Bibla Shqip

1 i Samuelit 6

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Atėherė njerėzit e Kiriath-Jearimit erdhėn, e ēuan lart arkėn e Zotit dhe e vendosėn nė shtėpinė e Abinadadit nė kodėr, dhe shenjtėruan tė birin Eleazarin qė tė ruante arkėn e Zotit.

2

Shumė kohė kishte kaluar nga dita qė arka ishte vendosur nė Kiriath-Jearim; kishin kaluar njėzet vjet dhe tėrė shtėpia e Izraelit i ankohej Zotit.

3

Atėherė Samueli i foli tėrė shtėpisė sė Izraelit, duke thėnė: "Nė rast se ktheheni tek Zoti me gjithė zemėr, hiqni nga gjiri juaj perėnditė e huaja dhe Ashtarithin dhe mbani zemrėn tuaj tek Zoti dhe

4

Kėshtu bijtė e Izraelit hoqėn mėnjanė Baalėt dhe Ashtarothėt dhe i shėrbyen vetėm Zotit.

5

Pastaj Samueli tha: "Mblidhni tėrė Izraelin nė Mitspah dhe unė do t`i lutem Zotit pėr ju".

6

Kėshtu ata u mblodhėn nė Mitspah, morėn ujė dhe e derdhėn pėrpara Zotit; pastaj po atė ditė agjėruan dhe atje thanė: "Kemi mėkatuar kundėr Zotit". Samueli i gjykoi bijtė e Izraelit nė Mitspah.

7

Kur Filistejtė mėsuan qė bijtė e Izraelit ishin mbledhur nė Mitspah, princat e Filistejve u nisėn kundėr Izraelit. Kur bijtė e Izraelit dėgjuan kėtė patėn frikė nga Filistejtė.

8

Atėherė bijtė e Izraelit i thanė Samuelit: "Mos e ndėrpre klithmėn tėnde pėr neve tek Zoti, qė ai tė na shpėtojė nga duart e Filistejve".

9

Kėshtu Samueli mori njė qengj pirės dhe e ofroi tėrėsisht si olokaust Zotit; Samueli i thirri Zotit pėr Izraelin dhe Zoti ia plotėsoi kėrkesėn.

10

Ndėrsa Samueli ofronte olokaustin, Filistejtė u afruan pėr tė sulmuar Izraelin; por Zoti bubulloi me buēimė tė madhe kundėr Filistejve dhe i ngatėrroi deri nė atė pikė sa u mundėn para Izraelit.

11

Njerėzit e Izraelit dolėn nga Mitspahu, i ndoqėn Filistejtė dhe i mundėn deri poshtė Beth-Karit.

12

Atherė Samueli mori njė gur e ngriti midis Mitspahut dhe Shenit dhe e quajti Eben-Ezer, duke thėnė: "Deri kėtu Zoti na ka ndihmuar".

13

Kėshtu Filistejtė u poshtėruan dhe nuk u kthyen mė tė shkelin territorin e Izraelit; dhe dora e Zotit u ngrit kundėr Filistejve gjatė gjithė kohės sė Samuelit.

14

Edhe qytetet qė Filistejtė i kishin marrė Izraelit iu kthyen Izraelit, nga Ekroni deri nė Gath. Izraeli ēliroi territorin e tij nga duart e Filistejve. Dhe u vendos paqja midis Izraelit dhe Amorejve.

15

Samueli qe gjykatės i Izraelit gjatė gjithė jetės sė tij.

16

Ēdo vit ai i binte pėrqark Bethelit, Gilgalit dhe Mitspahut dhe ushtronte funksionin e gjyqtarit tė Izraelit mbi tėrė kėto vende.

17

Pastaj kthehej nė Ramah, sepse aty ishte shtėpia e tij. Aty e gjykonte Izraelin dhe po aty ngriti njė altar pėr Zotin.

1 i Samuelit 8