Bibla Shqip

2 i Samuelit 6

2 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Ndodhi qė, kur mbreti u vendos nė shtėpinė e tij dhe Zoti i siguroi paqe nga tė gjithė armiqtė qė e rrethonin,

2

mbreti i tha profetit Nathan: "Shiko, unė banoj nė njė shtėpi prej kedri, por arka e Perėndisė ndodhet poshtė njė ēadre".

3

Nathani iu pėrgjigj mbretit: "Shko, bėj gjithēka ke nė zemėr, sepse Zoti ėshtė me ty".

4

Por po atė natė fjala e Zotit iu drejtua Nathanit nė kėtė mėnyrė:

5

"Shko t`i thuash shėrbėtorit tim David: Kėshtu thotė Zoti: "A do tė mė ndėrtosh njė shtėpi, qė unė tė banoj nė tė?

6

Sepse nuk kam banuar nė njė shtėpi nga dita qė kam nxjerrė bijtė e Izraelit nga Egjiptit e deri mė sot, por kam bredhur nėn njė ēadėr dhe nė njė tabernakull.

7

Kudo qė kam shkuar nė mes tė tė gjithė bijve tė Izraelit, a i kam folur vallė ndonjė fisi tė cilin e kisha urdhėruar tė ushqente popullin tim tė Izraelit, duke i thėnė: Pse nuk mė ndėrtoni njė shtėpi prej kedri?".

8

Tani do t`i thuash kėshtu shėrbėtorit tim David; Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Unė tė mora nga vatha, ndėrsa shkoje me dele, qė ti tė bėheshe udhėheqės i Izraelit, i popullit tim.

9

Kam qenė pranė teje kudo qė ke shkuar, kam shfarosur tėrė armiqtė e tu para teje dhe e bėra emrin tėnd tė madh si ai i tė mėdhenjve qė janė mbi dhe.

10

Do t`i caktoj njė vend Izraelit, popullit tim, dhe do ta ngulit qė ai tė banojė nė shtėpinė e tij dhe tė mos e shqetėsojė mė, qė njerėzit e kėqinj tė mos vazhdojnė ta shtypin si nė tė kaluarėn,

11

nga dita qė kam vendosur gjyqtarė mbi popullin tim tė Izraelit. Do tė tė siguroj paqe nga tėrė armiqtė e tu. Pėrveē kėsaj Zoti tė shpall se ka pėr tė tė ndėrtuar njė shtėpi.

12

Kur t`i kesh mbushur ditėt e tua dhe tė jesh duke pushuar bashkė me etėrit e tu, unė do tė ngre mbas teje pasardhėsit e tu qė do tė dalin nga barku yt dhe do tė vendos mbretėrinė tėnde.

13

Ai do tė ndėrtojė njė shtėpi nė emrin tim dhe unė do ta bėj tė qėndrueshėm pėr gjithnjė fronin e mbretėrisė sė tij.

14

Unė do tė jem pėr tė njė baba dhe ai njė djalė pėr mua; kur do tė bėjė ndonjė tė keqe, unė do ta dėnoj me shufra njeriu dhe me goditje tė bijve tė njerėzve,

15

por mėshira ime do tė largohet, ashtu siē ia kam hequr Saulit, qė e kam hequr nga detyra para teje.

16

Shtėpia jote dhe mbretėria jote do tė bėhen tė qendrueshme pėr gjithnjė para meje, dhe froni yt do tė jetė i qėndrueshėm pėr gjithnjė".

17

Nathani i foli Davidit duke iu pėrmbajtur kėtyre fjalėve dhe simbas vegimit tė tij.

18

Atėherė mbreti David shkoi dhe u ul pėrpara Zotit dhe tha: "Kush jam unė, o Zot, o Zot, dhe ēfarė ėshtė shtėpia ime qė mė bėri tė vij deri kėtu?

19

Por kjo ishte akoma njė gjė e vogėl nė sytė e tu, o Zot, o Zot, sepse ti ke folur edhe pėr shtėpinė e shėrbėtorit tėnd pėr njė tė ardhme tė largėt; dhe ky ėshtė ligji i njeriut, o Zot, o Zot.

20

Ēfarė mund tė tė thoshte mė tepėr Davidi? Ti e njeh shėrbėtorin tėnd, o Zot, o Zot!

21

Pėr dashurinė e fjalės sate dhe simbas zemrės sate ke bėrė tėrė kėto gjėra tė mėdha, me qėllim qė t`ia bėsh tė njohur shėrbėtorit tėnd.

22

Pėr kėtė je i madh, o Zot, o Perėndi. Asnjeri nuk ėshtė si ti dhe nuk ka tjetėr Perėndi veē teje, me sa kemi dėgjuar me veshėt tona.

23

Dhe kush ėshtė si populli yt, si Izraeli, i vetmi komb mbi dhe qė Perėndia erdhi ta shpengojė pėr vete si popullin e tij pėr tė bėrė emėr dhe pėr tė kryer pėr ty vepra tė mėdha dhe tė tmerrshme pėr tokėn tėnde pėrpara popullit tėnd, tė cilin e ke shpenguar pėr vete nga Egjipti, nga kombet e perėndive tė tyre?

24

Dhe ti ke vendosur pėr vete qė populli yt i Izaelit, tė jetė populli yt pėr gjithnjė; dhe ti, o Zot, je bėrė Perėndia i tij.

25

Dhe tani, o Zot, o Perėndi, fjalėn qė ke thėnė lidhur me shėrbėtorin tėnd dhe me shtėpinė e tij mbaje tė qėndrueshme pėr gjithnjė dhe vepro ashtu si ke thėnė,

26

me qėllim qė emri yt tė lavdėrohet pėrjetė dhe tė thuhet: "Zoti i ushtrive ėshtė Perėndia i Izraelit". Dhe shtėpia e shėrbėtorit tėnd David u bėftė e qėndrueshme para teje!

27

Sepse ti, o Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, ia ke treguar kėtė shėrbėtorit tėnd, duke i thėnė: "Unė do tė ndėrtoj njė shtėpi pėr ty". Prandaj shėrbėtori yt pati guximin tė tė drejtojė kėtė lutje.

28

Dhe tani, o Zot, o Zot, ti je Perėndia, fjalėt e tua janė tė vėrteta, dhe i ke premtuar kėto gjėra tė bukura shėrbėtorit tėnd.

29

Prandaj tani prano tė bekosh shtėpinė e shėrbėtorit tėnd, nė mėnyrė qė ajo tė qėndrojė gjithnjė para teje, sepse ti, o Zot, o Zot, ke folur, dhe si pasojė e bekimit tėnd shtėpia e shėrbėtorit tėnd do tė jetė e bekuar pėrjetė!".

2 i Samuelit 8