Bibla Shqip

1 i Mbretėrve 21

1 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 22

1

Kaluan tre vjet pa luftė midis Sirisė dhe Izraelit.

2

Por nė vitin e tretė Jozafati, mbreti i Judės, zbriti tė takohet me mbretin e Izraelit.

3

Mbreti i Izraelit u kishte thėnė shėrbėtorėve tė tij: "Ju nuk e dini qė Ramothi i Galaadit ėshtė yni dhe ne po rrimė tė qetė pa e rimarrė nga duart e mbretit tė Sirisė?".

4

Pastaj i tha Jozafatit: "A nuk do tė vije tė luftoje me mua nė Ramoth tė Galaadit?". Jozafati iu pėrgjigj mbretit tė Izraelit me kėto fjalė: "Ki besim tek unė ashtu si te vetja jote, te njerėzit e mi si te njerėzit e tu, mbi kuajt e mi ashtu si ke besim te kuajt e tu".

5

Jozafati i tha gjithashtu mbretit tė Izraelit: "Tė lutem kėshillohu po sot me Zotin".

6

Atėherė mbreti i Izraelit thirri profetėt qė ishin rreth katėrqind, dhe iu tha: "A duhet tė shkoj tė luftoj kundėr Ramothit tė Galaadit, apo tė heq dorė nga kjo?". Ata iu pėrgjigjėn: "Shko, sepse Perėndia do ta japė nė duart e mbretit".

7

Por Jozafati tha: "A nuk ka kėtu ndonjė profet tjetėr tė Zotit, me tė cilin mund tė kėshillohemi?".

8

Mbreti i Izraelit iu pėrgjigj Jozafatit: "Ka akoma njė njeri, Mikajahu, bir i Imlahut, me anė tė tė cilit mund tė kėshillohesh me Zotin; por unė e urrej sepse nuk profetizon kurrė asgjė tė mirė lidhur me mua, por vetėm tė keqen". Jozafati u pėrgjigj: "Mbreti nuk duhet tė flasė kėshtu!".

9

Atėherė mbreti i Izraelit thirri njė eunuk dhe i tha: "Sill menjėherė Mikajahun, birin e Imlahut".

10

Mbreti i Izraelit dhe Jozafati, mbret i Judės, ishin ulur secili nė fronin e tij, tė veshur me rrobat e tyre mbretėrore, nė lėmin qė ndodhet nė hyrje tė portės sė Samarisė; dhe tėrė profetėt profetizonin para tyre.

11

Sedekia, bir i Kenaanahut, qė i kishte bėrė vetes brirė prej hekuri, tha: "Kėshtu thotė Zoti: "Me kėta brirė do tė shposh tejpėrtej Sirėt deri sa t`i shkatėrrosh plotėsisht"".

12

Tėrė profetėt bėnin profeci tė njollojtė dhe thonin: "Shko kundėr Ramothit tė Galaadit dhe do t`ia dalėsh, sepse Zoti do ta japė nė duart e mbretit".

13

Lajmėtari qė kishte shkuar tė thėrriste Mikajahun i foli kėshtu dhe tha: "Ja, fjalėt e profetėve pėrputhen duke shpallur gjėra tė mira pėr mbretin; tė lutem, fjala jote tė jetė si ajo e secilit prej tyre, dhe shpall edhe ti gjėra tė mira".

14

Por Mikajahu u pėrgjigj: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, unė do them ato qė do tė mė thotė Zoti".

15

Si ariti para mbretit, mbreti i tha: "Mikajah, a duhet tė shkojmė tė luftojmė kundėr Ramothit tė Galaadit, apo duhet tė heqim dorė?". Ai u pėrgjigj: "Shko, ti do t`ia dalėsh, sepse Zoti do ta japė nė duart e mbretit".

16

Atėherė mbreti i tha: "Sa herė jam pėrgjėruar tė mė thuash vetėm tė vėrtetėn nė emėr tė Zotit?".

17

Mikajahu u pėrgjigj: "Pashė tėrė Izraelin tė shpėrndarė nėpėr male, sikur tė ishin dhen pa bari; dhe Zoti ka thėnė: "Ata nuk kanė mė zot; secili tė kthehet nė paqe nė shtėpinė e vet"".

18

Mbreti i Izraelit i tha Jozafatit: "A nuk tė kisha thėnė unė qė nė lidhje me mua, ai nuk do tė profetizonte asgjė tė mirė, por vetėm tė keqe?".

19

Atėherė Mikajahu tha: "Prandaj dėgjo fjalėn e Zoti. Unė e kam parė Zotin tė ulur mbi fronin e tij, ndėrsa tėrė ushtria e qiellit i rrinte pėrqark nė tė djathtė dhe nė tė majtė.

20

Zoti tha: "Kush do t`ia prishė mendjen Ashabit qė tė dalė dhe tė vritet nė Ramoth tė Galaadit?". Tani dikush pėrgjigjet nė njė mėnyrė dhe dikush nė njė tjetėr.

21

Atėherė doli njė frymė, qė u paraqit pėrpara Zotit dhe tha: "Do t`ia prish mendjen unė".

22

Zoti i tha: "Nė ēfarė mėnyre?". Ai u pėrgjigj: "Do tė dal dhe do tė jem fryma e gėnjeshtrės nė gojėn e tėrė profetėve tė tij". Zoit i tha: "Do t`ia dalėsh me siguri ta mashtrosh; dil dhe vepro ashtu".

23

Prandaj Zoti ka vėnė njė frymė gėnjeshtre nė gojėn e tė gjithė profetėve tė tu; por Zoti parashikon fatkeqėsira kundėr teje".

24

Atėherė Sedekia, bir i Kenaanahut, u afrua dhe i ra me njė shpullė Mikajahut, duke i thėnė: "Nga kaloi Fryma e Zotit kur doli nga unė pėr tė folur me ty?".

25

Mikajahu u pėrgjigj: "Do ta shohėsh ditėn qė do tė shkosh, nė njė dhomė tė brendshme pėr t`u fshehur".

26

Atėherė mbreti i Izraelit tha: "Merre Mikajahun dhe ēoje tek Amoni, guvernatori i qytetit dhe tek Joasi, bir i mbretit, dhe u thuaj atyre:

27

Kėshtu thotė mbreti: "Futeni kėtė nė burg dhe ushqeheni me bukė dhe me ujė hidhėrimi, deri sa tė kthehem shėndoshė e mirė".

28

Atėherė Mikajahu tha: "Nė rasat se ti kthehesh shėndoshė e mirė, kjo do tė thotė se Zoti nuk ka folur nėpėrmjet meje". Dhe shtoi: "Dėgjoni, o popuj tė tėrė!".

29

Mbreti i Izraelit dhe Jozafati, mbret i Judės, dolėn, pra, kundėr Ramothit tė Galaadit.

30

Mbreti i Izraelit i tha Jozafatit: "Unė do tė ndėrroj petkat qė tė mos njihem dhe pastaj do tė shkoj tė luftoj; por ti vish rrobat e tua mbretėrore". Kėshtu mbreti i Izraelit u vesh me rroba tė tjera dhe shkoi tė luftojė.

31

Mbreti i Sirisė u kishte dhėnė kėtė urdhėr tridhjetė e dy kapitenėve tė qerreve tė tij, duke thėnė: "Mos luftoni kundėr askujt, i madh apo i vogėl qoftė; por vetėm kundėr mbretit tė Izraelit".

32

Kėshtu, kur kapitenėt e qerreve panė Jozafatin, ata thanė: "Ky ėshtė me siguri mbreti i Izraelit". Dhe u kthyen nga ai pėr ta sulmuar; por Jozafati lėshoi njė ulėrimė.

33

Kur kapitenėt e qerreve e kuptuan qė nuk ishte mbreti i Izraelit, hoqėn dorė nga ndjekja.

34

Por njė njeri lėshoi rastėsisht shigjetė me harkun e tij dhe goditi mbretin e Izraelit midis sythave tė parzmores tė tij; prandaj mbreti i tha karrocierit: "Kthehu dhe mė ēo jashtė rrėmujės, sepse jam i plagosur".

35

Por beteja qe aq e ashpėr atė ditė, sa qė mbreti u detyrua tė qėndrojė nė qerren e tij pėrpara Sirėve, dhe vdiq aty nga mbrėmja; gjaku i plagės kishte rjedhur nė fund tė qerres.

36

Kur po ngrysej, njė ulėrimė pėrshkoi radhėt e ushtrisė: "Secili tė kthehet nė qytetin e vet, secili nė fshatin e tij!".

37

Kėshtu mbreti vdiq dhe u ēua nė Samari; pastaj u bė varrimi i mbretit nė Samari.

38

Pas kėsaj lanė qerren dhe armėt nė njė hauz tė Samarisėē dhe qentė lėpinė gjakun e tij, sipas fjalės qė kishte thėnė Zoti.

39

Pjesa tjetėr e bėmave tė Ashabit, tė gjitha ato qė ai bėri, shtėpia e fildishtė qė ndėrtoi dhe tėrė qytetet qė ngriti a nuk janė tė shkruara vallė nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

40

Kėshtu Ashabin e zuri gjumi me etėrit e tij. Nė vend tė tij mbretėroi Ashaziahu, i biri.

41

Jozafati, bir i Asas, filloi tė mbretėrojė mbi Judėn vitin e katėrt tė Ashabit, mbret i Izraelit.

42

Jozafati ishte tridhjetė e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njėzet e pesė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Azubah dhe ishte bijė e Shilhit.

43

Ai ndoqi tėrė rrugėt e Asas, atit tė tij, dhe nuk u largua prej tyre, duke bėrė atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit. Megjithatė vendet e larta nuk u hoqėn; kėshtu populli vazhdonte tė ofronte flijime dhe tė digjte temjan nė vendet e larta.

44

Dhe Jozafati jetonte nė paqe me mbretin e Izraelit.

45

Pjesa tjetėr e bėmave tė Jozafatit, trimėritė e tij dhe luftrat e tij a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

46

Ai zhduku nga vendi mbeturinat e atyre qė merreshin me kurvėri dhe, qė kishin mbetur nga koha e Asas, atit tė tij.

47

Nė atė kohė nuk kishte asnjė mbret nė Edom, por vetėm njė pėrfaqėsues i mbretit.

48

Jozafati bėri qė tė ndėrtohen anije nė Tarshish pėr tė vajtur nė Ofir, qė tė kėrkohej ar, por anijet nuk arritėn kurrė tė dalin nė det, sepse u shkatėrruan nė Etsion-Geber.

49

Atėherė Ashaziahu, bir i Ashabit, i tha Jozafatit: "Lejo qė shėrbėtorėt e mi tė hipin mbi anijet bashkė me shėrbėtorėt e tu". Por Jozafati nuk pranoi.

50

Jozafatin e zuri gjumi bashkė me etėrit e tij dhe u varros bashkė me ta nė qytetin e Davidit, atit tė tij. Nė vend tė tij mbretėroi i biri Jehoram.

51

Ashaziahu, bir i Ashabit, filloi tė mbretėrojė mbi Izraelin nė Samari vitin e shtatėmbėdhjetė tė Jozafatit, mbretit tė Judės, dhe mbretėroi dy vjet mbi Izraelin.

52

Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit dhe ndoqi rrugėn e atit tė tij, tė nėnės sė tij dhe atė tė Jeroboamit, birit tė Nebathit, qė e kishte bėrė Izraelin tė kryente mėkate.

53

U vu nė shėrbim tė Baalit dhe ra pėrmbys pėrpara tij, duke shkaktuar zemėrimin e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, pikėrisht ashtu si kishte vepruar i ati.

2 i Mbretėrve 1