Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 19

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 20

1

"Kur tė shkosh nė luftė kundėr armiqve tė tu dhe tė shikosh kuaj, qerre dhe njerėz nė njė numėr mė tė madh se ato qė ke ti, mos ki frikė prej tyre, sepse Zoti, Perėndia yt, qė tė bėri tė ngjitesh nga vendi i Egjiptit, ėshtė me ty.

2

Kėshtu, nė ēastin kur do tė jeni duke filluar betejėn, prifti do tė dalė pėrpara dhe do t`i flasė popullit

3

dhe do t`i thotė: "Dėgjo, Izrael! Sot jeni gatitur pėr t`u ndeshur me armiqtė tuaj; zemra juaj tė mos ju ligėshtohet; mos kini frikė, mos e humbni dhe mos u trembni para tyre,

4

sepse Zoti, Perėndia juaj, ėshtė ai qė ecėn me ju pėr tė luftuar pėr ju kundėr armiqve tuaj dhe pėr t`ju shpėtuar".

5

Pastaj oficerėt do t`i flasin popullit, duke thėnė: "A ka njeri qė ka ndėrtuar njė shtėpi tė re dhe ende nuk e ka pėruruar? Le tė shkojė dhe tė kthehet nė shtėpinė e tij, qė tė mos vdesė gjatė betejės dhe njė tjetėr tė pėrurojė shtėpinė e tij.

6

A ka njeri tė ketė mbjellė njė vresht dhe tė mos ketė shijuar akoma frutet e tij? Le tė shkojė e tė kthehet nė shtėpi tė tij, qė tė mos vdesė gjatė betejės dhe njė tjetėr tė gėzojė frytet e tij.

7

A ka njeri qė ėshtė fejuar me njė femėr dhe nuk e ka marrė akoma me vete? Le tė shkojė dhe tė kthehet nė shtėpi tė tij, qė tė mos vdesė nė betejė dhe njė tjetėr ta marrė atė".

8

Pastaj oficerėt do t`i flasin akoma popullit, duke i thėnė: "A ka ndonjė qė ka frikė dhe tė cilit i mungon guximi? Le tė shkojė dhe tė kthehet nė shtėpi tė tij, qė guximi i vėllezėrve tė tij tė mos mehet ashtu si i ndodhi atij".

9

Kur oficerėt tė kenė mbaruar sė foluri popullit, do tė caktojnė komandantėt e trupave tė popullit.

10

Kur t`i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t`i ofrosh sė pari paqen.

11

Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t`i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin dhe do tė tė shėrbejė.

12

Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh.

13

Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij;

14

por gratė, fėmijėt, bagėtinė dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytetet, tėrė prenė e tij, do t`i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė.

15

Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.

16

Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė;

17

por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre, domethėnė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt,

18

me qėllim qė ata tė mos ju mėsojnė tė imitoni tėrė ndyrėsirat qė bėjnė pėr perėnditė e tyre, dhe ju tė mos mėkatoni kundėr Zotit, Perėndisė tuaj.

19

Kur tė rrethosh njė qytet pėr njė kohė tė gjatė, duke luftuar kundėr tij, pėr ta shtėnė nė dorė, nuk do tė shkatėrrosh drurėt frutorė me goditje tė sėpatės, do tė hash frutat e tyre dhe nuk do t`i rrėzosh; sepse vallė druri i fushės a ėshtė njeri qė ti ta pėrdorėsh nė rrethimin?

20

Por mund tė shkatėrrosh dhe tė rrėzosh gjithė drurėt qė ti e di qė nuk janė frutorė, pėr tė ndėrtuar vepra rrethimi kundėr qytetit qė tė lufton, deri sa ai tė bjerė".

Ligji i Pėrtėrirė 21