Bibla Shqip

1 i Mbretėrve 3

1 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Mbreti Salomon mbretėronte mbi tėrė Izraelin.

2

Kėta ishin funksionarėt e tij tė lartė: Azariahu, bir i priftit Tsadok,

3

Elihorefi dhe Ahijahu, bij tė Shishas, ishin sekretarė; Jozafati, bir i Ahiludit, ishte kancelier;

4

Benajahu, bir i Jehojadit, ishte komandant i ushtrisė; Tsadoku dhe Abiathari ishin priftėrinjtė;

5

Azariahu, bir i Nathanit, ishte kryetar i prefektėve; Zabudi, bir i Nathanit, ishte prift dhe kėshilltar personal i mbretit.

6

Ahishari ishte maxhordom dhe Adinorami, bir i Abdas, ishte caktuar pėr haraēet.

7

Salomoni kishte dymbėdhjetė prefektė nė tė gjithė Izraelin, tė cilėt kujdeseshin pėr mbajtjen e mbretit dhe tė shtėpisė sė tij; secili prej tyre ishte ngarkuar pėr tu kujdesur pėr njė muaj nė vit.

8

Kėto janė emrat e tyre: Ben-Hur nė krahinėn malore tė Efraimit;

9

Ben-Dekjer nė Makats, Shaalbim, Beth-Shemesh dhe Elon tė Beth-Hananit;

10

Ben-Hesed nė Aruboth; Sokothi dhe tėrė vendi i Heferit ishin pronė e tij;

11

Ben-Abinabadi, nė gjithė krahinėn e Dorit; Tafatha, bijė e Salomonit, ishte gruaja e tij;

12

Baana, bir i Ahiludit, kishte Taanakun, Megidon dhe tėrė Beth-Shenin, qė ėshtė pranė Tsarethanit, poshtė Jizreelit, dhe qė shtrihet nga Beth-Sheani deri nė Abel-Meholahu dhe matanė Jokneamit.

13

Ben-Geber, nė Ramoth tė Galaadit, kishte fshatrat e Jairit, birit tė Manasit, nė Galaad, si edhe Argobin nė Bashan, gjashtėdhjetė qytete tė mėdha me mure dhe shule prej bronzi;

14

Ahinadabi, bir i Idos, nė Mahanaim;

15

Ahimatsi, nė Neftali; edhe ai kishte pėr grua Basmethin, njė nga bijat e Salomonit;

16

Banahun, bir i Hushait, nė Asher dhe nė Aloth;

17

Jozafati, bir i Parnahut, nė Isakar;

18

Shimei, bir i Elahut, nė Beniamin;

19

Geberi, bir i Urit, nė vendin e Galaadit, nė vendin e Sihonit, mbretit tė Amorejve, dhe tė Ogut, mbretit tė Bashanit; ai ishte i vetmi prefekt qė ishte nė vend.

20

Juda dhe Izraeli ishin tė shumtė si rėra qė ėshtė nė bregun e detit. Ata hanin dhe pinin me gaz.

21

Kėshtu Salomoni sundone mbi gjithė mbretėrinė nga Lumi deri nė vendin e Filistejve dhe nė kufijtė e Egjiptit. Kėta i sillnin haraēe dhe i shėrbyen tėrė ditėt e jetės sė tij.

22

Furnizimi ditor i ushqimeve pėr Salomonin pėrbėhej nga tridhjetė kore lule dielli dhe gjashtėdhjetė kore mielli tė zakonshėm,

23

dhjetė qe tė majmė, njėzet qe tė kullotės dhe njėqind dele pa llogaritur drerėt, gazelat, kapronjtė dhe shpendėt e majmė.

24

Ai sundonte gjithė vendin nga kjo anė e Lumit, nga Tifsahu deri nė Gaza, mbi tėrė mbretėrit nga kjo anė e Lumit, dhe jetonte nė paqe me tė gjithė shtetet kufitare qė ishin rreth e qark.

25

Juda dhe Izraeli, nga Dani deri nė Beer-Sheba, jetuan tė sigurtė, secili nėn pjergullėn dhe fikun e tij, tėrė kohėn qė mbretėroi Salomoni.

26

Salomoni kishte gjithashtu dyzet mijė stalla kuajsh pėr qerret e tij dhe dymbėdhjetė mijė kalorės.

27

Kėta prefektė, secili nė muajin e tij, merreshin me mbajtjen e mbretit Salomon dhe tė gjithė atyre qė pranoheshin nė tryezėn e tij; dhe nuk linin t`u mungonte asgjė.

28

Sillnin edhe elbin dhe kashtėn pėr kuajt dhe mushkat nė vendin e duhur, secili sipas urdhrave qė kishte marrė.

29

Perėndia i dha Salomonit dituri, zgjuarsi tė madhe dhe njė mėndje tė hollė si rėra qė ėshtė nė bregun e detit.

30

Dhe dituria e Salomonit ia kaloi diturisė tė tė gjithė bijve tė Lindjes dhe tėrė diturisė tė Egjiptasve.

31

Ai ishte mė i ditur se ēdo njeri tjetėr: mė tepėr se Ezrahiti Ethan; mė tepėr se Hemani, se Kakoli dhe se Darda, bijtė e Maholit; dhe fama e tij u pėrhap nė tė gjitha kombet e afėrta.

32

Shqiptoi tre mijė proverba dhe kantikėt e tij qenė njė mijė e pesėqind.

33

Foli edhe pėr drurėt, nga kedri i Libanit deri nė isopin qė mbin nga muri; foli gjithashtu pėr kafshėt, pėr zogjtė, pėr rrėshqanorėt dhe pėr peshqit.

34

Nga tė gjithė popujt vinin njerėz pėr tė dėgjuar diturinė e Salomonit; ata ishin tė dėrguar nga tėrė mbretėrit e dheut qė kishin dėgjuar tė flitej pėr diturinė e tij.

1 i Mbretėrve 5