Bibla Shqip

Ligji i Pėrtėrirė 23

Ligji i Pėrtėrirė

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

"Kur njė njeri merr njė grua dhe martohet me tė, dhe mė vonė ndodh qė ajo nuk e kėnaq mė, sepse ai ka gjetur nė tė diēka tė turpshme, le tė shkruajė njė shkresė ndarjeje, t`ia japė nė dorė dhe ta dėbojė nga shtėpia e saj;

2

nė qoftė se ajo del nga shtėpia e saj dhe bėhet bashkėshorte e njė burri tjetėr,

3

nė rast se bashkėshorti i fundit fillon ta urrejė, ai shkruan pėr tė njė shkresė ndarjeje, ia jep nė dorė dhe e dėbon nga shtėpia e tij, ose nė se bashkėshorti i fundit qė e kishte marrė pėr grua vdes,

4

burri i parė qė e kishte dėbuar nuk do tė mund ta marrė pėrsėri pėr grua, pasi ajo ėshtė ndotur, sepse kemi tė bėjmė me njė akt tė neveritshėm nė sytė e Zotit; dhe ti nuk do ta njollosėsh me mėkat vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi.

5

Nė qoftė se njė njeri ėshtė i porsamartuar, ai nuk do tė shkojė nė luftė dhe nuk do t`i ngarkohen detyra; ai do tė jetė i lirė nė shtėpinė e tij pėr njė vit dhe do tė bėjė tė lumtur gruan me tė cilėn ėshtė martuar.

6

Asnjeri nuk do tė marrė peng gurin e mokrės sė poshtme apo atė tė sipėrme, sepse do tė ishte njėlloj siur tė merrte peng jetėn e dikujt.

7

Nė rast se kapet njė njeri duke rrėmbyer njė nga vėllezėrit e tij ndėr bijtė e Izraelit, dhe e trajton keq dhe e shet, ai rrėmbyes do tė vritet; kėshtu do ta shkulėsh tė keqen nga gjiri yt.

8

Nė raste lebre trego kujdes tė madh dhe bėj gjithēka t`ju mėsojnė priftėrinjtė levitė; do tė keni kujdes tė veproni ashtu siē i kam urdhėruar.

9

Mbaj mend atė qė Zoti, Perėndia yt, i bėri Miriamit gjatė udhėtimit, mbas daljes suaj nga Egjipti.

10

Kur i jep hua diēka tė afėrmit tėnd nuk do tė hysh nė shtėpinė e tij pėr tė marrė pengun e tij;

11

do tė rrish jashtė saj, dhe njeriu tė cilit i ke dhėnė hua do tė ta sjellė jashtė pengun.

12

Dhe nė rast se ai njeri ėshtė i varfėr, nuk do tė shkosh tė flesh duke pasur akoma pengun e tij.

13

Duhet t`ia kthesh pengun nė perėndim tė diellit, nė mėnyrė qė ai tė flerė nė mantelin e tij dhe tė tė bekojė; dhe kjo do tė vihet nė llogarinė e drejtėsisė para syve tė Zotit, Perėndisė tėnd.

14

Nuk do t`i hash hakun argatit tė varfėr dhe nevojtar, qoftė ai njė nga vėllezėrit e tu apo njė nga tė huajt qė banojnė nė vendin tėnd, brenda portave tė tua;

15

do t`i japėsh pagėn e tij po atė ditė, para se tė perėndojė dielli, sepse ai ėshtė i varfėr dhe kjo ėshtė dėshira e tij; kėshtu ai nuk do tė bėrtasė kundėr teje para Zotit dhe ti nuk do tė kesh mėkat.

16

Nuk do tė dėnohen me vdekje etėrit pėr bijtė e tyre, as do tė vriten bijtė pėr etėrit e tyre; secili do tė dėnohet me vdekje pėr mėkatin e vet.

17

Nuk do tė cėnosh tė drejtėn e tė huajit o tė jetimit dhe nuk do tė marrėsh peng rrobat e gruas sė ve;

18

por do tė kujtosh se ke qenė skllav nė Egjipt dhe se tė ka liruar Zoti, Perėndia yt; prandaj tė veprosh nė kėtė mėnyrė.

19

Kur korr nė arėn tėnde dhe harron aty njė demet, nuk do tė kthehesh prapa pėr ta marrė; do tė jetė pėr tė huajin, pėr jetimin dhe gruan e ve, me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė tė bekojė nė tėrė veprėn e duarve tė tua.

20

Kur do tė shkundėsh kokrrat e ullinjve tė tua, nuk do tė kthehesh nė degėt e tyre; ullinjtė qė kanė mbetur do tė jenė pėr tė huajin, pėr jetimin dhe pėr gruan e ve.

21

Kur tė vjelėsh vreshtin tėnd, nuk do tė kalosh njė herė tė dytė; vilet e mbetura do tė jenė pėr tė huajin, pėr jetimin dhe pėr gruan e ve.

22

Dhe do tė kujtosh se ke qenė skllav nė vendin e Egjiptit; prandaj tė urdhėroj tė veprosh nė kėtė mėnyrė".

Ligji i Pėrtėrirė 25