Bibla Shqip

1 i Samuelit 23

1 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Kur Sauli u kthye nga ndjekja e Filistejve, i njoftuan sa vijon: "Ja, Davidi ėshtė nė shkretėtirėn e En-Gedit".

2

Atėherė Sauli mori tre mijė njerėz tė zgjedhur nga tėrė Izraeli dhe shkoi tė kėrkojė Davidin dhe njerėzit e tij pėrballė shkėmbinjve tė dhive tė egra.

3

Me tė arritur nė vathėt e deleve gjatė rrugės, ku ndodhej njė shpellė, Sauli hyri brenda saj pėr tė bėrė njė nevojė natyrale. (Davidi dhe njerėzit e tij ishin nė fund tė shpellės).

4

Njerėzit e Davidit i thanė: "Kjo ėshtė dita gjatė sė cilės Zoti tė thotė: "Ja, unė po ta dorėzoj nė dorėn tėnde armikun tėnd; bėj me tė ē`tė duash"". Atėherė Davidi u ngrit dhe pa u diktuar preu njė cep tė mantelit tė Saulit.

5

Por pas kėsaj Davidit i rrahu zemra, sepse i kishte prerė cepin e mantelit Saulit.

6

Kėshtu u tha njerėzve tė tij: "Tė mė ruajė Zoti nga kryerja e njė veprimi tė tillė kundėr zotėrisė sime, kundėr tė vajosurit tė Zotit, nga shtrirja e dorės sime kundėr tij, sepse ėshtė i vajosuri i Zotit".

7

Me kėto fjalė Davidi i ndali njerėzit e tij dhe nuk i la tė hidhen kundėr Saulit. Pastaj Sauli u ngrit, doli nga shpella dhe vazhdoi rrugėn e tij.

8

Pas kėsaj edhe Davidi u ngrit, doli nga shpella dhe i thirri Saulit, duke thėnė: "O mbret, o imzot!". Atėherė Sauli u kthye, dhe Davidi uli fytyrėn pėr tokė dhe u pėrul.

9

Davidi i tha Saulit: "Pse dėgjon fjalėt e njerėzve qė thonė: "Davidi kėrkon tė tė bėj keq?".

10

Ja, sot sytė e tu panė qė sot Zoti tė kishte dorėzuar nė duart e mia nė atė shpellė; dikush mė tha tė tė vras, por unė tė kurseva dhe thashė: "Nuk do ta shtrij dorėn kundėr zotėrisė tim, sepse ėshtė i vajosuri i Zotit".

11

Veē kėsaj, o ati im, shiko nė dorėn time cepin e mantelit tėnd. Nė rast se kam prerė cepin e mantelit tėnd dhe nuk tė kam vrarė, mund tė kuptosh dhe tė bindesh qė nuk ka nė veprimet e mia ligėsi, as rebelim dhe se nuk kam mėkatuar kundėr teje; por ti po mė kurdis gracka pėr tė mė hequr jetėn!

12

Zoti le tė vendosė midis teje dhe meje dhe Zoti le tė mė marrė hakun kundėr teje; sepse unė nuk do ta ngre dorėn kundėr teje.

13

Ashtu si thotė proverbi i lashtė: "Ligėsia vjen nga tė liqtė". Por unė nuk do ta shtrij dorėn time kundėr teje.

14

Kundėr kujt ka dalė mbreti i Izraelit? Cilin je duke persekutuar? Njė qen tė ngordhur, njė plesht?

15

Zoti le tė jetė gjykatės dhe le tė sigurojė drejtėsi midis meje dhe teje; tė ketė mundėsinė tė shohė dhe tė mbrojė ēėshtjen time, tė mė japė hak, duke mė liruar nga duart e tua".

16

Kur Davidi mbaroi sė thėni kėto fjalė Saulit, ky i tha: "Ky ėshtė zėri yt, biri im David?". Dhe Sauli ngriti zėrin dhe filloi tė qajė.

17

Pastaj i tha Davidit: "Ti je mė i drejtė se unė, sepse mė ke bėrė tė mira, kurse unė tė kam bėrė tė kėqija.

18

Ti sot tregove qe je sjellė mirė me mua, sepse Zoti mė kishte lėnė nė duart e tua, por ti nuk mė vrave.

19

Kur, pra, njė njeri takon armikun e tij dhe e lė tė shkojė nė paqe? Zoti tė dhėntė tė mira pėr atė qė mė ke bėrė sot.

20

Tani e di me siguri qė ti do tė mbretėrosh dhe qė mbretėria e Izraelit do tė jetė e qėndrueshme nė duart e tua.

21

Prandaj betomu nė emėr tė Zotit qė nuk do t`i vrasėsh pasardhėsit e mi pas meje dhe nuk do ta fshish emrin tim nga shtėpia e atit tim".

22

Davidi iu betua Saulit. Pastaj Sauli shkoi nė shtėpinė e tij, ndėrsa Davidi dhe njerėzit e tij u ngjitėn nė fortesė.

1 i Samuelit 25