Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 22

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

"Ai qė ėshtė tredhur me anė tė shtypjes apo tė gjymtimit, nuk ka pėr tė hyrė nė asamblenė e Zotit.

2

Njė kopil nuk do tė hyjė nė asamblenė e Zotit; asnjė nga pasardhėsit e tij, qoftė edhe ata tė brezit tė dhjetė, s`ka pėr tė hyrė nė asamblenė e Zotit.

3

Amoniti dhe Moabiti nuk do tė hyjnė nė asamblenė e Zotit, asnjė nga pasardhėsit e tyre, as edhe nė brezin e dhjetė, nuk kanė pėr tė hyrė kurrė nė asamblenė e Zotit,

4

sepse nuk ju pritėn nė rrugė me bukė dhe me ujė kur dolėt nga Egjipti dhe sepse rekrutuan kundėr jush Balaamin, birin e Beorit nga Pethori i Mesopotamisė, pėr t`ju mallkuar.

5

Megjithatė Zoti, Perėndia yt, nuk deshi tė dėgjojė Balaamin; por Zoti, Perėndia yt, e ndėrroi pėr ty mallkimin nė bekim, sepse Zoti, Perėndia yt, tė do.

6

Nuk do t`u kėrkosh kurrė as paqen, as begatinė e tyre deri sa tė jetosh.

7

Nuk do tė urresh Idumeon, sepse ai ėshtė vėllai yt; nuk do tė urresh Egjiptasin, sepse ti ishe i huaj nė vendin e tij,

8

bijtė qė do t`u lindin atyre, nė brezin e tretė, do tė mund tė hyjnė nė asamblenė e Zotit.

9

Kur tė dalėsh me ushtrinė kundėr armiqve tė tu, ruhu nga ēdo gjė e keqe.

10

Nė rast se dikush nė mes teje ėshtė i papastėr nga njė ngjarje e natės, ka pėr tė dalė nga kampi dhe nuk do tė kthehet mė;

11

nė mbrėmje do tė lahet me ujė dhe pas perėndimit tė diellit do tė mund tė kthehet nė kamp.

12

Do tė kesh edhe njė vend jashtė kampit, dhe do tė shkosh atje pėr nevojat e tua;

13

dhe midis veglave tė tua do tė kesh edhe njė kunj dhe kur tė shkosh pėr t`u mbledhur kruspull pėrjashta, me tė do tė gėrmosh njė gropė dhe pastaj do tė mbulosh jashtėqitjet e tua.

14

Me qenė se Zoti, Perėndia yt, ecėn nė mes tė kampit tėnd qė tė tė bėjė tė lirė dhe qė tė tė japė nė dorė armiqtė e tu; prandaj kampi yt do tė jetė i shenjtė qė Zoti tė mos shohė nė gjirin tėnd asnjė paturpėsi dhe tė largohet prej teje.

15

Nuk do t`i dorėzosh pronarit tė tij skllavin qė i ka ikur pėr t`u strehuar pranė teje.

16

Ai do tė banojė me ty, nė mes jush, nė vendin qė ka zgjedhur, nė atė qytetin tėnd qė do t`i duket mė i mirė; dhe nuk do ta ngacmosh.

17

Nuk do tė ketė asnjė grua qė tė merret me kurvėri midis bijave tė Izraelit, nuk do tė ketė asnjė burrė qė tė merret me kurvėri midis bijve tė Izraelit.

18

Nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, nuk do tė ēosh shpėrblimin e njė kurve as ēmimin e njė qeni, pėr asnjė kusht, sepse kėto dy gjėra janė njė ndyrėsi pėr Zotin, Perėndinė tėnd.

19

Vėllait tėnd nuk do t`i japėsh hua me kamatė: interes pėr tė holla, interes pėr ushqime ose ēfarėdo gjė tjetėr qė huazohet me interes.

20

Tė huajit mund t`i japėsh hua me kamatė, por jo vėllait tėnd, me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė tė bekojė nė tė gjitha gjėrat mbi tė cilat do tė vėsh dorė nė vendin ku je duke hyrė pėr ta pushtuar.

21

Kur lidh njė kusht me Zotin, Perėndinė tėnd, nuk do tė vonosh ta kryesh, sepse i Zoti, Perėndia yt, do tė tė kėrkojė me siguri llogari dhe ti do tė ishe fajtor;

22

por nė rast se ti nuk lidh kushte, nuk kryen mėkat.

23

Mbaje fjalėn qė ka dalė nga goja jote, sepse ke marrė pėrsipėr nė mėnyrė tė neveritshme pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, atė qė ke premtuar me gojėn tėnde.

24

Kur hyn nė vreshtin e tė afėrmit tėnd, mund tė hash rrush sa tė ngopesh, por nuk do vėsh rrush nė shportėn tėnde.

25

Kur hyn nė arėn e grurit tė tė afėrmit tėnd, mund tė mbjellėsh kallinj; por nuk do tė pėrdorėsh drapėrin nė arėn e grurit tė tė afėrmit tėnd".

Ligji i Pėrtėrirė 24