Bibla Shqip

Jozueu 14

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 15

1

Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor.

2

Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug,

3

dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas;

4

kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug".

5

Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit;

6

pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit.

7

Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel.

8

Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri.

9

Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi.

10

Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah.

11

Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det.

12

Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre.

13

Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut).

14

Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut;

15

Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer).

16

Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah".

17

Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah.

18

Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?".

19

Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme.

20

Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre;

21

qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri,

22

Kinahu, Dimonahu, Adadahu,

23

Kadeshi, Hatsori, Ithnami,

24

Zifi, Telemi, Bealothi,

25

Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori),

26

Amami, Shema, Moladahu,

27

Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti,

28

Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu,

29

Baala, Ijimi, Etsemi,

30

Eltoladi, Kesili, Hormahu,

31

Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu,

32

Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre.

33

Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,

34

Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;

35

Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,

36

Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

37

Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi,

38

Dileani, Mitspahu, Joktheeli,

39

Lakishi, Bokskathi, Egloni,

40

Kaboni, Lahmasi, Kitlishi,

41

Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

42

Libnahu, Etheri, Ashani;

43

Jiftahu, Ashna, Netsibi;

44

Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre;

45

Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij;

46

nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre;

47

Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij.

48

Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu,

49

Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri,

50

Anabi, Esthemothi, Animi,

51

Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre;

52

Arabi, Dumahu, Esheani,

53

Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu,

54

Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre;

55

Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu,

56

Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu,

57

Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre;

58

Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori,

59

Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre;

60

Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre.

61

Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu,

62

Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre.

63

Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme.

Jozueu 16