Bibla Shqip

Ruthi 1

Ruthi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Naomi kishte njė fis tė burrit tė saj, njė njeri tė fuqishėm dhe tė pasur, nga familja e Elimelekut, qė quhej Boaz.

2

Ruthi, Moabitja, i tha Naomit: "Lermė tė shkoj nėpėr ara e tė mbledh kallinj prapa atij nė sytė e tė cilit do tė gjej hir". Ajo iu pėrgjegj: "Shko, bija ime".

3

Kėshtu Ruthi shkoi dhe nisi tė mbledhė kallinjtė prapa korrėsve; dhe i rastisi tė ndodhej nė pjesėn e arės qė ishte pronė e Boazit, i cili i pėrkiste familjes sė Elimelekut.

4

Por ja, qė Boazi erdhi nė Betlehem dhe u tha korrėsve: "Zoti qoftė me ju!". Ata iu pėrgjigjėn: "Zoti tė bekoftė!".

5

Pastaj Boazi i tha shėrbėtorit tė tij tė caktuar tė mbikqyrė korrėsit: "E kujt ėshtė kjo vajzė?".

6

Shėrbėtori i caktuar tė mbikqyrė korrėsit u pėrgjigj: "Éshtė njė vajzė moabite, qė ėshtė kthyer me Naomin nga vendi i Moabit.

7

Ajo na tha: "Ju lutem, mė lini tė mbledh kallinjtė midis demeteve prapa korrėsve". Kėshtu ajo erdhi dhe qėndroi nga mėngjesi deri tani; pushoi vetėm njė ēast nė shtėpi".

8

Atėherė Bozai i tha Ruthit: "Dėgjo, bija ime, mos shko nė ndonjė arė tjetėr pėr tė mbledhur kallinjtė qė kanė mbetur, mos u largo qė kėtej, por rri me shėrbėtoret e mia.

9

Mbaj sytė nė arėn qė po korrin dhe shko prapa korrėsve. A nuk i kam urdhėruar shėrbyesit e mi tė mos tė tė bezdisin? Kur ke etje, shko atje ku janė shtambat, pėr tė pirė ujin qė kanė nxjerrė shėrbėtorėt".

10

Atėherė Ruthi u shtri pėrdhe, duke rėnė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė dhe i tha: "Pėr ēfarė arėsye kam gjetur kaq hir nė sytė e tu, sa ti tė kujdesesh pėr mua qė jam njė e huaj?".

11

Boazi iu pėrgjegj duke thėnė: "Mė kanė treguar tė gjitha ato qė ti ke bėrė pėr vjehrrėn tėnde mbas vdekjes sė burrit tėnd, dhe si ke lėnė atin tėnd, nėnėn tėnde dhe vendlindjen tėnde, pėr tė jetuar me njė popull qė nuk e njihje mė parė.

12

Zoti tė shpėrbleftė pėr ato qė ke bėrė dhe shpėrblimi yt tė jetė i plotė nga ana e Zotit, Perėnedisė sė Izraelit, nėn krahėt e tė cilit erdhe tė strehohesh!".

13

Ajo i tha: "Le tė arrij tė mė shikosh me sy tė mirė, o imzot, sepse ti mė ke ngushėlluar dhe i ke folur zemrės sė shėrbėtores sate, megjithėse unė nuk jam as sa njė nga shėrbėtoret e tua".

14

Nė kohėn e drekės Boazi i tha: "Eja kėtu, ha bukė dhe ngjyeje kafshatėn tėnde nė uthull". Kėshtu ajo u ul midis korrėsve. Boazi i ofroi grurė tė pjekur, dhe ajo hėngri sa u ngop dhe vuri mėnjanė tepricat.

15

Pastaj u ngrit pėr tė vazhduar mbledhjen e kallinjve qė kishin mbetur, dhe Boazi u dha kėtė urdhėr shėrbėtorėve tė tij duke thėnė: "Lėreni tė vazhdojė tė mbledhė kallinjtė edhe midis duajve dhe mos e qortoni;

16

pėrveē kėsaj lini qė tė bien pėr tė kallinj nga dorėza dhe mos i merrni, me qėllim qė t`i mbledhė ajo, dhe mos i bėrtisni".

17

Pastaj ajo vazhdoi tė mbledhė kallinj nė arė deri nė mbrėmje, pastaj shiu atė qė kishte mbledhur dhe siguroi pothuaj njė efė elbi.

18

E ngarkoi nė kurriz, hyri nė qytet dhe e vjehrra pa atė qė kishte mbledhur. Pastaj Ruthi nxori atė qė kishte tepruar nga ushqimi pasi ajo ishte ngopur dhe ia dha.

19

E vjehrra e pyeti: "Ku i ke mbledhur kallinjtė sot? Ku ke punuar? Bekuar qoftė ai qė tregoi kujdes pėr ty!". Kėshtu Ruthi i tregoi sė vjehrrės pranė kujt kishte punuar dhe shtoi: "Njeriu pranė tė cilit punova sot quhet Boaz".

20

Naomi i tha nuses: "Qoftė i bekuar nga Zoti ai qė nuk e ka hequr mirėsinė e tij nga tė gjallėt dhe tė vdekurit". Dhe shtoi: "Ky njeri ėshtė njė i afėrti ynė i ngushtė, njė njeri qė ka tė drejtė tė na shpengojė".

21

Atėherė Ruthi, Moabitja, tha: "Mė tha edhe: "Rri me shėrbėtorėt e mi, deri sa tė kenė mbaruar korrjen time"".

22

Naomi i tha Ruthit, nuses sė saj: "E mira ėshtė qė ti tė shkosh, bija ime, me shėrbėtoret e tij dhe mos tė tė gjejnė nė njė arė tjetėr".

23

Kėshtu ajo mbeti duke mbledhur kallinj me shėrbėtoret e Boazit deri nė fund tė korrjes sė elbit dhe tė grurit. Dhe banonte bashkė me tė vjehrrėn.

Ruthi 3