Bibla Shqip

1 i Samuelit 2

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Samueli i ri i shėrbente Zotit nė prani tė Eliut. Fjala e Zotit ishte e rrallė nė ato ditė, dhe nuk kishte ndonjė zbulesė tė gjerė.

2

Nė atė kohė Eli rrinte shtrirė nė vendin e tij tė zakonshėm (tani shikimi i tij kishte filluar tė errėsohej dhe ai nuk mund tė shikonte).

3

Llampa e Perėndis nuk ishte shuar akoma dhe Samueli ishte shtrirė nė tabernakullin e Zotit, ku gjendej edhe arka e Perėndisė.

4

Atėherė Zoti thirri Samuelin qė u pėrgjegj: "Ja ku jam!".

5

Pastaj vrapoi tek Eli dhe i tha: "Ja ku jam, se ti mė thirre". Ai u pėrgjegj: "Unė nuk tė kam thirrur, shko tė flesh". Kėshtu ai vajti tė flerė.

6

Zoti e thirri pėrsėri Samuelin. Dhe Samueli u ngrit, shkoi tek Eli dhe i tha: "Ja ku jam, se ti mė thirre". Por ai u pėrgjegj: "Biri im, unė nuk tė kam thirrur; shko tė flesh".

7

(Por Samueli nuk e njihte akoma Zotin, dhe fjala e tij nuk i ishte shfaqur akoma).

8

Zoti e thirri pėrsėri pėr tė tretėn herė Samuelin. Kėshtu ai u ngrit, shkoi tek Eli dhe i tha: "Ja ku jam, se ti mė thirre". Atėherė Eli kuptoi qė Zoti e thėrriste tė riun.

9

Prandaj Eli i tha Samuelit: "Shko e bjer dhe, nė qoftė se tė thėrret prapė, do tė thuash: "Folė, o Zot, sepse shėrbėtori yt tė dėgjon"". Kėshtu Samueli vajti tė shtrihet nė vendin e tij.

10

Pastaj Zoti erdhi, u vendos aty afėr dhe thirri si herėt e tjera: "Samuel, Samuel!". Samueli u pėrgjegj: "Folė, sepse shėrbėtori yt tė dėgjon".

11

Atėherė Zoti i tha Samuelit: "Ja, jam duke bėrė nė Izrael njė gjė qė do tė shungullojė veshėt e kujtdo qė ka pėr ta dėgjuar.

12

Atė ditė unė do tė kryej kundėr Eliut tė gjitha ato qė thashė lidhur me shtėpinė e tij, nga fillimi deri nė fund.

13

Po i deklaroj qė jam bėrė gati tė ndėshkoj shtėpinė e tij pėr gjithnjė, pėr shkak tė paudhėsisė qė e karakterizon, sepse bijtė e tij janė bėrė tė neveritshėm dhe ai nuk i ka frenuar.

14

Prandaj unė i betohem shtėpisė sė Elit qė paudhėsia e shtėpisė sė Elit nuk do tė shlyhet kurrė me flijime dhe me blatime".

15

Samueli mbeti i shtrirė deri nė mėngjes, pastaj hapi dyert e shtėpisė sė Zotit. Ai kishte frikė t`i tregonte Elit vegimin e tij.

16

Por Eli thirri Samuelin, duke thėnė: "Samuel, biri im!". Ai u pėrgjegj: "Ja ku jam".

17

Ai tha: "Ēfarė tė tha? Tė lutem, mos mė fshih asgjė. Perėndia veproftė ashtu me ty, madje edhe mė keq, nė rast se ti mė fsheh diēka nga tė gjitha ato qė tė tha".

18

Samueli ia tregoi atėherė tė gjitha, pa i fshehur asgjė. Dhe Eli tha: "Ai ėshtė Zoti; le tė bėjė atė qė i pėlqen atij".

19

Ndėrkaq Samueli rritej; dhe Zoti ishte me tė dhe nuk la tė shkonin kot asnjė nga fjalėt e tij.

20

Tėrė Izraeli, nga Dani deri tek Beer-Sheba, mėsoi qė Samueli ishte bėrė profet i Zotit.

21

Zoti vazhdonte t`i shfaqej nė Shiloh, sepse nė Shiloh Zoti i shfaqej Samuelit me anė tė fjalės sė vet.

1 i Samuelit 4