Bibla Shqip

Jozueu 12

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Por Jozueu ishte plak dhe nė moshė tė shtyrė; dhe Zoti i tha: "Ti je plak dhe i shtyrė nė moshė, dhe tė mbetet njė pjesė shumė e madhe e vendit pėr tė pushtuar.

2

Ky ėshtė vendi qė mbetet akoma: tėrė territori i Filistejve dhe gjithė ai i Geshuritėve,

3

nga Shikori qė rrjedh nė lindje tė Egjiptit, deri nė kufirin e Ekronit nga veriu (krahinė qė konsiderohet kananease), tokat e pesė princave tė Filistejve, domethėnė tė Gazės, tė Ashdodit, tė Ashkalonit, tė Gathit, tė Ekronit dhe tė Avejve gjithashtu,

4

nė jug, tėrė vendi i Kananejve, dhe Mearahu qė u pėrket Sidonėve deri nė Afek, deri nė kufirin e Amorejve;

5

vendi i Giblitėve dhe tėrė Libani nė drejtim tė lindjes, nga Baal-Gadi nė kėmbėt e malit Hermon deri nė hyrje tė Hamathit;

6

tėrė banorėt e krahinės malore tė Libanit deri nė ujėrat e Misrefothit, dhe gjithė Sidonėt. Unė do t`i dėboj para bijve tė Izraelit; ti ndėrkaq ndaje me short vendin midis Izraelitėve si trashėgimi, ashtu si tė kam urdhėruar.

7

Ndaje, pra, kėtė vend si trashėgimi midis nėntė fiseve dhe gjysmės sė fisit tė Manasit".

8

Rubenitėt dhe Gaditėt, bashkė me gjysmėn e fisit tjetėr, kanė marrė trashėgiminė e tyre, qė Moisiu u dha atyre matanė Jordanit, nė lindje, ashtu siē ua kishte dhėnė Moisiu, shėrbėtor i Zotit;

9

nga Aroeri qė ndodhet nė brigjet e pėrroit Arnon dhe nga qyteti qė ėshtė nė mes tė luginės, tėrė rrafshnaltėn e Medebas deri nė Dibon;

10

tėrė qytetet e Sihonit, mbretit tė Amorejve, qė mbretėronte nė Heshbon, deri nė kufirin e bijve tė Amonit;

11

Galaadin, territorin e Geshuritėve dhe tė Maakathitėve, tėrė malin Hermon dhe tėrė Bashanin deri nė Salkah;

12

tėrė mbretėrinė e Ogut, nė Bashan, qė mbretėronte nė Ashtaroth dhe nė Edrei dhe ishte i vetmi gjigant i mbetur gjallė. Nė fakt Moisiu i kishte mundur dhe dėbuar.

13

Por bijtė e Izraelit nuk i pėrzunė Geshuritėt dhe Maakathitėt; kjo ėshtė arėsyeja pse Geshuritėt dhe Maakathitėt banojnė nė mes tė Izraelit deri nė ditėt e sotme.

14

Vetėm fisit tė Levit, Moisiu nuk i kishte dhėnė asnjė trashėgimi; flijimet e bėra me zjarr pėr nder tė Zotit, Perėndisė sė Izraelit, pėrfaqėsonin trashėgiminė e tij, ashtu si u kishte thėnė ai.

15

Kėshtu Moisiu i kishte dhėnė fisit tė bijve tė Rubenit pjesėn qė u pėrkiste, simbas familjeve tė tyre;

16

territori i tyre niste nga Aroeri qė ndodhet mbi brigjet e pėrroit Arnon dhe nga qyteti qė gjendet nė mes tė luginės, tėrė rrafshnalta pranė Medebės,

17

Heshboni dhe tėrė qytetet e tij qė ndodhen nė rrafshnaltėn: Diboni, Bamoth-Baali, Beth-Baal-Meoni,

18

Jahtsahu, Kedemothi, Mefaathi,

19

Kirjathaimi, Sibmahu, Tsereth-Hashahari mbi malin e luginės,

20

Beth-Peori, shpatet e Pisgahut dhe Beth-Jeshimothi;

21

tė gjitha qytetet e rrafshnaltės dhe tėrė mbretėria e Sihonit, mbretit tė Amorejve qė mbretėronte nė Heshbon, tė cilin Moisiu e mundi me princat e Madianit: Evi, Rekem, Tsur, Hur dhe Reba, princa vasalė tė Sihonit, qė banonin nė atė vend.

22

Bijtė e Izraelit vranė gjithashtu me shpatė Balaamin, birin e Beorit, shortarin, bashkė me tė tjerėt qė u vranė nė radhėt e Madianitėve.

23

Territori i bijve tė Rubenit kufizohej me Jordanin. Kjo ishte trashėgimia e bijve tė Rubenit nė bazė tė familjeve tė tyre, sė bashku me qytetet dhe fshatrat e tyre.

24

Moisiu i kishte dhėnė gjithashtu fisit tė Gadit, bijve tė Gadit, pjesėn e tyre, simbas familjeve tė tyre.

25

Territori i tyre pėrfshinte Jazerin, tė gjitha qytetet e Galaadit, gjysmėn e vendit tė bijve tė Amonit deri nė Aroer, qė ngrihet pėrballė Rabahut,

26

dhe nga Heshboni deri nė Ramath-Mitspah dhe Betonim, dhe nga Mahanaimi deri nė kufirin e Debirit,

27

dhe nė luginė, Beth-Harami, Beth-Nimrahi, Sukothi dhe Tsafoni, pjesa qė mbeti nga mbretėria e Sihonit, mbretit tė Heshbonit, qė ka Jordanin pėr kufi, deri nė skajin e Detit tė Kinerethit, matanė Jordanit, nė drejtim tė lindjes.

28

Kjo qe trashėgimia e bijve tė Gadit, simbas familjeve tė tyre, me qytetet dhe fshatrat e tyre.

29

Moisiu i kishte dhėnė gjithashtu gjysmės sė fisit tė Manasit, bijve tė Manasit, pjesėn e tyre, simbas familjeve tė tyre.

30

Territori i tyre pėrfshinte Mahanaimin, tėrė Bashanin, tėrė mbretėrinė e Ogut, mbretit tė Bashanit, tėrė fshatrat e Jairit qė ndodhen nė Bashan, gjithsej shtatėdhjetė qytete.

31

Gjysma e Galaadit, Ashtarothit dhe Edreit, qytete tė mbretėrisė sė Ogut nė Bashan, kaluan nė dorė tė bijve tė Makirit, birit tė Manasit, simbas familjeve tė tyre.

32

Kėto janė pjesėt qė Moisiu u kishte ndarė si trashėgimi nė fushat e Moabit, matanė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos, nė lindje.

33

Por fisit tė Levit Moisiu nuk i la asnjė trashėgimi; Zoti, Perėndia i Izraelit, ishte trashėgimia e tij, ashtu siē u kishte thėnė ai vetė.

Jozueu 14