Bibla Shqip

Jozueu 7

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Pastaj Zoti i tha Jozueut: "Mos ki frikė dhe mos u tmerro. Merr tė gjithė luftėtarėt e tu dhe nisu dhe sulmo Ain. Shiko, unė po tė jap nė dorė mbretin e Ait, popullin e tij, qytetin e tij dhe vendin e tij.

2

Dhe do t`u bėsh Ait dhe mbretit tė tij ato qė u ke bėrė Jerikos dhe mbretit tė tij; do tė merrni pėr vete vetėm plaēkėn dhe bagėtinė e tij. Zėri njė pritė qytetit nė pjesėn e prapme tė tij.

3

Kėshtu Jozueu dhe tė gjithė luftėtarėt e tij u ngritėn mė kėmbė pėr tė sulmuar Ain. Ai zgjodhi tridhjetė mijė njerėz, luftėtarė trima, dhe i nisi natėn,

4

duke u dhėnė kėtė urdhėr: "Ja, ju do tė rrini nė pritė kundėr qytetit, duke qėndruar prapa tij; mos u largoni shumė nga qyteti, por rrini gjithnjė nė gatishmėri.

5

Pastaj unė dhe tėrė njerėzit qė janė me mua do t`i afrohemi qytetit; dhe kur ata do tė dalin kundėr nesh si herėn e parė, ne do tė ikim para tyre.

6

Ata do tė dalin pėr tė na ndjekur deri sa t`i kemi tėrhequr larg qytetit, sepse do tė thonė: "Ikin me vrap para nesh si herėn e parė". Dhe, ndėrsa ne do tė ikim me vrap para tyre,

7

ju do tė dilni nga prita dhe do tė pushtoni qytetin, sepse Zoti, Perėndia juaj, do ta japė nė duart tuaja.

8

Me ta pushtuar qytetin, do t`i vini flakėn; do tė bėni atė qė ka urdhėruar Zoti. Kini mendjen, ky ėshtė urdhri qė ju jap".

9

Kėshtu Jozueu i nisi; ata shkuan nė vendin e pritės dhe u ndalėn midis Bethelit dhe Ait, nė krahun perėndimor tė Ait; por Jozueu mbeti atė natė nė mes tė popullit.

10

Jozueu u ngrit herėt nė mėngjes, kaloi nė paradė popullin dhe u ngjit bashkė me pleqtė e Izraelit nė krye tė popullit kundėr Ait.

11

Tėrė luftėtarėt qė ishin me tė u ngjitėn dhe u afruan; kėshtu arritėn pėrballė qytetit dhe fushuan nė veri tė Ait. Midis tyre dhe Ait kishte njė luginė.

12

Atėherė ai mori rreth pesėmijė njerėz dhe i vuri nė pritė midis Bethelit dhe Ait, nė perėndim tė qytetit.

13

Pasi populli zuri pozicion, kampi qendror ishte nė pritė nė perėndim tė qytetit, Jozueu atė natė pėrparoi nė mes tė luginės.

14

Kur mbreti i Ait pa kėtė gjė, njerėzit e qytetit u ngritėn herėt me ngut nė mėngjes dhe dolėn pėr tė luftuar kundėr Izraelit: mbreti dhe tėrė populli i tij, nė pozicionin e caktuar pėrballė Arabahut; por mbreti nuk e dinte qė i kishin zėnė pritė nė pjesėn prapa qytetit.

15

Atėherė Jozueu dhe i tėrė Izraeli, duke u shtirur sikur ishin mundur para tyre, ua mbathėn kėmbėve nė drejtim tė shkretėtirės.

16

I tėrė populli qė ndodhej nė qytet u thirr tė mblidhej pėr t`i ndjekur; kėshtu e ndoqėn Jozueun dhe shkuan larg qytetit.

17

S`mbeti burrė nė Ai dhe nė Bethel pa dalė pas Izraelit. E lanė kėshtu qytetin tė hapur dhe iu vunė pas Izraelit.

18

Atėherė Zoti i tha Jozueut: "Shtrije shtizėn qė ke nė dorė nė drejtim tė Ait, sepse unė do tė ta dorėzoj nė dorė". Dhe Jozueu e shtriu shtizėn qė kishte nė dorė nė drejtim tė qytetit.

19

Me tė shtrirė dorėn, burrat qė ishin nė pritė u ngritėn me tė shpejtė nga vendi i tyre, hynė nė qytet, e zunė dhe nxituan t`i vėnė flakėn.

20

Kur njerėzit e Ait shikuan prapa, ja, ata panė tymin e qytetit qė ngjitej nė qiell; dhe nuk patėn asnjė mundėsi tė iknin as nga njė anė, as nga ana tjetėr, sepse populli qė ikte me vrap nė drejtim tė shkretėtirės u kthye kundėr atyre qė e ndiqnin.

21

Kėshtu, kur Jozueu dhe i tėrė Izraeli panė qė njerėzit e pritės e kishin pushtuar qytetin dhe qė tymi i tij ngrihej lart, u kthyen prapa dhe mundėn njerėzit e Ait.

22

Edhe tė tjerėt dolėn nga qyteti kundėr tyre; kėshtu ata tė Ait u gjendėn tė zėnė nė kurth nė mes tė forcave tė Izraelit, duke pasur nga njė anė njėrėn palė, nga ana tjetėr palėn tjetėr; dhe i mundėn deri sa nuk mbeti asnjė i gjallė apo ikanak.

23

Por mbretin e Ait e zunė tė gjallė dhe e ēuan tek Jozueu.

24

Kur Izraeli mbaroi sė vrari tėrė banorėt e Ait nė fushė dhe nė shkretėtirė ku ata e kishin ndjekur, dhe u therėn tė gjithė deri sa u shfarosėn tė tėrė, gjithė Izraeli u kthye nė drejtim tė Ait dhe i ra me shpatė.

25

Tėrė ata qė u vranė atė ditė, burra dhe gra, ishin dymbėdhjetė mijė veta, tė gjithė banorė tė Ait.

26

Jozueu nuk e uli dorėn qė mbante shtizėn, deri sa i shfarosi tė gjithė banorėt e Ait.

27

Izraeli mori pėr vete vetėm bagėtinė dhe plaēkėn e atij qyteti, simbas urdhrit qė Zoti i kishte dhėnė Jozueut.

28

Kėshtu Jozueu i vuri flakėn Ait dhe e katandisi nė njė grumbull gėrmadhash pėr gjithnjė, njė vend tė shkretuar deri ditėn e sotme.

29

Pastaj e vari mbretin e Ait nė njė dru dhe e la atje deri nė mbrėmje; nė perėndim tė diellit, Jozueu urdhėroi qė kufoma e tij tė ulej nga druri, tė hidhej nė hyrje tė portės sė qytetit dhe mblodhėn mbi tė njė numėr tė madh gurėsh, qė shihen edhe sot.

30

Atėherė Jozueu ndėrtoi njė altar pėr Zotin, Perėndinė e Izraelit, nė malin Ebal,

31

ashtu si Moisiu, shėrbėtor i Zotit, u kishte urdhėruar bijve tė Izraelit, siē shkruhet nė librin e ligjit tė Moisiut, u ngrit njė altar gurėsh tė palatuar mbi tė cilėt askush nuk kish kaluar, ndonjė vegėl tė hekurt; pastaj mbi tė bėnė olokauste pėr Zotin dhe flijime falėnderimi.

32

Aty Jozueu shkroi mbi gurė njė kopje tė ligjit, qė Moisiu pati shkruar nė prani tė bijve tė Izraelit.

33

I tėrė Izraeli, si tė huajt ashtu edhe ata qė kishin lindur izraelitė, pleqtė, oficerėt dhe gjykatėsit e tij, rrinin mė kėmbė nė tė dyja anėt e arkės, pėrballė priftėrinjve levitė qė mbartnin arkėn e besėlidhjes sė Zotit, gjysma pėrballė malit Gerizim dhe gjysma tjetėr pėrballė malit Ebal, ashtu si Moisiu, shėrbėtor i Zotit, kishte urdhėruar mė parė, pėr tė bekuar popullin e Izraelit.

34

Pas kėsaj, Jozueu lexoi tėrė fjalėt e ligjit, bekimet dhe mallkimet, ashtu si shkruhet nė librin e ligjit.

35

Nga tė gjitha ato qė kishte urdhėruar Moisiu, Jozueu nuk la pa lexuar asnjė fjalė pėrpara gjithė asamblesė sė Izraelit, duke pėrfshirė gratė, fėmijėt dhe tė huajt qė banonin nė mes tyre.

Jozueu 9