Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 20

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

"Nė rast se nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, ėshtė duke tė dhėnė, gjindet njė i vrarė, i shtrirė nė njė fushė, dhe nuk dihet se kush e ka vrarė,

2

pleqtė dhe gjykatėsit e tu do tė dalin dhe do tė masin largėsinė midis tė vrarit dhe qyteteve qė ndodhen rreth e rrotull.

3

Pastaj pleqtė e qytetit mė tė afėrt me tė vrarin do tė marrin njė mėshqerrė qė nuk ka punuar akoma dhe as nuk ėshtė mbrehur.

4

Pleqtė e atij qyteti do ta zbresin mėshqerrėn pranė njė rrjedhe uji, nė njė vend as tė lėruar as tė mbjellė, dhe aty afėr rrjedhės sė ujit do t`ia thyejnė qafėn mėshqerrės.

5

Pastaj do tė afrohen priftėrinjtė, bij tė Levit, sepse Zoti, Perėndia yt, i ka zgjedhur pėr tė shėrbyer dhe pėr tė dhėnė bekimin nė emėr tė Zotit, dhe fjala e tyre duhet tė zgjidhė ēdo mosmarrėveshje dhe ēdo dėmtim trupor.

6

Atėherė tėrė pleqtė e qytetit, qė ėshtė mė afėr me tė vrarin, do tė lajnė duart mbi mėshqerrėn sė cilės i ėshtė thyer qafa pranė rrjedhės sė ujit;

7

dhe, duke marrė fjalėn, do tė thonė: "Duart tona nuk e kanė derdhur kėtė gjak, as sytė tona s`e kanė parė.

8

O Zot, fale popullin tėnd Izrael qė ti ke ēliruar, dhe mos i ngarko fajin e gjakut tė pafajshėm popullit tėnd Izrael". Dhe ai gjak do t`u falet atyre.

9

Kėshtu ti do tė heqėsh nga vetja jote fajin e gjakut tė pafajshėm, duke bėrė atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit.

10

Kur tė shkosh nė luftė kundėr armiqve tė tu dhe Zoti, Perėndia yt, tė t`i japė nė dorė dhe ti t`i zėsh robėr,

11

nė rast se sheh midis robėrve njė grua tė pashme dhe tė pėlqen aq sa tė duash ta bėsh bashkėshorten tėnde,

12

do ta ēosh nė shtėpinė tėnde, dhe ajo do tė rruajė kokėn dhe do tė presė thonjtė,

13

do tė heqė rrobat e robinjės, do tė banojė nė shtėpinė tėnde dhe do tė mbajė zi njė muaj tė tėrė pėr tė atin dhe pėr tė ėmėn, pastaj ti do tė hysh te ajo dhe do tė jesh bashkėshorti i saj dhe ajo do tė jetė bashkėshortja jote.

14

Nė qoftė se mė vonė nuk tė pėlqen mė, do ta lėsh tė shkojė ku tė dojė, por nuk mund ta shesėsh pėr para as ta trajtosh si skllave, sepse ti e ke poshtėruar.

15

Nė qoftė se njė burrė ka dy gra, dhe njerėn e dashuron dhe tjetrėn e urren, dhe si e dashuruara ashtu dhe ajo e urryera i kanė lindur fėmijė, nė rast se i parėlinduri ėshtė fėmija e gruas sė urryer,

16

ditėn qė u lė me testament pasurinė qė zotėron bijve, nuk mund t`i shėnojė tė drejtėn e paralindjes djalit tė gruas qė dashuron duke e preferuar nga djali i gruas qė urren qė ėshtė i parėlinduri;

17

por do tė njohė si tė parėlindur djalin e gruas sė urryer, duke i dhėnė njė pjesė tė dyfishtė tė tė gjitha atyre qė zotėron; sepse ai ėshtė prodhimi i parė i fuqisė sė tij dhe atij i pėrket e drejta e paralindjes.

18

Nė qoftė se njė burrė ka njė fėmijė kokėfortė dhe rebel qė nuk i bindet as zėrit tė babait, as atij tė nėnės dhe me gjithėse e kanė ndėshkuar, nuk u bindet atyre,

19

i ati dhe e ėma do ta marrin dhe do ta ēojnė te pleqtė e qytetit tė tij, nė portėn e vendit ku banon,

20

dhe do t`u thonė pleqve tė qytetit: "Ky biri ynė ėshtė kokėfortė dhe rebel; nuk do t`i bindet zėrit tonė; ėshtė grykės dhe pijanec".

21

Atėherė tėrė banorėt e qytetit tė tij do ta vrasin me gurė dhe ai ka pėr tė vdekur; kėshtu do tė shrrėnjosėsh tė keqen nga mesi yt, tėrė Izraeli do ta mėsojė dhe do tė ketė frikė.

22

Nė rast se dikush ka kryer njė krim qė meriton vdekjen dhe ka pėsuar vdekjen, dhe ti e ke varur nė njė dru,

23

kufoma e tij nuk do tė rrijė tėrė natėn mbi pemėn, por do ta varrosėsh po atė ditė; sepse ai qė rri varur ėshtė i mallkuar nga Perėndia, dhe ti nuk do ta ndotėsh tokėn qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi".

Ligji i Pėrtėrirė 22