Bibla Shqip

1 i Mbretėrve 18

1 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Ashabi i njoftoi Jezebelit tėrė ato gjėra qė Elia kishte bėrė dhe si kisht vrarė me shpatė tėrė profetėt.

2

Atėherė Jezebeli i dėrgoi njė lajmėtar Elias pėr t`i thėnė: "Perėnditė tė mė bėjnė kėshtu dhe mė keq, nė rast se nesėr nė kėtė orė nuk do tė tė kem bėrė ty si njė nga ata".

3

Kur dėgjoi kėto fjalė, Elia u ngrit dhe iku pėr tė shpėtuar. Arriti nė Beer-Sheba, qė i pėrket Judės, dhe la aty shėrbėtorin e tij.

4

Pėrkundrazi u fut nė shkretėtirė njė ditė rrugė, shkoi tė ulet poshtė njė gjinestre dhe kėrkoi tė vdesė, duke thėnė: "Tani mjaft, o Zot! Merr jetėn time, se unė nuk jam mė i mirė se etėrit e mi".

5

Pastaj u shtri dhe e zuri gjumi poshtė gjinestrės, por ja qė njė engjėll e preku dhe i tha: "Ēohu dhe ha".

6

Ai shikoi dhe pa pranė kokės sė tij njė kulaē tė pjekur mbi gurė tė nxehtė dhe njė enė me ujė. Ai hėngri dhe piu, pastaj pėrsėri u shtri.

7

Engjėlli i Zotit u kthye pėr herė tė dytė, e preku dhe i tha: "Ēohu dhe ha, sepse rruga ėshtė tepėr e gjatė pėr ty".

8

Ai u ngrit, hėngri dhe piu; pastaj me forcėn qė i dha ai ushqim eci dyzet ditė dhe dyzet netė deri sa arriti nė malin e Perėndisė, nė Horeb.

9

Atje hyri nė njė shpellė dhe aty kaloi natėn. Dhe ja, fjala e Zotit iu drejtua dhe i tha: "Ē`bėn kėtu Elia?".

10

Ai u pėrgjigj: "Mė nxiti njė zili e madhe pėr Zotin, Perėndinė e ushtrive, sepse bijtė e Izraelit e kanė braktisur besėlidhjen tėnde, kanė prishur altarėt e tu dhe kanė vrarė me shpatė profetėt e tu. Kam mbetur vetėm unė dhe ata kėrkojnė tė mė vrasin".

11

Perėndia i tha: "Dil dhe ndalu mbi malin pėrpara Zotit". Dhe ja, po kalonte Zoti. Njė erė e fortė dhe e furishme ēante malet dhe thyente shkėmbinjtė pėrpara Zotit, por Zoti nuk ishte nė erė. Mbas erės ra njė tėrmet, por Zoti nuk ishte nė tėrmet.

12

Mbas tėrmetit ra njė zjarr, por Zoti nuk ishte nė zjarr. Mbas zjarrit u dėgjua njė zė, si njė shushuritje e ėmbėl.

13

Sa e dėgjoi kėtė, Elia e mbuloi fytyrėn me mantelin, doli dhe u ndal nė hyrje tė shpellės; dhe ja, njė zė i tha: Ē`bėn aty Elia?".

14

Ai u pėrgjigj: "U nxita nga njė zili e madhe pėr Zotin, pėr Perėndinė e ushtrive, sepse bijtė e Izraelit kanė braktisur besėlidhjen tėnde, kanė prishur altarėt dhe kanė vrarė me shpatė profetėt e tu. Kam mbetur vetėm unė dhe ata pėrpiqen tė mė vrasin".

15

Zoti i tha: "Shko, merr pėrsėri rrugėn e kthimit deri nė shkretėtirėn e Damaskut; kur tė arrish aty, do ta vajosėsh Hazaelin mbret tė Sirisė.

16

Do tė vajosėsh gjithashtu Jehun, birin e Nimshit, mbret tė Izraelit; do tė vajosėsh pastaj Eliseun, birin e Shafatit nga Abel-Melohahu, si profet nė vendin tėnd.

17

Kėshtu qė ai qė do tė shpėtojė nga shpata e Hazaelit, do tė vritet nga Jehu; dhe ai qė do tė shpėtojė nga shpata e Jehut, do tė vritet nga Eliseu.

18

Por kam lėnė nė Izrael njė tepricė prej shtatė mijė njerėzish; tė gjithė nuk janė gjunjėzuar pėrpara Baalit dhe nuk e kanė puthur me buzėt e tyre".

19

Elia u nis qė andej dhe gjeti Eliseun, birin e Shafatit, ndėrsa lėronte me dymbėdhjetė pendė qe para tij, dhe ai vetė gjendej me pendėn e dymbėdhjetė. Elia i kaloi afėr dhe i hodhi sipėr mantelin e tij.

20

Atėherė Eliseu la qetė dhe vrapoi pas Elias, duke thėnė: "Tė lutem, mė lėr tė shkoj tė puth atin tim dhe nėnen time, pastaj do tė tė ndjek". Elia iu pėrgjigj: "Shko dhe kthehu, sepse ē`tė kam bėrė?".

21

Me t`u larguar nga ai, Eliseu mori njė pendė qe dhe i ofroi si flijim; me veglat e qeve poqi mishin dhe ua dhe njerėzve, qė e hėngrėn. Pastaj u ngrit, shkoi pas Elias dhe u vu nė shėrbim tė tij.

1 i Mbretėrve 20