Bibla Shqip

1 i Samuelit 18

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Sauli i foli birit tė tij Jonathan dhe tė gjithė shėrbėtorėve tė tij qė tė vritej Davidi. Por Jonathani, bir i Saulit, ndiente njė dashuri tė madhe pėr Davidin.

2

Kėshtu Jonathani e informoi Davidin, duke i thėnė: "Sauli, ati im, kėrkon tė shkaktojė vdekjen tėnde; prandaj nesėr nė mėngjes ruhu, rri nė njė vend tė fshehtė dhe fshiu.

3

Unė do tė dal dhe do tė qėndroj pranė atit tim nė fushėn ku ndodhesh ti, dhe do t`i flas pėr ty atit tim. Do tė shoh ē`ka pėr tė ndodhur dhe do tė njoftoj".

4

Kėshtu Jonathani i foli Saulit, atit tė tij, nė favor tė Davidit dhe i tha: "Mbreti tė mos bėj mėkat nė dėm tė shėrbėtorit tė tij, nė dėm tė Davidit, sepse ai nuk ka kryer mėkate kundėr teje, dhe veprat e tij kanė qenė shumė tė vlefshme.

5

Ai ka vėnė nė rrezik jetėn e tij, kur vrau Filisteun, dhe Zoti ka kryer njė ēlirim tė madh pėr gjithė Izraelin. Ti e ke parė dhe je gėzuar; pse duhet tė mėkatosh kundėr gjakut tė pafajshėm, duke shkaktuar vdekjen e Davidit pa shkak?".

6

Sauli dėgjoi zėrin e Jonathanit dhe u betua: "Siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, ai nuk ka pėr tė vdekur!".

7

Atėherė Jonathani thirri Davidin dhe i njoftoi tėrė kėto gjėra. Pastaj Jonathani e shpuri pėrsėri Davidin te Sauli dhe ai qėndroi nė shėrbim tė tij si mė parė.

8

Filloi pėrsėri lufta; kėshtu Davidi doli tė luftojė kundėr Filistejve dhe i mundi keq; ata ia mbathėn para tij.

9

Por njė frym i keq nga ana e Zotit e pushtoi Saulin, ndėrsa rrinte nė shtėpinė e tij me shtizė nė dorė dhe Davidi i binte harpės.

10

Sauli u orvat tė gozhdonte Davidin nė mur me shtizėn e tij, por Davidi iu shmang Saulit, dhe ky e nguli shtizėn e tij nė mur. Davidi iku po atė natė dhe shpėtoi nga reziku.

11

Atėherė Sauli dėrgoi lajmėtarė nė shtėpi tė Davidit pėr ta pėrgjuar dhe pėr ta vrarė tė nesėrmen nė mėngjes; por Mikal, bashkėshortja e Davidit, e njoftoi pėr kėtė gjė, duke thėnė: "Nė rast se sonte

12

Kėshtu Mikal e zbriti Davidin nga dritarja dhe ai iku; ia mbathi me vrap dhe shpėtoi.

13

Pastaj Mikal mori idhullin e shtėpisė dhe e vuri nė shtrat, nė vend tė kokės vuri njė mbulesė prej leshi tė dhisė dhe e mbuloi me njė pėlhurė.

14

Kur Sauli dėrgoi lajmėtarėt e tij pėr tė marrė Davidin, ajo tha: "Éshtė i sėmurė".

15

Atėherė Sauli dėrgoi pėrsėri lajmėtarė pėr tė parė Davidin dhe u tha atyre: "Ma sillni me shtratin e tij qė unė tė shkaktoj vdekjen e tij".

16

Kur arritėn lajmėtarėt, nė shtrat ishte idhulli i shtėpisė, me njė mbulesė prej leshi tė dhisė nė vend tė kokės.

17

Atėherė Sauli i tha Mikalit: "Pse mė mashtrove nė kėtė mėnyrė dhe bėre tė ikė armiku im, duke e lejuar tė shpėtojė?". Mikal iu pėrgjegj Saulit: "Ai mė tha: "Lermė tė ikij, pėrndryshe tė vrava"".

18

Davidi iku, pra, dhe shpėtoi kokėn; shkoi te Samueli nė Ramah dhe i tregoi tė gjitha ato qė i kishte bėrė Sauli. Pas kėsaj ai dhe Samueli vajtėn tė banojnė nė Najoth.

19

Kėtė gjė ia njoftuan Saulit, i cili tha: "Davidi ėshtė nė Najoth tė Ramahut".

20

Atėherė dėrgoi lajmėtarė pėr tė marrė Davidin; por kur kėta panė asamblenė e profetėve qė profetizonin, nėn kryesinė e Samuelit, Fryma e Perėndisė i pėrshkoi lajmėtarėt e Saulit qė filluan edhe ata tė bėjnė profeci.

21

Kėtė ngjarje ia njoftuan Saulit qė dėrgoi lajmėtarė tė tjerė, tė cilėt gjithashtu filluan tė bėjnė profeci. Sauli dėrgoi pėrsėri lajmėtarė pėr tė tretėn herė, por edhe kėta filluan tė bėjnė profeci.

22

Atėherė shkoi vetė nė Ramah dhe, kur arritėn nė hauzin e madh qė ndodhet nė Seku, pyeti: "Ku janė Samueli dhe Davidi?". Dikush iu pėrgjegj: "Ja, ndodhen nė Najoth tė Ramahut".

23

Kėshtu ai shkoi vetė atje, nė Najoth tė Ramahut, per edhe ai u pėrshkua nga Fryma e Perėndisė, dhe e vazhdoi udhėtimin e tij duke bėrė profeci deri sa arriti nė Najoth tė Ramahut.

24

Edhe ai i hodhi rrobat e tij dhe bėri profeci pėrpara Samuelit, dhe qendroi i shtrirė lakuriq pėr tokė tėrė atė ditė dhe tėrė atė natė. Prandaj thuhet: "Edhe Sauli figuron midis profetėve?".

1 i Samuelit 20