Bibla Shqip

1 i Samuelit 11

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Atėherė Samueli i tha tėrė Izraelit: "Ja, unė ju dėgjova pėr tė gjitha ato qė mė thatė dhe vura njė mbret mbi ju.

2

Dhe tani ja, mbreti qė do tė shkojė para jush. Unė tashmė jam plak dhe i thinjur, dhe bijtė e mij janė midis jush, unė kam ecur para jush qysh nga rinia ime deri mė sot.

3

Ja ku jam, dėshmoni kundėr meje pėrpara Zotit dhe pėrpara atij qė ėshtė vajosur: Kujt i kam marrė kaun? Kujt i kam marrė gomarin? Kujt i kam ngrėnė hakun? Cilin kam shtypur? Nga duart e kujt kam pranuar ndonjė dhuratė qė mė ka zėnė sytė? Unė do t`jua kthej".

4

Ata iu pėrgjegjėn: "Ti nuk na ke ngrėnė hakun, nuk na ke shtypur dhe nuk ke marrė asgjė nga duart e askujt".

5

Ai u tha atyre: "Zoti ėshtė dėshmitar kundėr jush dhe i vajosuri i tij ėshtė dėshmitar nė kėtė ditė, qė nuk gjetėt asgjė nė duart e mia". Ata iu pėrgjegjėn: "Po, ai ėshtė dėshmitar!".

6

Atėherė Samueli i tha popullit: "Éshtė Zoti qė i vendosi Moisiun dhe Aaronin, dhe qė i nxori etėrit tuaj nga Egjipti.

7

Prandaj paraqituni qė unė tė kem mundėsi para Zotit tė vė nė dukje bashkė me ju veprat e drejta qė Zoti ka kryer pėr ju dhe pėr etėrit tuaj.

8

Pas vajtjes sė Jakobit nė Egjipt dhe mbas thirrjeve tė etėrve tuaj drejtuar Zotit, Zoti dėrgoi Moisiun dhe Aaronin qė i nxorėn etėrit tuaj nga Egjipti dhe i bėri tė banojnė nė kėtė vend.

9

Por ata e harruan Zotin, Perėndinė e tyre, dhe ai i shiti nė duart e Siseras, komandantit tė ushtrisė sė Hatsorit, dhe nė pushtetin e Filistejve dhe tė mbretit tė Moabit, tė cilėt u shpallėn luftė atyre.

10

Atėherė i thirrėn Zotit dhe i thanė: "Kemi mėkatuar, sepse kemi braktisur Zotin dhe u kemi shėrbyer Baalėve dhe Ashtarothėve; por tani na ēliro nga duart e armiqve tanė dhe ne do tė tė shėrbejmė ty".

11

Dhe kėshtu Zoti dėrgoi Jerubaalin, Bedanin, Jeftin dhe Samuelin, dhe ju ēliroi nga duart e armiqve tuaj qė ndodheshin rreth e rrotull, dhe ju jetuat nė siguri.

12

Por kur patė qė Nabashi, mbret i bijve tė Amonit, filloi tė lėvizė kundėr jush, mė thatė: "Jo, njė mbret duhet tė sundojė mbi ne", pikėrisht kur Zoti, Perėndia juaj, ishte mbreti juaj.

13

Ky ėshtė, pra, mbreti qė keni zgjedhur dhe keni kėrkuar; ja, Zoti ka vėnė njė mbret mbi ju.

14

Nė qoftė se keni frikė nga Zoti, i shėrbeni dhe dėgjoni zėrin e tij, dhe nuk ngrini krye kundėr urdhėrimeve tė Zotit, atėherė ju dhe mbreti qė mbretėron mbi ju do tė ndiqni Zotin, Perėndinė tuaj.

15

Por nė rast se nuk i bindeni zėrit tė Zotit dhe kundėrshtoni urdhėrimet e tij, atėherė dora e Zotit do tė ngrihet kundėr jush, ashtu si ėshtė ngritur kundėr etėrve tuaj.

16

Prandaj tani ndaluni dhe shikoni kėtė gjė tė madhe qė Zoti do tė bėjė para syve tuaj.

17

A nuk jemi vallė nė kohėn e korrjes sė grurit? Unė do tė kėrkoj ndihmėn e Zotit dhe ai do tė dėrgojė bubullima dhe shi; kėshtu do tė kuptoni dhe do tė shihni se e keqja qė keni bėrė duke kėrkuar njė mbret pėr ju, ėshtė e madhe nė sytė e Zotit".

18

Atėherė Samueli kėrkoi ndihmėn e Zotit dhe ai dėrgoi atė ditė bubullima dhe shi; dhe tėrė populli pati njė frikė tė madhe nga Zoti dhe nga Samueli.

19

Pastaj tėrė populli i tha Samuelit: "Lutju Zotit, Perėndisė tėnd, pėr shėrbėtorėt e tu, qė tė mos vdesin, sepse tėrė mėkateve tona u kemi shtuar tė keqen e kėrkimit tė njė mbreti pėr ne".

20

Samueli iu pėrgjegj popullit: "Mos u frikėsoni; edhe se keni bėrė gjithė kėtė tė keqe, mos lini sė ndjekuri Zotin, por shėrbejini Zotit me tė gjithė zemrėn tuaj.

21

Mos u largoni pėr tė ndjekur gjėra tė kota, qė nuk vlejnė as ēlirojnė, sepse janė gjėra tė kota.

22

Sepse Zoti nuk do ta braktisė popullin e tij, pėr hir tė tij tė madh, sepse i pėlqeu Zotit t`ju bėjė popullin e vet.

23

Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mėkatoj kundėr Zotit duke hequr dorė nga lutjet pėr ju; pėrkundrazi, do t`ju tregoj rrugėn e mirė dhe tė drejtė.

24

Vetėm kini frikė nga Zoti dhe i shėrbeni besnikėrisht me gjithė zemėr; mbani parasysh gjėrat e mėdha qė ka bėrė pėr ju.

25

Por nė rast se vazhdoni tė bėni tė keqen, si ju ashtu dhe mbreti juaj do tė flakeni tutje".

1 i Samuelit 13