Bibla Shqip

2 i Samuelit 3

2 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Kur Ish-Boshethi, bir i Saulit, mėsoi qė Abneri kishte vdekur nė Hebron, i ranė krahėt dhe i tėrė Izraeli u trondit rėndė.

2

I biri i Saulit kishte dy njerėz qė ishin udhėheqės ushtarakė; njeri quhej Baanah dhe tjetri Rekab; ishin bij tė Rimonit prej Beerothit, nga fisi i Beniaminit. (Sepse edhe Beerothi konsiderohet si pjesė e Beniaminit,

3

megjithėse Beerothitėt kanė mėrguar nė Gitthaim, ku kanė qėndruar deri ditėn e sotme).

4

Por Jonathani, bir i Saulit, kishte njė djalė sakat nga kėmbėt; ai ishte pesė vjeē kur erdhi nga Jezreeli lajmi i vdekjes sė Saulit dhe tė Jonathanit. Taja e tij e mori dhe ikėn, por, duke ikur me nxitim, fėmija u rrėzua dhe mbeti i ēalė. Emri i tij ishte Mefibosheth.

5

Bijtė e Rimon Beerothitit, Rekabi dhe Baanahu, u nisėn dhe arritėn nė kohė tė zhegut nė shtėpinė e Ish-Boshethit, ndėrsa ai po bėnte pushimin e tij tė mbasditės.

6

Hynė brenda shtėpisė sikur do tė merrnin grurė dhe e goditėn nė bark. Pastaj Rekabi dhe vėllai i tij Baanahu ua mbathėn kėmbėve.

7

Kur hynė nė shtėpi, Ish-Boshethi rrinte shtrirė nė shtrat nė dhomėn e tij; e goditėn, e vranė dhe i prenė kokėn; pastaj pasi e morėn kokėn, ecėn tėrė natėn duke ndjekur rrugėn nė drejtim tė Arabahut.

8

Kėshtu ia ēuan kokėn e Ish-Boshethit Davidit nė Hebron dhe i thanė mbretit: "Ja koka e Ish-Boshethit, birit tė Saulit, i cili kėrkonte jetėn tėnde; sot Zoti i ka dhėnė mbretit zotėrisė tim, hakmarrjen mbi Saulin dhe mbi pasardhėsit e tij".

9

Por Davidi iu pėrgjigj Rekabit dhe Baanahut, vėllait tė tij, bij tė Rimon Beerothitit, dhe u tha atyre: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė rron Zoti, i cili mė ka liruar nga ēdo fatkeqėsi,

10

nė rast se kam kapur dhe kam bėrė qė tė vritet nė Tsiklag atė qė solli lajmin: "Ja, Sauli vdiq", megjithėse ai pandehte se mė kishte sjellė njė lajm tė mirė dhe priste tė merrte njė shpėrblim,

11

aq mė tepėr tani qė disa kriminelė kanė vrarė njė njeri tė drejtė nė shtėpinė e tij, nė shtratin e tij, a nuk duhet t`ju kėrkoj llogari pėr gjakun e tij nga duart tuaja dhe t`ju zhduk nga faqja e dheut?".

12

Kėshtu Davidi u dha urdhėr tė rinjve tė tij dhe kėta i vranė; ua prenė duart dhe kėmbėt, pastaj i varėn pranė hauzit tė Hebronit. Pas kėsaj morėn kokėn e Ish-Boshethit dhe e varrosėn nė Hebron.

2 i Samuelit 5