Bibla Shqip

Ruthi 2

Ruthi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Pastaj Naomi, e vjehrra, i tha: "Bija ime, a nuk do tė kėrkoj unė njė vend paqeje pėr ty, qė ti tė jesh e lumtur?

2

Boazi, me shėrbėtoret e tė cilit ti ke qenė, a nuk ėshtė vallė fisi ynė? Ja, sonte ai duhet tė shohė elbin nė lėmė.

3

Prandaj lahu, lyeju me vaj, vish rrobat mė tė mira qė ke dhe zbrit nė lėmė; por bėj qė ai tė mos tė njohė deri sa tė ketė mbaruar sė ngrėni e sė piri.

4

Kur tė shkojė tė shtrihet, kqyr vendin ku shtrihet; pastaj shko aty, zbulo kėmbėt e tij dhe shtriu edhe ti. Dhe ai do tė thotė atė qė duhet tė bėsh".

5

Ruthi iu pėrgjegj: "Do tė bėj tė gjitha ato qė mė the".

6

Kėshtu zbriti nė lėmė dhe bėri tė gjitha ato qė i kishte porositur e vjehrra.

7

Boazi hėngri e piu dhe me zemėr tė gėzuar shkoi tė shtrihet pranė grumbullit tė grurit. Atėherė ajo erdhi ngadalė, i zbuloi kėmbėt dhe u shtri.

8

Aty nga mesnata ai u zgjua pėrnjėherėsh dhe u kthye; ja, njė grua ishte shtrirė te kėmbėt e tij.

9

"Kush je ti?", i tha. Ajo u pėrgjigj: "Jam Ruthi, shėrbėtorja jote; shtrije skajin e mantelit tėnd mbi shėrbėtoren tėnd, sepse ti gėzon tė drejtėn e shpengimit".

10

Ai tha: "Qofsh e bekuar nga Zoti bija ime! Mirėsia qė tregove kėtė herė tė fundit ia kalon sė parės, sepse nuk ke rendur pas tė rinjve, tė varfėr a tė pasur.

11

Prandaj tani mos ki frikė, bija ime; unė do tė bėj pėr ty gjithēka qė mė kėrkon, sepse tė gjithė njerėzit e qytetit tim e dinė qė ti je njė grua e virtytshme.

12

Éshtė e vėrtetė qė unė gėzoj tė drejtėn e shpengimit; por ėshtė njė qė ėshtė fis mė i afėrt se unė.

13

Kaloje kėtu natėn; dhe nesėr nė mėngjes, nė rast se ai do tė kėrkojė tė drejtėn e tij ndaj teje, mirė, pra le ta bėjė; por nė rast se nuk e kėrkon tė drejtėn e tij mbi ty, unė do tė kėrkoj qė tė vlejė e drejta ime dhe do tė tė shpengoj ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron! Rri shtrirė deri nė mėngjes".

14

Kėshtu ajo qėndroi shtrirė nė kėmbėt e tij deri nė mėngjes; por u ngrit pėrpara se njė njeri tė njohė tjetrin, sepse ai i kishte thėnė: "Asnjeri nuk duhet ta dijė qė kjo grua erdhi nė lėmė!".

15

Pastaj shtoi: "Sill mantelin qė ke veshur dhe mbaje". Ajo e mbajti dhe ai derdhi mbi tė gjashtė masa elbi, pastaj ia vuri mbi kurriz; pas kėsaj ajo u kthye nė qytet.

16

Kėshtu u kthye tek e vjehrra, qė i tha: "Ti je bija e ime?". Atėherė ajo i tregoi tė gjitha ato qė ai burrė kishte bėrė pėr tė,

17

dhe shtoi: "Mė dha edhe kėto gjashtė masa elbi, sepse mė tha: "Nuk duhet tė kthehesh te vjehrra jote duar bosh"".

18

Naomi i tha: "Qėndro kėtu, o bija ime, deri sa tė mėsosh si ka pėr tė mbaruar kjo ēėshtje, sepse ai burrė nuk do tė rrijė deri sa ta ketė sistemuar sot ēėshtjen".

Ruthi 4