Bibla Shqip

Gjyqtarėt 17

Gjyqtarėt

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Nė atė kohė nuk kishte mbret nė Izrael; po nė kėtė kohė fisi i Danitėve kėrkonte pėr vete njė territor pėr t`u vendosur, sepse deri nė ato ditė nuk i ishte caktuar asnjė trashėgimi midis fiseve tė Izraelit.

2

Bijtė e Danit dėrguan, pra, te Tsorahu dhe te Eshtaoli pesė burra trima, qė pėrfaqėsonin tėrė fisin e tyre, pėr tė vėzhguar dhe pėr tė kontrolluar vendin; dhe u thanė atyre: "Shkoni tė vėzhgoni vendin!". Kėshtu ata arritėn nė krahinėn malore tė Efraimit, nė shtėpinė e Mikahut, dhe e kaluan natėn aty.

3

Ndėrsa ishin pranė shtėpisė sė Mikahut, njohėn zėrin e tė riut Levit; atėherė ata hynė nė shtėpi dhe e pyetėn: "Kush tė solli kėtu? Ēfarė bėn nė kėtė vend? Ēfarė ke ti kėtu?".

4

Ai iu pėrgjegj: "Mikahu mė ka bėrė kėtė dhe atė; mė mori nė shėrbim tė tij dhe unė jam prifti i tij".

5

Atėherė ata i thanė: "Pyet, pra, Perėndinė qė tė dimė nė se rruga qė kemi nisur do tė jetė e mbarė".

6

Prifti iu pėrgjegj: "Shkoni nė paqe; rruga qė bėni kryhet nėn shikimin e Zotit".

7

Kėshtu tė pesė burrat u nisėn dhe arritėn nė Laish, panė qė populli qė banonte aty bėnte njė jetė tė sigurt, simbas zakoneve tė atyre tė Sidonit, njė jetė tė qetė dhe tė sigurt, sepse nuk kishte njeri

8

Pastaj u kthyen te vėllezėrit e tyre nė Tsorah dhe nė Eshtaol; dhe vėllezėrit i pyetėn ata: "Ēfarė thoni?".

9

Ata u pėrgjigjėn: "Le tė ngrihemi dhe tė sulemi kundėr atyre njerėzve, sepse kemi parė vendin dhe ėshtė me tė vėrtetė i mrekullueshėm. Pse mbani njė qėndrim jo aktiv? Mos nguroni tė lėvizni pėr ta pushtuar vendin!

10

Kur tė arrini, keni pėr tė gjetur njė popull tė sigurt dhe njė vend tė gjėrė, sepse Perėndiae ka dhėnė nė duart tuaja; ėshtė njė vend ku nuk mungon asgjė nga ajo qė ėshtė mbi tokė".

11

Atėherė gjashtėqind burra tė familjes sė Danitėve u nisėn nga Tsorahu dhe nga Eshtoali, tė armatosur mirė pėr luftė.

12

Ata u ngjitėn dhe ngritėn kampin e tyre nė Kirjath-Jearim, nė Juda; (prandaj ky vend, qė ndodhet prapa Kiriath-Jearimit, quhet edhe sot e kėsaj dite kampi i Danit).

13

Qė kėtej kaluan nė krahinėn malore tė Efraimit dhe arritėn nė shtėpinė e Mikahut.

14

Atėherė tė pesė burrat, qė kishin shkuar tė vėzhgonin vendin e Laishit, filluan t`u thonė vėllezėrve tė tyre: "A e dini ju qė nė kėto shtėpi ka njė efod, njė shtėpi idhujsh, njė shėmbėlltyrė tė gdhendur

15

Kėshtu ata u drejtuan nga ajo anė, arritėn nė shtėpinė e Levitit tė ri, nė banesėn e Mikahut, dhe e pėrshėndetėn.

16

Ndėrsa tė gjashtėqind burrat e bijve tė Danit, tė armatosur mirė pėr luftė, rrinin para portės,

17

pesė burrat qė kishin vajtur tė vėzhgonin vendin u ngjitėn lart, hynė nė shtėpi, morėn shėmbėlltyrėn e gdhendur, efodin, shtėpinė e idhujve dhe figurėn prej metali tė shkrirė. Prifti rrinte para portės bashkė me gjashtėqind njerėzit e armatosur mirė pėr luftė.

18

Kur kėta hynė nė shtėpinė e Mikahut dhe morėn shėmbėlltyrėn e gdhendur, efodin, shtėpinė e idhujve dhe figurėn prej metali tė shkrirė, prifti u tha atyre: "Ē`po bėni kėshtu?".

19

Ata iu pėrgjegjėn: "Hesht, vėre dorėn mbi gojė, eja me ne, dhe do tė jesh pėr ne njė atė dhe njė prift. Ē`ėshtė mė mirė pėr ty, tė jesh prifti i shtėpisė sė njė njeriu tė vetėm apo tė jesh prifti i njė fisi ose tė njė familjeje nė Izrael?".

20

Kėshtu prifti ndjeu njė gėzim nė zemrėn e tij; mori efodin, shtėpinė e idhujve dhe shėmbėlltyrėn e gdhendur dhe u bashkua me ata njerėz.

21

Atėherė rifilluan marshimin, duke vėnė para fėmijėt, bagėtinė dhe orenditė.

22

Kur ishin larguar nga shtėpia e Mikahut, burrat qė banonin nė shtėpitė afėr asaj tė Mikahut u mblodhėn dhe ndoqėn bijtė e Danit.

23

U bėrtitėn pastaj bijve tė Danit. Kėta u kthyen dhe i thanė Mikahut: "Ēfarė ke qė ke mbledhur kėta njerėz?".

24

Ai u pėrgjegj: "Morėt me vete perėnditė qė i kisha bėrė unė dhe priftin, dhe ikėt. Tani ē`mė mbetet? Si mund tė mė thoni: "Ēfarė ke?".

25

Bijtė e Danit i thanė: "Bėj qė zėri yt tė mos dėgjohet mė prapa nesh, sepse njerėz tė zemėruar mund tė hidhen mbi ju, dhe ti do tė humbje jetėn tėnde dhe atė tė familjes sate!".

26

Bijtė e Danit e vazhduan rrugėn e tyre; dhe Mikahu, kur pa se ata ishin mė tė fortė se ai, u kthye dhe shkoi nė shtėpinė e tij.

27

Kėshtu ata, mbasi morėn gjėrat qė kishte bėrė Mikahu dhe priftin qė kishte nė shėrbim tė tij, arritėn nė Laish, ku jetonte njė popull qė rinte i qetė dhe i sigurtė; e vranė me shpatė dhe i vunė flakėn qytetit.

28

Nuk pati asnjė qė ta ēlironte, sepse ndodhej larg Sidonit, dhe banorėt e tij nuk mbanin marrėdhėnie me njerėz tė tjerė. Ai ndodhej nė luginėn qė zgjatej nė drejtim tė Beth-Rehobit. Pastaj Danitėt e rindėrtuan qytetin dhe banuan nė tė,

29

e quajtėn Dan, nga emri i Danit, ati i tyre, qė ishte bir i Izraelit; por mė parė qyteti quhej Laish.

30

Pastaj bijtė e Danit ngritėn pėr vete shėmbėlltyrėn e gdhendur; dhe Jonathani, bir i Gershomit, bir i Manasit, dhe bijtė e tij u bėnė priftėrinj tė fiseve tė Danitėve deri ditėn e robėrimit tė banorėve tė vendit.

31

Kėshtu ngritėn pėr vete shėmbėlltyrėn e gdhendur nga Mikahu, gjatė gjithė kohės qė shtėpia e Perėndisė mbeti nė Shiloh.

Gjyqtarėt 19