Bibla Shqip

2 i Samuelit 18

2 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Pastaj i thanė Joabit: "Ja, mbreti qan dhe mban zi pėr Absalomin".

2

Kėshtu fitorja atė ditė u shndėrrua nė zi pėr tė gjithė popullin, sepse populli dėgjoi atė ditė tė thuhet: "Mbreti ėshtė i dėshpėruar pėr shkak tė birit tė tij".

3

Atė ditė populli hyri fshehurazi nė qytet, ashtu si largohen fshehurazi dhe tėrė turp ata qė ia mbathin gjatė betejės.

4

Mbreti kishte mbuluar fytyrėn dhe bėrtiste me zė tė lartė: "O biri im Absalom, o Absalom, biri im, biri im!".

5

Atėherė Joabi hyri nė shtėpi tė mbretit dhe tha: "Ti sot mbulon me turp fytyrėn e tė gjithė njerėve qė nė kėtė ditė shpėtuan jetėn tėnde, atė tė bijve dhe tė bijave tė tua, jetėn e bashkėshortes dhe tė konkubinave tė tua,

6

sepse ti dashuron ata qė tė urrejnė dhe urren ata qė tė duan; sot ke treguar qartė qė komandantėt dhe ushtarėt nuk kanė asnjė vlerė pėr ty; dhe tani kuptoj se, po tė ishte gjallė Absalomi dhe ne tė ishim kėtė ditė tė tėrė tė vdekur, atėherė do tė ishe i kėnaqur.

7

Tani, pra, ēohu dil dhe foli zemrės sė shėrbėtorėve tė tu, sepse betohem nė emėr tė Zotit se, po nuk dole, asnjeri nuk do tė qėndrojė me ty kėtė natė; dhe kjo do tė ishte fatkeqėsia mė e madhe qė tė ka rėnė qė kur ishe i ri e deri mė sot".

8

Atėherė mbreti u ngrit dhe u ul te porta; dhe kjo iu njoftua tėrė popullit, duke thėnė: "Ja, mbreti ėshtė ulur te porta". Kėshtu tėrė populli doli nė prani tė mbretit. Ndėrkaq ata tė Izraelit kishin ikur secili nė ēadrėn e vet.

9

Nė tė gjitha fiset e Izraelit populli i tėrė diskutonte dhe thoshte: "Mbreti na ēliroi nga duart e armiqve tanė dhe na shpėtoi nga duart e Filistejve; dhe tani i ėshtė dashur tė ikė nga vendi pėr shkak tė Absalomit.

10

Por Absalomi, tė cilin ne e kishim vajosur mbret mbi ne, vdiq nė betejė. Dhe tani pse nuk flisni pėr kthimin e mbretit?".

11

Atėherė mbreti David dėrgoi t`u thotė priftėrinjve Tsadok dhe Abiathar: "Foluni pleqve tė Judės dhe u thoni atyre: "Pse ju duhet tė jeni tė fundit pėr kthimin e mbretit nė shtėpinė e tij, sepse bisedat e tėrė Izraelit kanė arritur deri te mbreti, pikėrisht nė kėtė shtėpi?

12

Ju jeni vėllezėr tė mi, ju jeni kocka dhe mishi im. Pse duhet tė jeni tė fundit nė kthimin e mbretit?".

13

Dhe i thoni Amasas: "A nuk je ti kocka dhe mishi im? Kėtė mė bėftė Perėndia, madje edhe mė keq, nė rast se ti nuk bėhesh pėr gjithnjė komandanti i ushtrisė nė vend tė Joabit".

14

Kėshtu Davidi anoi zemrėn e tė gjithė njerėzve tė Judės, sikur tė ishte zemra e njė njeriu tė vetėm; prandaj ata i dėrguan t`i thonė mbretit: "Kthehu ti me gjithė shėrbėtorėt e tu".

15

Atėherė mbreti u kthye dhe arriti nė Jordan; dhe ata tė Judės erdhėn nė Gilgal pėr t`i dalė pėrpara mbretit dhe pėr t`i siguruar kalimin e Jordanit.

16

Beniaminiti Shimei, bir i Geras, qė ishte nga Bahurimi, nxitoi me njerėzit e Judės t`i dalė pėrpara Davidit.

17

Ai kishte me vete njė mijė njerėz tė Beniaminit dhe Tsiban, shėrbėtorin e shtėpisė sė Saulit, me pesėmbėdhjetė bijtė e tij dhe njėzet shėrbėtorėt e tij. Ata e kaluan Jordanin para mbretit.

18

Ata kaluan me trap pėr ta ēuar matanė familjen e mbretit dhe pėr tė bėrė atė qė u dukej e mirė pėr mbretin. Ndėrkaq Shimei, bir i Geras, ra pėrmbys pėrpara mbretit, nė ēastin kur ai kalonte Jordanin,

19

Dhe i tha mbretit: "Mos mė ngarko me asnjė faj, imzot, dhe harro tė keqen qė shėrbėtori yt ka bėrė ditėn qė mbreti, zotėria im, dilte nga Jeruzalemi; mbreti tė mos e ketė parasysh.

20

Sepse shėrbėtori yt pranon se ka mėkatuar. Dhe ja, sot kam qenė i pari i tėrė shtėpisė sė Jozefit qė i dal pėrpara mbretit, zotėrisė tim".

21

Por Abishai, bir i Tserujahut, filloi tė thotė: A nuk duhet tė dėnohet me vdekje Shimei, sepse ka mallkuar njeriun e vajosur nga Zoti?".

22

Davidi tha: "Ē`marrėdhėnie kam unė me ju, bijtė e Tserujahut, qė sot u treguat kundėrshtarė tė mi? A mund ta dėnosh sot me vdekje dikė nė Izrael? A nuk e di, vallė qė sot jam mbret i Izraelit?".

23

Pastaj mbreti i tha Shimeit: "Ti nuk ke pėr tė vdekur!". Dhe mbreti iu betua atij pėr kėtė.

24

Edhe Mefiboshethi, nip i Saulit, i doli pėrpara mbretit. Ai nuk i kishte mjekuar kėmbėt, nuk e kishte rruar mjekrėn dhe nuk i kishte larė rrobat nga dita qė kishte ikur mbreti deri nė kthimin e tij nė paqe.

25

Kur arriti nga Jeruzalemi pėr tė takuar mbretin, ky i tha: "Pse nuk erdhe me mua, Mefibosheth?".

26

Ai u pėrgjigj: "O mbret, imzot, shėrbėtori im mė mashtroi, sepse shėrbėtori yt kishte thėnė: "Unė do tė shaloj gomarin, do tė hip mbi tė dhe do tė shkoj me mbretin", sepse shėrbėtori yt ėshtė ēalaman.

27

Pėrveē kėsaj, ai ka shpifur kundėr shėrbėtorit tėnd pranė mbretit, zotėrisė sime; por mbreti, zotėria im, ėshtė si njė engjėll i Perėndisė; bėj, pra, atė qė do tė tė pėlqejė.

28

Nė fakt tėrė ata tė shtėpisė sė atit tim nuk meritojnė tjetėr gjė veē vdekjes pėrpara mbretit, zotėrisė tim; megjithatė ti e kishe caktuar shėrbėtorin tėnd ndėr ata qė hanin nė tryezėn tėnde. Prandaj ēfarė tė drejte tjetėr do tė kisha pėr t`i bėrtitur mbretit?".

29

Mbreti i tha: "Nuk ėshtė nevoja tė shtosh fjalė tė tjera. Unė kam vendosur; Ti dhe Tsiba ndajini tokat".

30

Atėherė Mefiboshethi iu pėrgjigj mbretit: "Le t`i marrė tė gjitha, sepse mbreti, zotėria im, u kthye nė paqe nė shtėpinė e tij".

31

Edhe Galaaditi Barzilaj zbriti nga Rogelimi dhe kaloi Jordanin bashkė me mbretin, pėr ta shoqėruar matanė Jordanit.

32

Barzilaj ishte shumė i vjetėr, tetėdhjetė vjeē; ai e kishte furnizuar me ushqime mbretin kur ky ndodhej nė Mahanaim, sepse ishte shumė i pasur.

33

Mbreti i tha Barzialit: "Eja me mua matanė lumit dhe unė do tė kujdesem pėr ushqimin tėnd pranė meje nė Jeruzalem".

34

Por Barzilaj iu pėrgjigj mbretit: "Sa vjet jetė mė kanė mbetur akoma qė unė tė shkoj me mbretin nė Jeruzalem?

35

Tani unė jam tetėdhjetė vjeē; a mund tė dalloj akoma atė qė ėshtė e mirė nga ajo qė ėshtė e keqe? A mund ta shijojė akoma shėrbėtori yt atė qė ha o atė qė pi? A mund tė dėgjojė unė akoma zėrin e kėngėtarėve dhe tė kėngėtareve. Pse shėrbėtori yt duhet t`i bėhet barrė mbretit, zotėrisė tim?

36

Shėrbėtori yt do tė shkojė me mbretin matanė Jordanit pėr njė copė rrugė; po pse mbreti duhet tė ma lajė me njė shpėrblim tė tillė?

37

Por lėre shėrbėtorin tėnd tė kthehet prapa dhe qė unė tė mund tė vdes nė qytetin tim pranė varrit tė atit tim dhe tė nėnės sime! Por ja shėrbėtori yt Kimham; le tė vijė ai me mbretin, zotėrinė tim, dhe bėj pėr tė atė qė do tė tė pėlqej".

38

Mbreti u pėrgjigj: "Kimhami do tė vijė me mua dhe unė do tė bėj pėr tė atė qė do tė tė pėlqejė ty; po, unė do tė bėj pėr ty tė gjitha ato qė mė kėrkon".

39

Kėshtu tėrė populli kaloi Jordanin dhe e kaloi edhe mbreti. Pastaj mbreti e puthi Barzilain dhe e bekoi, dhe ai u kthye nė shtėpinė e vet.

40

Mbreti vazhdoi rrugėn nė drejtim tė Gilgalit, i shoqėruar nga Kimhami. Tėrė populli i Judės e pėrcolli mbretin dhe kėshtu bėri edhe gjysma e popullit tė Izraelit.

41

Atėherė tėrė Izraelitėt erdhėn te mbreti dhe i thanė: "Pse vėllezėrit tanė, njerėzit e Judės, tė kanė marrė fshehurazi dhe kanė bėrė tė kalojnė Jordanin mbreti, familja e tij dhe tė gjithė njerėzit e Davidit?".

42

Tėrė njerėzit e Judės iu pėrgjigjėn njerėzve tė Izraelit: "Sepse mbreti ėshtė fisi ynė i afėrt. Pse zemėroheni pėr kėtė? Mos kemi ngrėnė, vallė me shpenzimet e mbretit, ose na ka dhėnė ndonjėherė dhurata?".

43

Por njerėzit e Izraelit iu pėrgjigjėn njerėzve tė Judės, duke thėnė: "Ne na takojnė dhjetė pjesė tė mbretit, prandaj Davidi ėshtė mė tepėr yni se sa juaji; pėr ēfarė arėsye na keni pėrēmuar? Nuk kemi qenė ne tė parėt qė propozuam kthimin e mbretit tonė?". Por fjala e njerėzve tė Judės ishte mė e ashpėr se ajo e njerėzve tė Izraelit.

2 i Samuelit 20