Bibla Shqip

2 i Samuelit 21

2 i Samuelit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 22

1

Davidi i drejtoi Zotit fjalėt e kėtij kantiku ditėn qė Zoti e ēliroi nga duart e tė gjithė armiqve tė tij dhe nga dora e Saulit. Ai tha:

2

"Zoti ėshtė fortesa ime, kalaja ime dhe ēlirimtari im,

3

Perėndia im, shkėmbi nė tė cilin strehohem, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, strehimi im i lartė, streha ime. O shpėtimtari im, ti mė shpėton nga dhuna!

4

Unė i kėrkoj ndihmė Zotit qė meriton tė lavdėrohet, dhe kėshtu mė shpėtoi nga duart e armiqve tė mi.

5

Valėt e vdekjes mė kishin rrethuar dhe pėrrenjtė e shkatėrrimit mė kishin tmerruar.

6

Dhimbjet e Sheolit mė kishin zėnė dhe lakun e vdekjes e kisha para syve.

7

Nė ankthin tim i kėrkova ndihmė Zotit dhe i klitha Perėndisė tim. Ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli ku ndodhej dhe klithma ime arriti nė veshėt e tij.

8

Atėherė toka u trondit dhe u drodh, themelet e qiejve u lėkundėn dhe u shkundėn, sepse ai ishte tėrė zemėrim.

9

Njė tym ngjitej nga fejzat e hundės sė tij dhe njė zjarr pėrvėlues i dilte nga goja; prej tij dilnin thėngjij.

10

Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij.

11

Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin, fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės.

12

Si shatorre rreth vetes kishte vėnė terrin, errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

13

Nga shkėlqimi qė i priste dilnin thėngjij.

14

Zoti gjėmoi nė qiejt dhe Mė i Larti bėri tė dėgjohet zėri i tij.

15

Hodhi shigjeta dhe shpėrndau armiqtė, hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau.

16

Atėherė doli shtrati i detit dhe themelet e botės u zbuluan, me qortimin e Zotit, me erėn qė shfrynė, fejzat e hundės sė tij.

17

Ai nga lart shtriu dorėn dhe mė kapi, mė nxori nga ujėrat e mėdha.

18

Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė

19

Ata ishin ngritur kundėr meje ditėn e mjerimit tim, por Zoti qe pėrkrahėsi im,

20

ai mė ēoi larg tyre; ai mė shpėtoi sepse i pėlqej.

21

Zoti mė ka shpėrblyer simbas sė drejtės sime dhe mė ka dhėnė simbas pastėrtisė sė duarve tė mia,

22

sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im.

23

Sepse kam mbajtur para vetes tė gjitha ligjet e tij dhe nuk jam larguar nga statutet e tij.

24

Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė.

25

Prandaj Zoti mė ka dhėnė simbas sė drejtės sime, simbas pastėrtisė sime pėrpara syve tė tij.

26

Ti tregohesh i mėshirshėm me njeriun e pėrshpirtshėm dhe i drejtė me njeriun e drejtė;

27

ti tregohesh i pastėr me njeriun e pastėr dhe dinak me njeriun e ēoroditur.

28

Ti shpėton njerėzit e hidhėruar, por shikimi yt ndalet mbi kryelartėt pėr t`i ulur.

29

Po, ti je drita ime, o Zot; Zoti ndriēon terrin tim.

30

Me ty mund tė sulmoj njė grup, me Perėndinė tim mund tė kapėrcej njė mur.

31

Rruga e Zotit ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė purifikuar me zjarrin. Ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė kanė shpresė tek ai.

32

Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Dhe kush ėshtė Kalaja pėrveē Perėndisė tonė?

33

Zoti ėshtė kalaja ime e fuqishme, ai e bėn tė pėrsosur rrugėn time.

34

Ai i bėn kėmbėt e mia si ato tė drerit dhe mė bėn tė mbahem mirė nė vendet e mia tė larta.

35

Ai i mėson duart e mia pėr betejė dhe krahėt e mia mund tė tendosin njė hark prej bronzi.

36

Ti mė ke dhėnė edhe mburojėn e shpėtimit tėnd dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh.

37

Ti i ke zgjedhur hapat e mia dhe kėmbėt e mia nuk kanė ngurruar nė kėtė rast.

38

Unė i kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam shkatėrruar, nuk jam kthyer prapa para se t`i shfarosja.

39

I kam shkatėrruar dhe shtypur, dhe ata nuk kanė mundur mė tė ngrihen kundėr meje; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia.

40

Ti mė ke dhėnė forcė nė betejė, dhe bėre qė tė mė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje;

41

bėre qė tė mė kthenin kurrizin armiqtė e mi pėrpara meje, dhe unė zhduka ata qė mė urrenin.

42

Ata shikuan, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; i klithėn Zotit, por ai nuk iu pėrgjigj atyre.

43

Unė i thėrmova si pluhuri i tokės, i copėtova dhe i shkela si balta e rrugėve.

44

Ti mė ke ēliruar nga mosmarrėveshjet e popullit tim, mė ke ruajtur si udhėheqės i kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer.

45

Bijtė e tė huajve mė nėnshtrohen mua; sa mė dėgjojnė, mė binden.

46

Bijtė e tė huajve kanė humbur guximin, kanė dalė duke u dridhur nga fortesat e tyre.

47

Rroftė Zoti! Qoftė e bekuar Fortesa ime! U lartėsoftė nė qiell Perėndia, Fortesa e shpėtimit tim!

48

Éshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua, qė mė nėnshtron popujt,

49

dhe mė liron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu i furishėm.

50

Prandaj, o Zot, do tė tė kremtoj midis kombeve dhe do tė kėndojė lavdinė e emrit tėnd.

51

Lirime tė mėdha i siguron mbretit tė tij, sillet dashamirės me tė vajosurin, me Davidin dhe me pasardhėsit e tij pėrjetė".

2 i Samuelit 23