Bibla Shqip

2 i Mbretėrve 6

2 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Atėherė Eliseu tha: "Dėgjoni fjalėn e Zotit! Kėshtu thotė Zoti: "Nesėr nė kėtė orė, nė portėn e Samarisė njė masė maje mielli do tė kushtojė njė sikėl dhe dy masa elbi do tė kushtojnė gjithashtu njė sikėl"".

2

Por kapiteni, nė krahun e tė cilit mbėshtetej mbreti, iu pėrgjigj njeriut tė Perėndisė: "Ja, edhe sikur Zoti tė bėnte dritare nė qiell, a do tė ndodhte, vallė njė gjė e tillė?". Eliseu u pėrgjigj: "Mirė, pra, ke pėr ta parė me sytė e tu, por nuk do t`i hash".

3

Kishte katėr lebrozė nė hyrje tė portės, tė cilėt i thanė njeri tjetrit: "Pse po rrimė ulur kėtu duke pritur vdekjen?

4

Nė rast se themi: "Le tė hyjmė nė qytet", atje sundon uria dhe aty kemi pėr tė vdekur; nė rast se mbetemi kėtu, do tė vdesim njėlloj. Prandaj ejani, tė shkojmė tė paraqitemi te kampi i Sirėve; po tė jetė se na lėnė tė gjallė, do tė jetojmė; po tė jetė se na vrasin, do tė vdesim".

5

Nė muzg u ngritėn pėr tė vajtur nė kampin e Sirėve; kur arritėn nė skajin e kampit tė Sirėve, atje nuk kishte njeri.

6

Perėndia nė tė vėrtetė kishte bėrė qė ushtria e Sirėve tė dėgjonte njė zhurmė qerresh dhe kuajsh, zhurmėn e njė ushtrie tė madhe, dhe ata i kishin thėnė njeri tjetrit: "Ja, mbreti i Izraelit ka rekrutuar kundėr nesh mbretin e Hitejve dhe mbretin e Egjiptasve pėr tė na sulmuar".

7

Prandaj ata, nė muzg, ishin ngritur dhe kishin ikur duke braktisur ēadrat, kuajt dhe gomarėt e tyre, tėrė kampin siē ishte; kishin ikur kėshtu pėr tė shpėtuar kokėn.

8

Kur arritėn nė skajin e kampit, kėta lebrozė hynė nė njė ēadėr, ku hėngrėn e pinė; morėn me vete argjend, ar dhe rroba, dhe shkuan t`i fshehin. Pastaj u kthyen dhe hynė nė njė ēadėr tjetėr; edhe andej morėn shumė gjėra dhe shkuan t`i fshehin.

9

Pastaj thanė midis tyre: "Nuk veprojmė mirė kėshtu; kjo ėshtė ditė sihariqi, por ne nuk hapim as gojėn. Nė rast se presim deri nė mėngjes, mund tė pėsojmė ndonjė ndėshkim. Prandaj tani tė nxitojmė dhe tė shkojmė tė njoftojmė shtėpinė e mbretit".

10

Kėshtu shkuan dhe thirrėn rojet e qytetit, jua njoftuan gjendjen duke thėnė: "Kemi shkuar nė kampin e Sirėve dhe ja, nuk kishte njeri dhe as nuk dėgjohej zė njeriu; aty kishte vetėm kuaj dhe gomarė tė lidhur dhe ēadra tė paprekura".

11

Atėherė rojet thirrėn dhe e ēuan lajmin brenda shtėpisė sė mbretit.

12

Kėshtu mbreti u ngrit natėn dhe u tha shėrbėtorėve tė tij: "Do t`ju them unė ē`na kanė bėrė Sirėt. Duke ditur qė ne jemi tė uritur dolėn nga kampi pėr t`u fshehur nė fushė, duke thėnė: "Si tė dalim

13

Njė nga shėrbėtorėt e tij iu pėrgjigj: "Tė lutem, lejo qė disa njerėz tė marrin pesė nga kuajt qė akoma mbeten nė qytet. Ja, ata do tė jenė e shumta si shumica e Izraelit qė ka mbetur nė qytet, ose si shumica e Izraezlit qė tashmė ka vdekur; t`i ēojmė, pra, tė shohin".

14

Morėn, pra, dy qerre me kuajt e tyre dhe mbreti i dėrgoi nė gjurmėt e ushtrisė sė Sirėve, duke thėnė: "Shkoni dhe shikoni".

15

Kėshtu ata shkuan prapa tyre deri nė Jordan; por ja, tėrė rruga ishte plot me rroba dhe me armė qė sirėt i kishin hedhur rrugės gjatė ikjes sė tyre tė nxituar. Pastaj lajmėtarėt u kthyen dhe ia njoftuan gjendjen mbretit.

16

Atėherė populli doli jashtė dhe plaēkiti kampin e Sirėve; njė masė maje mielli kushtonte njė sikėl, dhe dy masa elbi kushtonin gjithashtu njė sikėl, sipas fjalės sė Zotit.

17

Mbreti kishte vėnė si roje tė portės kapitenin nė krahun e tė cilit mbėshtetej; por populli e shkeli pranė portės dhe ai vdiq, ashtu si kishte thėnė njeriu i Perėndisė, kur i foli mbretit qė kishte zbritur pėr ta takuar.

18

Ndodhi pikėrisht ashtu siē i kishte folur mbretit njeriu i Perėndisė, duke i thėnė: "Nesėr, nė kėtė orė, nė portėn e Samarisė dy masa elbi do tė kushtojnė njė sikėl dhe njė masė maje mielli do tė kushtojė gjithashtu njė sikėl".

19

Kapiteni i ishte pėrgjigjur pastaj njeriut tė Perėndisė, duke i thėnė: "Ja, edhe sikur Zoti tė hapė dritare nė qiell, a ka pėr tė ndodhur njė gjė e tillė?". Eliseu i kishte dhėnė kėtė pėrgjigje: "Mirė, pra, do ta shohėsh me sytė e tua, por nuk do tė hash".

20

I ndodhi pikėrisht kjo: populli e shkeli me kėmbė pranė portės dhe ai vdiq.

2 i Mbretėrve 8