Bibla Shqip

Gjyqtarėt 21

Ruthi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Nė kohėn kur qeverisnin gjyqtarėt, vendin e pllakosi zia, dhe njė njeri nga Betlemi i Judės shkoi tė banojė nė vendin e Moabit me gjithė gruan dhe dy bijtė e tij.

2

Emri i burrit ishte Elimelek, emri i gruas sė tij Naomi dhe emri i dy bijve tė tij Mahlon dhe Kilion, Efratej nga Betlemi i Judės. Ata shkuan nė vendin e Moabit dhe u vendosėn aty.

3

Pastaj Elimeku, burri i Naomit, vdiq dhe ajo mbeti me dy bijtė e saj.

4

Kėta u martuan me gra moabite, nga tė cilat njėra quhej Orpah dhe tjetra Ruthi; dhe banuan aty rreth dhjetė vjet.

5

Pastaj edhe Mahloni dhe Kilioni vdiqėn qė tė dy, dhe kėshtu ajo grua mbeti pa dy djemtė e saj dhe pa burrin.

6

Atėherė u ngrit me gjithė nuset e saj pėr t`u kthyer nga vendi Moabit, sepse kishte dėgjuar tė thuhej qė Zoti e kishte vizituar popullin e vet dhe i kishte dhėnė bukė.

7

Ajo u nis, pra, me tė dy nuset e saj nga vendi nė tė cilin rrinte, dhe filloi tė ecė pėr t`u kthyer nė vendin e Judės.

8

Por Naomi u tha dy nuseve tė saj: "Shkoni, kthehuni ēdo njėra nė shtėpinė e nėnes sė saj; Zoti qoftė i mirė me ju, ashtu si ju keni qenė tė mira me ata qė kanė vdekur dhe me mua!

9

Zoti ju bėftė tė gjeni qetėsi ēdo njėra nė shtėpinė e burrit tė sajė!". Pastaj ajo i puthi dhe ato filluan tė qajnė me zė tė lartė,

10

dhe i thanė: "Jo, ne do tė kthehemi me ty pranė popullit tėnd".

11

Por Naomi u pėrgjegj: "Kthehuni bijat e mija! Pse tė vini me mua? Mos kam nė barkun tim fėmijė qė mund tė bėhen bashkėshortėt tuaj?

12

Kthehuni mbrapa, bijat e mija, shkoni, sepse unė jam shumė e vjetėr pėr t`u martuar prapė; edhe sikur tė thoja: "Kam akoma shpresė"; edhe sikur tė martohesha sonte dhe tė lindja djem,

13

a do tė prisnit ju sa tė rriteshin? A do tė hiqnit dorė nga martesa pėr kėtė shkak? Jo, bijat e mija, sepse kushtet nė tė cilat ndodhem janė mė tė hidhura nga tuajat, sepse dora e Zotit ėshtė shtrirė kundėr meje".

14

Atėherė ato e ngritėn zėrin dhe qanė pėrsėri; pastaj Orpahu puthi vjehrrėn, por Ruthi nuk i ndahej asaj.

15

Atėherė Naomi i tha Ruthit: "Ja, kunata jote u kthye te populli i vet dhe te perėnditė e saj; ktheu mbrapa edhe ti, ashtu si kunata jote!".

16

Por Ruthi u pėrgjegj: "Mos ngul kėmbė me mua qė unė tė tė braktis dhe tė mos tė tė ndjek mė, sepse kudo qė tė shkosh ti do tė shkoj edhe unė, dhe kudo qė tė rrish ti do tė rri edhe unė; populli yt do tė jetė populli im, Perėndia yt do tė jetė edhe Perėndia im;

17

aty ku tė vdesėsh ti do tė vdes edhe unė, dhe atje do tė mė varrosin. Kėshtu tė veprojė me mua Zoti, bile edhe mė keq, nė rast se veē vdekjes ndonjė gjė tjetėr do tė mė ndajė prej teje!".

18

Kur Naomi e kuptoi qė Ruthi ishte e vendosur ta ndiqte, nuk i foli mė.

19

Kėshtu e bėnė rrugėn bashkė deri sa arritėn nė Betlem. Kur arritėn nė Betlem, tėrė qyteti ziente pėr shkak tė tyre. Gratė thonin: "Kjo ėshtė Naomi?".

20

Ajo iu pėrgjegj atyre: "Mos mė quani Naomi; thirrmėni Mara, sepse i Plotfuqishmi mė ka mbushur me hidhėrim.

21

Unė u nisa nė bollėk dhe Zoti mė ktheu nė shtėpi tė zhveshur nga ēdo gjė. Pse tė mė quani Naomi, kur Zoti ka dėshmuar kundėr meje dhe i Plotfuqishmi mė ka bėrė fatkeqe?".

22

Kėshtu Naomi u kthye bashkė me Ruthin, nusen e saj, qė kishte ardhur nga vendi i Moabit. Ato arritėn nė Betlem kur kishte filluar korrja e elbit.

Ruthi 2