Bibla Shqip

1 i Samuelit 5

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Arka e Zotit mbeti shtatė muaj nė vendin e Filistejve.

2

Pastaj Filistejtė mblodhėn priftėrinjtė dhe shortarėt dhe thanė: "Ē`duhet tė bėjmė me arkėn e Zotit? Na trego mėnyrėn qė duhet tė pėrdorim pėr ta kthyer pėrsėri nė vendin e saj".

3

Atėherė ata u pėrgjegjėn: "Nė qoftė se e ktheni arkėn e Perėndisė sė Izraelit, mos e ktheni bosh, por dėrgoni me tė tė paktėn njė ofertė zhdėmtimi; atėherė do tė shėroheni dhe do tė mėsoni pse dora e tij nuk ju ndahej".

4

Ata pyetėn: "Ēfarė oferte zhdėmtimi do t`i dėrgojmė neve?". Ata u pėrgjegjėn: "Pesė hemorroide ari dhe pesė minj ari simbas numrit tė princave tė Filistejve, sepse e njėjta plagė ka goditur ju dhe princat tuaj.

5

Bėni, pra, disa figura tė hemorroideve dhe tė minjve tuaj qė shkatėrrojnė vendin, dhe i thurrni lavdi Perėndisė sė Izraelit; ndofta ai do ta zbusė dorėn e tij mbi ju, mbi perėnditė tuaj dhe mbi vendin tuaj.

6

Pse, vallė, e ngurtėsoni zemrėn tuaj ashtu si Egjiptasit dhe Faraoni ngurtėsuan zemrėn e tyre? Kur kreu gjėra tė fuqishme midis tyre, nuk i lanė tė shkojnė, dhe kėshtu ata mundėn tė shkojnė?

7

Bėni, pra, njė qerre tė re, pastaj merrni dy lopė qumėshtore mbi tė cilat nuk ėshtė vėnė kurrė zgjedha dhe i mbrihni lopėt nė qerre, por i ēoni viēat e tyre nė stallė larg tyre.

8

Pastaj merrni arkėn e Zotit dhe vendoseni mbi qerre; dhe punimet prej ari qė i ēoni Zotit si ofertė zhdėmtimi i vini nė njė shportė pranė saj.

9

Dhe rrini e shikoni, nė rast se ngjitet nėpėr rrugėn qė tė ēon nė territorin e tij, nė Beth-Shemesh, ėshtė Zoti qė na ka bėrė kėtė tė keqe tė madhe; ndryshe do tė tė mėsojmė qė nuk ka qenė dora e tij qė na ka goditur, por kjo ka ndodhur rastėsisht".

10

Ata, pra, vepruan kėshtu: morėn dy lopė qumėshtore, i mbrehėn nė qerre dhe mbyllėn viēat nė stallė.

11

Pastaj vendosėn mbi qerre arkėn e Zotit dhe shportėn me minjtė prej ari dhe figurat e hemorroideve.

12

Atėherė lopėt u nisėn pikėrisht nė drejtim tė Beth-Shemeshit, duke ndjekur gjithnjė atė rrugė dhe duke pėllitur ndėrsa po ecnin, pa u kthyer as djathtas, as majtas. Princat e Filistejve i ndoqėn deri nė kufirin e Beth-Shemeshit.

13

Banorėt e Beth-Shemeshit ishin duke korrur grurin nė luginė; duke ngritur sytė, panė arkėn dhe u gėzuan qe e panė.

14

Qerrja, pasi arriti nė kampin e Jozueut nė Beth-Shemesh, u ndal aty. Aty kishte njė gur tė madh; kėshtu ata ēanė lėndėn e drurit tė qerres dhe i ofruan lopėt si olokauste tė Zotit.

15

Levitėt hoqėn arkėn e Zotit dhe shportėn qė i rrinte pranė dhe nė tė cilėn gjendeshin sendet prej ari, dhe i vendosėm mbi njė gur tė madh. Po atė ditė njerėzit e Beth-Shemeshit ofruan dhe i bėnė flijime Zotit.

16

Mbasi pesė princat e Filistejve panė kėtė gjė, po atė ditė u kthyen nė Ekron.

17

Kėto janė hemorroidet prej ari qė Filistejtė i dėrguan Zotit si ofertė zhdėmtimi; njė pėr Ashdodin, njė pėr Gazėn, njė pėr Askalonin, njė pėr Gathin, njė pėr Ekronin;

18

dhe minjtė prej ari simbas numrit tė tė gjitha qyteteve tė Filistejve qė u pėrkisnin pesė princėve, nga qytetet e fortifikuara deri nė fshatrat e fushės, deri nė gurin e madh e mbi tė cilin u vendos arka e Zotit dhe qė qėndron deri nė ditėn e sotme nė fushėn e Jozueut, Bethshemitit.

19

Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.

20

Njerėzit e Beth-Shemeshit thanė: "Kush mund tė rezistojė pėrpara Zotit, kėtij Perėndie tė shenjtė? Nga kush do tė ngjitet arka, kur tė niset nga ne?".

21

Kėshtu u dėrguan lajmėtarė banorėve tė Kiriath-Jearimit pėr t`u thėnė: "Filistejtė e kanė kthyer arkėn e Zotit; zbrisni dhe ēojeni lart te ju".

1 i Samuelit 7