Bibla Shqip

2 i Mbretėrve 2

2 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Jehorami, bir i Ashabit, filloi tė mbretėrojė mbi Izraelin nė Samari vitin e tetėmbėdhjetė tė Jozafatit, mbretit tė Judės, dhe mbretėroi dymbėdhjetė vjet me radhė.

2

Ai bėri atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit, por jo si i ati i tij dhe nėna e tij, sepse hoqi shtyllėn e Baalit, tė ndėrtuar nga i ati.

3

Megjithatė ai mbeti i lidhur me mėkatet e Jeroboamit, birit tė Nebatit, qė e kishte bėrė Izraelin tė mėkatojė, dhe nuk u shkėput nga ato.

4

Mesha, mbret i Moabit, ishte njė rritės dhensh dhe i paguante mbretit tė Izraelit njė haraē prej njėqind mijė qengjash dhe leshin e njėqind mijė deshve.

5

Por me vdekjen e Ashabit, mbretit tė Moabit u rebelua kundėr mbretit tė Izraelit.

6

Atėherė mbreti Jehoram doli nga Samaria dhe kėrkoi tė mblidhet tėrė Izraeli;

7

pastaj u nis dhe i ēoi fjalė Jozafatit, mbretit tė Judės: "Mbreti i Moabit ka ngritur krye kundėr meje; a do tė vish me mua pėr tė luftuar kundėr Moabit?". Ai u pėrgjigj: "Do tė vij, ki besim tek unė ashtu si ke besim tek vetja jote, te populli im ashtu si te populli yt, te kuajt e mi ashtu si te kuajt e tu".

8

Pastaj pyeti: "Nėpėr ēfarė rruge do tė shkojmė?". Jehorami u pėrgjigj: "Nga rruga e shkretėtirės sė Edomit".

9

Kėshtu mbreti i Izraelit, mbreti i Judės dhe mbreti i Edomit filluan marshimin; mbasi ecėn pėrqark shkretėtirės shtatė ditė, filloi t`i mungojė uji ushtrisė dhe kafshėve qė e ndiqnin.

10

Atėherė mbreti i Izraelit tha: "Sa keq! Zoti i ka thirrur bashkė kėta tre mbretėr pėr t`i dorėzuar nė duart e Moabit!".

11

Por Jozafati pyeti: "A ka kėtu ndonjė profet tė Zotit me anė tė tė cilit mund tė kėshillohemi me Zotin?". Njėri nga shėrbėtorėt e mbretit tė Izraelit u pėrgjigj dhe tha: "Kemi kėtu Eliseun, birin e Shafatit, i cili derdhte ujė mbi duart e Elias".

12

Jozafati tha: "Fjala e Zotit ėshtė me tė". Kėshtu mbreti i Izraelit, Jozafati dhe mbreti i Edomit zbritėn drejt tij.

13

Por Eliseu i tha mbretit tė Izraelit: "Ē`punė kam unė me ty? Shko te profetėt e atit tėnd dhe tė nėnės sate!". Mbreti i Izraelit iu pėrgjigj: "Jo, sepse Zoti i ka thirrur bashkė tė kėta tre mbretėr pėr t`i dorėzuar nė duart e Moabit".

14

Atėherė Eliseu tha: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė rron Zoti i ushtrive, nė prani tė tė cilit ndodhem unė, po tė mos ishte pėr respektin qė kam pėr Jozafatin, mbretin e Judės, nuk do tė isha kujdesur aspak pėr ty dhe nuk do tė tė kisha begenisur as edhe me njė shikim.

15

Por tani mė sillni njė muzikant". Por ndodhi qė, ndėrsa muzikanti i binte harpės, dora e Zotit u ndodh mbi Eliseun.

16

Atėherė ai tha: "Kėshtu flet Zoti: "Gėrmoni shumė gropa nė kėtė luginė".

17

Sepse kėshtu thotė Zoti: "Ju nuk do tė shihni as erė, as shi; megjithatė kjo luginė do tė mbushet me ujė; dhe do tė pini ju, bagėtia juaj dhe kafshėt tuaja tė transportit.

18

Por kjo ėshtė akoma pak nė sytė e Zotit, sepse ai do t`ju japė nė dorė edhe Moabin.

19

Ju do tė shkatėrroni tė gjitha qytetet e fortifikuara dhe tė gjitha qytetet mė tė mira, do tė rrėzoni tė gjithė drurėt e mirė, do tė zini tė gjitha burimet e ujit dhe do tė shkatėrroni me gurė tė gjitha parcelat e mira tė tokės"".

20

Tė nesėrmen, nė orėn nė tė cilėn ofrohet blatimi i ushqimit, ja qė erdhi uji nga ana e Edomit dhe vendi u mbush plot me ujė.

21

Tėrė Moabitėt, qė mėsuan qė kėta mbretėr kishin dalė pėr tė bėrė luftė, mblodhėn tėrė ata qė ishin nė gjendje tė mbanin armė, tė rinj dhe pleq, dhe u rreshtuan nė kufi.

22

Kur u ngritėn nė mėngjes herėt, dielli shndriste mbi ujėrat; atėherė Moabitėt panė para tyre ujėrat tė kuqė si gjak;

23

dhe thanė: "Po ky ėshtė gjak! Me siguri kėta mbretėr janė pėrleshur dhe kanė vrarė njeri tjetrin. Kėshtu, pra, o Moab, tė bėjmė plaēkė!".

24

Kėshtu u sulėn drejt kampit tė Izraelit; por Izaelitėt u ngritėn dhe i vunė pėrpara Moabitėt, qė ia mbathėn para tyre. Hynė pastaj nė vend dhe vazhduan t`i vrasin Moabitėt.

25

Shkatėruan qytetet; ēdo copė tokė tė mirė e mbushėn me gurė, duke hedhur secili gurin e tij; i zunė tė gjitha burimet e ujit dhe prenė tėrė drurėt e mirė. Nė Kir-Hareseth mbetėn vetėm gurėt, por hobetarėt e rrethuan dhe e sulmuan.

26

Mbreti i Moabit, duke parė qė beteja ishte tepėr e fortė pėr tė, mori me vete shtatėqind veta qė vringėllonin shpatat, pėr tė ēarė rrugėn deri te mbreti i Edomit; por nuk mundėn.

27

Atėherė ai mori tė parėlindurin e tij qė do tė mbretėronte nė vend tė tij, dhe e ofroi si olokaust mbi muret. Pati atėherė njė zemėrim tė madh kundėr atyre Izraelitėve qė u larguan nga ai dhe u kthyen nė vendin e tyre.

2 i Mbretėrve 4