Bibla Shqip

Jozueu 17

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Pastaj tėrė asambleja e bijve tė Izraelit u mblodh nė Shiloh, dhe aty ngritėn ēadrėn e mbledhjes. Vendi u ishte nėnshtruar atyre.

2

Por kishte midis bijve tė Izraelit shtatė fise, qė nuk e kishin marrė akoma trashėgiminė e tyre.

3

Kėshtu Jozueu u tha bijve tė Izraelit: "Deri kur nuk do tė kujdeseni tė shkoni tė merrni vendin qė Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, ju ka dhėnė?

4

Zgjidhni midis jush tre burra pėr ēdo fis dhe unė do t`i nis. Ata do tė ngrihen, do ta pėrshkojnė vendin, do tė bėjnė pėrshkrimin e tij nė bazė tė pjesės sė tyre tė trashėgimisė dhe pastaj do tė kthehen tek unė.

5

Ata do ta ndanė nė shtatė pjesė: Juda do tė mbetet nė territorin e tij nė jug dhe shtėpia e Jozefit nė territorin e tij nė veri.

6

Ju do tė bėni, pra, pėrshkrimin e vendit nė shtatė pjesė; do ta sillni tek unė dhe unė do tė hedh shortin pėr ju kėtu, para Zotit, Perėndisė tonė.

7

Por Levitėt nuk duhet tė kenė asnjė pjesė nė mes tuaj, sepse priftėria e Zotit ėshtė trashėgimia e tyre; dhe Gadi, Rubeni dhe gjysma e fisit tė Manasit kanė marrė trashėgiminė e tyre matanė Jordanit nė lindje, qė Moisiu, shėrbėtori i Zotit, u ka dhėnė atyre".

8

Ata njerėz, pra, u ngritėn dhe u nisėn; dhe Jozueu i urdhėroi ata qė niseshin pėr tė pėrshkruar vendin, duke u thėnė: "Shkoni, pėrshkoni vendin dhe bėni pėrshkrimin e tij; pastaj kthehuni tek unė, dhe kėtu unė do tė hedh shortin pėr ju para Zotit nė Shiloh".

9

Kėshtu ata njerėz u nisėn, e pėrshkuan vendin dhe bėnė nė njė libėr pėrshkrimin e shtatė pjesėve tė tij simbas qyteteve; pastaj u kthyen tek Jozueu nė kampin e Shilohut.

10

Atėherė Jozueu hodhi shortin pėr ta nė Shiloh para Zotit dhe e ndau vendin midis bijve tė Izraelit, simbas ndarjeve tė tyre.

11

U hodh nė short pjesa e fisit tė bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre; territori qė u ra nė short kishte kufijtė e tij midis bijve tė Judės dhe bijve tė Jozefit.

12

Nga ana veriore kufiri i tyre fillonte me Jordanin, ngjitej nė shpatin nė veri tė Jerikos, kalonte krahinėn malore nė drejtim tė perėndimit dhe mbaronte nė shkretėtirėn e Beth-Avenit.

13

Qė andej kufiri ngjitej nė Luc, mbi shpatin nė jug tė Lucit (qė ėshtė Betheli); pastaj zbriste nė Ataroth-Adar, pranė malit qė ndodhet nė jug tė Beth-Horonit tė poshtėm.

14

Pastaj kufiri shtrihej, duke kthyer nė krahun perėndimor drejt jugut tė malit qė ngrihej pėrballė Beth-Horonit, nė jug, dhe mbaronte nė Kirjath-Baal (qė ėshtė Kiriath-Jearimi), qytet i bijve tė Judės. Ky ishte krahu perėndimor.

15

Ana jugore fillonte nė skajin e Kiriath-Jearimit. Kufiri zgjatej nė drejtim tė perėndimit deri sa prekte burimin e ujėrave tė Neftoahut;

16

pastaj kufiri zbriste nė skajin e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė birit tė Hinomit, qė ėshtė nė luginėn e gjigantėve, nė veri, dhe zbriste nėpėr luginėn e Hinomit, nė anėn jugore tė qytetit tė Jebuzejve, deri nė En-Rogel.

17

Pastaj kthente nė drejtim tė veriut dhe arrinte nė En-Shemesh; shtrihej nė drejtim tė Gelilothit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumimit, dhe zbriste nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit;

18

pas kėsaj kalonte nė shpatin verior pėrballė Arabahut dhe zbriste nė drejtim tė tij.

19

Kufiri kalonte pastaj nga shpati verior i Beth-Hoglahut dhe mbaronte nė kepin verior tė Detit tė Kripur, nė skajin jugor tė Jordanit. Ky ishte kufiri nė jug.

20

Jordani shėrbente si kufi nga ana lindore. Kjo ishte trashėgimia e bijve tė Beniaminit nė bazė tė kufijve rreth e qark, simbas familjeve tė tyre.

21

Qytetet e fiseve tė bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre, ishin Jeriko, Beth-Hoglahu, Emek-Ketsitsi,

22

Beth-Arabahu, Tsemaraimi, Betheli,

23

Avimi, Parahu, Ofrahu,

24

Kefar-Haamoni, Ofni dhe Geba: dymbėdhjetė qytete me fshatrat e tyre;

25

Gabaoni, Ramahu, Beerothi,

26

Mitspehu, Kefirahu, Motsahu,

27

Rekemi, Irpeeli, Taralahu,

28

Tselahu, Efeli, Gebusi (qė ėshtė Jeruzalemi), Gibeathi dhe Kirjathi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre. Kjo qė trashėgimia e bijve tė Beniaminit, simbas familjeve tė tyre.

Jozueu 19