Bibla Shqip

Jozueu 1

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Jozueu, bir i Nunit, dėrgoi dy burra te Shitimi pėr tė vėzhguar fshehurazi, duke u thėnė: "Shkoni, kontrolloni vendin dhe Jerikon". Kėshtu ata shkuan dhe hynė nė shtėpinė e njė prostitute, tė quajtur Rahab, dhe aty banuan.

2

Kėtė gjė ia referuan mbretit tė Jerikos, duke i thėnė: "Ja, disa bij tė Izraelit erdhėn kėtu sonte natėn pėr tė vėzhguar vendin".

3

Atėherė mbreti i Jerikos dėrgoi t`i thotė Rahabit: "Nxirri jashtė njerėzit qė kanė ardhur te ti dhe kanė hyrė nė shtėpinė tėnde, sepse ata kanė ardhur pėr tė vėzhguar tėrė vendin".

4

Por gruaja i mori dy burrat dhe i fshehu; pastaj tha: "Éshtė e vėrtetė, kėta njerėz erdhėn tek unė, por nuk dija nga ishin.

5

Nė ēastin kur mbyllej porta e qytetit, kur ishte errėsuar, ata burra dolėn; nuk e di se ku shkuan; ndiqini menjėherė, sepse mund t`i arrini".

6

(Ajo pėrkundrazi i kishte hipur mbi ēati dhe i kishte fshehur midis kėrcejve tė lirit, qė i kishte shtrirė mbi shtrat).

7

Atėherė ata i ndoqėn nė rrugėn e Jordanit, nė drejtim tė vahut tė lumit; dhe sapo dolėn ndjekėsit, porta u mbyll.

8

Por para se t`i zinte gjumi spiunėt, Rahabi u ngjit pranė tyre nė ēati,

9

dhe u tha atyre burrave: "Unė e di qė Zoti ju ka dhėnė vendin, qė tmerri juaj na ka zėnė, dhe qė tė gjithė banorėt e vendit dridhen nga frika para jush.

10

Sepse ne kemi dėgjuar si i thau ujėrat e Detit tė Kuq Zoti pėrpara jush kur dolėt nga Egjipti, dhe atė qė ju u bėtė dy mbretėrve tė Amorejve, matanė Jordanit, Sihonit dhe Ogut, qė vendosėt t`i shfarosni.

11

Duke dėgjuar kėto gjėra zemra jonė u mpak, pėr shkakun tuaj askujt nuk i mbeti asnjė fije trimėrie, sepse Zoti, Perėndia juaj, ėshtė Perėndi atje lart nė qiejt dhe kėtu poshtė nė tokė.

12

Prandaj, ju lutem, betohuni nė emėr tė Zotit qė, ashtu si kam treguar dhembshuri ndaj jush, edhe ju do tė tregoni po atė dhembshuri ndaj shtėpisė sė atit tim; mė jepni, pra, njė shenjė tė sigurt,

13

qė do t`i lini tė gjallė atin tim, nėnėn time, vėllezėrit dhe motrat e mia dhe tė gjitha gjėrat qė u pėrkasin atyre, dhe qė do tė shpėtoni jetėn tonė nga vdekja".

14

Ata burra iu pėrgjigjėn: "Jeta jonė pėr atė tuajėn, mjaft qė tė mos e tregoni ēėshtjen tonė; dhe kur Zoti do tė na japė vendin, ne do tė tė trajtojmė me mėshirė dhe me shpirtlirėsi".

15

Atėherė ajo i zbriti nga dritarja me njė litar, sepse shtėpia e saj ndodhej mbi muret e qytetit, dhe ajo banonte mbi muret.

16

Dhe u tha atyre: "Shkoni nė drejtim tė malit, qė ndjekėsit tuaj tė mos ju gjejnė; dhe qėndroni tri ditė tė fshehur atje, deri sa tė kthehen ndjekėsit tuaj; pastaj do tė vazhdoni rrugėn tuaj".

17

Atėherė ata burra i thanė: "Ne do tė ēlirohemi nga betimi qė na detyrove tė bėjmė,

18

po tė jetė se, kur tė hyjmė nė kėtė vend, ti nuk ngjit nė dritaren nga e cila po na zbret kėtė kordon tė hollė me ngjyrė tė kuqerreme dhe po nuk mblodhe nė shtėpinė tėnde atin tėnd, nėnėn tėnde vėllezėrit e tu dhe tėrė familjen e atit tėnd.

19

Por nė rast se dikush del jashtė pragut tė shtėpisė sate, gjaku i tij do tė bjerė mbi krye tė vet, dhe ne nuk do tė kemi faj pėr kėtė; por gjaku i kujtdo qoftė qė do tė jetė me ty nė shtėpi do tė bjerė mbi kokėn tonė, nė qoftė se dikush i prek me dorė.

20

Por nė rast se ti tregon punėn tonė, ne do tė ēlirohemi nga betimi qė na ke detyruar tė bėjmė".

21

Ajo tha: "U bėftė ashtu si thatė ju". Pastaj u nda me ta dhe ata ikėn. Ajo lidhi nė dritare kordonin e hollė tė kuqerremė.

22

Ata ikėn, pra, dhe shkuan nė mal ku ndenjėn tri ditė, deri sa u kthyen ndjekėsit; ndjekėsit i kishin kėrkuar gjatė gjithė rrugės, por pa i gjetur dot.

23

Kėshtu tė dy burrat u kthyen, zbritėn nga mali, kaluan Jordanin dhe erdhėn te Jozueu, bir i Nunit, dhe i treguan tė gjitha ato qė kishin kaluar.

24

Dhe i thanė Jozueut: "Me siguri Zoti na e ka lėnė nė duart tona tėrė vendin; qė tani tėrė banorėt e vendit dridhen nga frika para nesh".

Jozueu 3