Bibla Shqip

Jozueu 20

Jozueu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Kryetarėt e familjeve tė Levitėve u paraqitėn para priftit Eleazar, Jozueut, birit tė Nunit, dhe kryetarėve tė familjeve tė fiseve tė bijve tė Izraelit,

2

dhe u folėn nė Shilon, nė vendin e Kanaanit, duke u thėnė: "Zoti urdhėroi, me anė tė Moisiut, qė tė na jepeshin disa qytete pėr tė banuar me kullota pėr bagėtinė tonė".

3

Kėshtu bijtė e Izraelit u dhanė Levitėve, duke i marrė nga trashėgimia e tyre, qytetet qė vijojnė bashkė me toka pėr kullotė, simbas urdhrit tė Zotit.

4

U hodh shorti pėr familjet e Kehathitėve; dhe bijve tė priftit Aaron, qė ishin Levitė, u ranė nė short trembėdhjetė qytete nga fisi i Judės, nga fisi i Simeonit dhe nga fisi i Beniaminit.

5

Bijve tė tjerė tė Kehathit u ranė nė short dhjetė qytete nga familjet e fisit tė Efraimit, nga fisi i Danit dhe nga gjysma e fisit tė Manasit.

6

Bijve tė Gershonit u ranė nė short trembėdhjetė qytete nga fisi i Isakarit, nga fisi i Neftalit dhe nga gjysmė fisi i Manasit nė Bashan.

7

Bijve tė Merarit, simbas familjeve tė tyre, u ranė dymbėdhjetė qytete nga fisi i Rubenit, nga fisi i Gadit dhe nga fisi i Zabulonit.

8

Bijtė e Izraelit ua dhanė, pra, me short kėto qytete me gjithė kullotat e tyre Levitėve, ashtu si kishte urdhėruar Zoti me anė tė Moisiut.

9

Kėshtu ata dhanė, duke i marrė nga fisi i bijve tė Judės dhe nga fisi i bijve tė Simeonit, qytetet e pėrmendura kėtu,

10

qė ranė nė dorė tė bijve tė Aaronit qė u pėrkisnin familjeve tė Kehathitėve, bij tė Levit, sepse hiseja e parė qė u hodh me short u ra atyre.

11

Ata morėn, pra, Kirjath-Arbėn, domethėnė Hebronin (Arba ishte ati i Anakut), nė krahinėn malore tė Judės, me tokat e saj pėr kullotė rreth e qark;

12

por territorin e qytetit dhe fshatrat e tij ia dhanė Tsalebit, birit tė Jenufehut, si pronė tė tij.

13

Pėrveē kėsaj u dhanė bijve tė priftit Aaron Hebronin (si qytet strehimi pėr vrasėsin) me tė gjitha tokat pėr kullotė, Libnahun me tokat pėr kullotė,

14

Jatirin me tokat pėr kullotė, Eshtemoan me tokat pėr kullotė,

15

Holonin me tokat pėr kullotė, Debirin me tokat pėr kullotė,

16

Ainin me tokat e tij pėr kullotė, Jutahun me tokat e tij pėr kullotė dhe Beth-Shemeshin me tokat e tij pėr kullotė: nėntė qytete qė u morėn nga kėto dy fise.

17

Nga fisi i Beniaminit, Gabaonin me tokat e tij pėr kullotė, Gebėn me tokat e tij pėr kullotė,

18

Anatothin me tokat e tij pėr kullotė dhe Almonin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete.

19

Shuma e qyteteve tė priftėrinjve, bij tė Aaronit, ishte trembėdhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

20

Familjeve tė bijve tė Kehathėve, domethėnė Levitėve qė mbeteshin, bij tė Kehathit, u ranė qytete qė u morėn nga fisi i Efraimit.

21

Atyre iu dha Sikemi (si qytet pėr strehimin e vrasėsit) me gjithė tokat pėr kullotė nė krahinėn malore tė Efraimit, Gezeri me gjithė tokat pėr kullotė,

22

Kibtsaimi me tokat e tij pėr kullotė dhe Beth-Horoni me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete.

23

Nga fisi i Danit: Eltekehu me tokat pėr kullotė, Gibethoni me gjithė tokat pėr kullotė,

24

Aijaloni me gjithė tokat pėr kullotė, Gath-Rimoni me gjithė tokat pėr kullotė: katėr qytete.

25

Nga gjysma e fisit tė Manasit: Taanaku me tokat e tij pėr kullotė, Gath-Rimoni me tokat e tij pėr kullotė: dy qytete.

26

Tė gjitha kėto dhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė u ranė familjeve tė bijve tė tjerė tė Kehathit.

27

Bijve tė Gershonit, qė u pėrkisnin familjeve tė Levitėve, u dhanė, duke i marrė nga gjysma e fisit tė Manasit, Golanin nė Bashan (si qytet pėr strehimin e vrasėsit), me gjithė tokat pėr kullotė, dhe Beeshterahun me tokat e tij pėr kullotė: dy qytete;

28

nga fisi i Isakarit, Kishionin me tokat e tij pėr kullotė, Daberathin me tokat e tij pėr kullotė,

29

Jarmuthin me tokat e tij pėr kullotė, En-Ganimin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

30

nga fisi i Asherit, Mishalin me tokat e tij pėr kullotė, Abdonin me tokat e tij pėr kullotė,

31

Helkathin me tokat e tij pėr kullotė dhe Rehobin, me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

32

dhe nga fisi i Neftalit, Kadeshin nė Galile (si qytet strehimi pėr vrasėsin), me gjithė tokat e tij pėr kullotė, Hamoth-Dorin me tokat e tij pėr kullotė, dhe Kartanin me tokat e tij pėr kullotė; tri qytete.

33

Shuma e qyteteve tė Gershonitėve, simbas familjeve tė tyre, ishte trembėdhjetė qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

34

Familjeve tė bijve tė Merarit, domethėnė Levitėve tė tjerė, iu dhanė, duke i marrė nga fisi i Zabulonit, Jokneamin me tokat e tij pėr kullotė, Kartahin me tokat e tij pėr kullotė,

35

Dimnahun me tokat e tij pėr kullotė dhe Nahalalin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

36

nga fisi i Rubenit, Betserin me tokat e tij pėr kullotė, Jatsahun me tokat e tij pėr kullotė,

37

Kedmothin me tokat e tij pėr kullotė dhe Mefaathin me tokat e tij pėr kullotė: katėr qytete;

38

dhe nga fisi i Gadit, Ramothin nė Galaad (si qytet strehimi pėr vrasėsin), me tokat e tij pėr kullotė, Mahanaimin me tokat e tij pėr kullotė,

39

Heshbonin me tokat e tij pėr kullotė dhe Jazerin me tokat e tij pėr kullotė: gjithsejt katėr qytete.

40

Shuma e qyteteve qė iu dhanė me short bijve tė Merarit, simbas familjeve tė tyre qė pėrbėnin familjet e Levitėve tė tjerė, ishin dymbėdhjetė qytete.

41

Shuma e qyteteve tė Levitėve nė mes tė zotėrimeve tė bijve tė Izraelit ishte dyzet qytete me tokat e tyre pėr kullotė.

42

Secili nga kėto qytete kishte rreth e qark toka pėr kullotė; e njėjta gjė ishte nė ēdo qytet.

43

Kėshtu Zoti i dha Izraelit tėrė vendin qė ishte betuar t`ua jepte etėrve tė tyre, dhe bijtė e Izraelit e pushtuan dhe banuan nė tė.

44

Zoti u siguroi pushim rreth e qark, siē u ishte betuar etėrve tė tyre; asnjė nga armiqtė e tyre nuk mundi t`u bėjė ballė; Zoti i dorėzoi tėrė armiqtė nė duart e tyre.

45

Nuk ra pėr tokė asnjė nga fjalėt qė Zoti i pati thėnė shtėpisė sė Izraelit; tė tėra u vėrtetuan.

Jozueu 22