Bibla Shqip

2 i Samuelit 4

2 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Atėherė tėrė fiset e Izraelit erdhėn te Davidi nė Hebron dhe i thanė: "Ne jemi kocka dhe mishi yt.

2

Edhe nė tė kaluarėn, kur Sauli mbretėronte mbi ne, ishe ti qė udhėhiqje dhe e ēoje nė rrugė tė drejtė Izraelin. Zoti tė ka thėnė: "Ti do tė ushqesh popullin tim, Izraelin, ti do tė jesh princ qė do tė sundojė mbi Izraelin"".

3

Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn te mbreti nė Hebron dhe mbreti David lidhi njė aleancė me ta nė Hebron para Zotit, dhe ata e vajosėn Davidin mbret tė Izraelit.

4

Davidi ishte tridhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi dyzet vjet.

5

Nė Hebron mbretėroi shtatė vjet e gjashtė muaj mbi Judėn; dhe nė Jeruzalem mbretėroi tridhjetė e tre vjet mbi gjithė Izraelin dhe Judėn.

6

Mbreti me njerėzit e tij u nis nė drejtim tė Jeruzalemit kundėr Jebusejve, qė banonin nė atė vend. Kėta i thanė Davidit: Nuk do tė hysh kėtu, sepse tė verbėrit dhe ēalamanėt do tė tė sprapsin!", duke

7

Por Davidi e pushtoi qytetin e fortifikuar tė Sionit (qė ėshtė qyteti i Davidit).

8

Davidi tha atė ditė: "Kushdo qė i mund Jebusejtė, tė arrijė deri nė kanal dhe t`i zmprapsė ēalamanėt dhe tė verbėrit qė i urren Davidi". Prandaj thonė: "I verbri dhe ēalamani nuk do tė hyjnė nė Shtėpi".

9

Kėshtu Davidi u vendos nė qytetin e fortifikuar dhe e quajti Qyteti i Davidit. Pastaj Davidi filloi tė ndėrtojė rreth e qark duke nisur nga Milo dhe nė drejtim tė pjesės sė brėndshme.

10

Davidi bėhej gjithnjė mė i madh Dhezoti, Perėndia i ushtrive, ishte me tė.

11

Pastaj Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, zdrukthtarė dhe muratorė, qė i ndėrtuan njė shtėpi Davidit.

12

Atėherė Davidi u bind se Zoti po e vendoste si mbret tė Izraelit dhe e lartėsonte mbretėrinė e tij pėr dashurinė qė kishte pėr popullin e Izraelit.

13

Pas arritjes sė tij nga Hebroni, Davidi mori konkubina dhe bashkėshorte tė tjera nga Jeruzalemi dhe kėshtu i lindėn bij dhe bija tė tjera.

14

Kėta janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shobab, Nathan, Salomon,

15

Ibhar, Elishua, Nefeg, Jafia,

16

Elishama, Eliada, Elifelet.

17

Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i Izraelit, tėrė Filistejtė dolėn nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi zbriti nė qytetin e fortifikuar.

18

Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit.

19

Atėherė Davidi u kėshillua me Zotin duke i thėnė: "A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do m`i lėsh nė duart e mia? Zoti i dha kėtė pėrgjigje Davidit: "Dil, sepse pa tjetėr do t`i lė Filistejtė nė duart e tua".

20

Kėshtu Davidi shkoi nė Baal-Peratsim, ku i mundi, dhe tha: "Zoti ka krijuar njė tė ēarė midis armiqve tė mi pėrpara meje, si njė e ēarė e hapur nga ujėrat".

21

Filistejtė i braktisėn atje idhujt e tyre dhe Davidi dhe njerėzit e tij i morėn me vete.

22

Mė vonė Filistejtė dolėn pėrsėri dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimėve.

23

Kur Davidi u kėshillua me Zotin, ai i tha: "Mos u dil pėrballė; merrua krahėt, hidhu mbi ta pėrballė Balsamit.

24

Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e Balsamit, hidhu menjėherė nė sulm, sepse atėherė Zoti do tė dalė para teje pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve".

25

Davidi veproi pikėrisht ashtu si kishte urdhėruar Zoti dhe i mundi Filistejtė qė nga Geba deri nė Gezer

2 i Samuelit 6