Bibla Shqip

2 i Mbretėrve 7

2 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Eliseu i tha gruas, djalin e sė cilės e kishte ringjallur: "Ēohu dhe shko jashtė, ti me gjithė familjen tėnde, pėr tė banuar ku tė mundesh, sepse Zoti ka vendosur tė pllakosė zia, qė do tė zgjasė shtatė vjet nė vend".

2

Kėshtu gruaja u ngrit dhe veproi sipas fjalės sė njeriut tė Perėndisė; iku me familjen e saj dhe banoi nė vendin e Filistejve shtatė vjet.

3

Si kaluan shtatė vjet, gruaja u kthye nga vendi i Filistejve dhe shkoi te mbreti pėr t`i kėrkuar shtėpinė dhe tokat e veta.

4

Mbreti ishte duke folur me Gehazin, shėrbėtorin e njeriut tė Perėndisė, dhe i thoshte: "Tregomė, tė lutem, tėrė veprat e mėdha qė ka bėrė Eliseu".

5

Pikėrisht, ndėrsa ai i tregonte mbretit se si Eliseu e kishte ringjallur tė vdekurin, ja ku u paraqit gruaja, sė cilės ai i kishte ringjallur tė birin, pėr t`i kėrkuar mbretit shtėpinė dhe tokat e veta. Atėherė Gehazi tha: "O mbret, o imzot, kjo ėshtė gruaja dhe ky ėshtė biri qė Eliseu ka ringjallur".

6

Mbreti e pyeti gruan dhe ajo i tregoi ngjarjen; atėherė mbreti ngarkoi njė funksionar, tė cilit i tha: "Ktheja tėrė atė qė i pėrkasin dhe tė gjitha tė ardhurat e tokave, nga dita e largimit tė saj nga vendi ynė deri mė tani".

7

Pastaj Eliseu shkoi nė Damask. Ben-Hadadi, mbret i Sirisė, ishte i sėmurė dhe e njoftuan: "Njeriu i Perėndisė ka ardhur deri kėtu".

8

Atėherė mbreti i tha Hazaelit: "Merr me vete njė dhuratė dhe shko tė takosh njeriun e Perėndisė, dhe kėshillohu nėpėrmjet tij me Zotin, duke thėnė: "A do tė shėrohem nga kjo sėmundje?"".

9

Kėshtu Hazaeli shkoi tė takohet me Eliseun duke sjellė si dhuratė gjėrat mė tė mira tė Damaskut: njė ngarkesė prej dyzet devesh. Pastaj ai vajti, u paraqit tek ai dhe i tha: "Biri yt Ben-Hadadi, mbret i Sirisė, mė ka dėrguar te ti pėr tė pyetur: "A do tė shėrohem nga kjo sėmundje?"".

10

Eliseu iu pėrgjigj: "Shko t`i thuash: "Do tė shėrohesh me siguri". Por Zoti mė bėn tė shoh se ai ka pėr tė vdekur me siguri".

11

Pastaj ai e ngurtėsoi fytyrėn me njė shikim tė ngulėt deri sa u skuq; pastaj njeriu i Perėndisė filloi tė qajė.

12

Atėherė Hazaeli pyeti: "Pse po qan zoti im?". Ai u pėrgjigj: "Sepse e di tė keqen qė do t`u bėsh bijve tė Izraelit: do t`u vėsh flakėn fortesave tė tyre, do tė vrasėsh me shpatė tė rinjtė e tyre, do t`i bėsh copė-copė fėmijėt e tyre dhe do t`i ēash barkun grave me barrė".

13

Hazaeli tha: "Por ē`ėshtė, vallė shėrbėtori yt, njė qen, qė tė bėj kėtė hata?". Eliseu u pėrgjigj: "Zoti mė bėn tė shoh qė ti do tė bėhesh mbret i Sirisė".

14

Pastaj Hazaeli u largua nga Eliseu dhe u kthye te zoti e tij, qė e pyeti: "Ēfarė tė tha Eliseu?". Ai u pėrgjigj: "Mė tha qė do tė shėrohesh me siguri".

15

Tė nesėrmen Hazaeli mori njė batanije e zhyti nė ujė dhe e shtriu mbi fytyrėn e mbretit qė vdiq. Kėshtu Hazaeli mbretėroi nė vend tė tij.

16

Vitin e pestė tė Joramit, birit tė Ashabit, mbret i Izraelit, Jehorami, bir i Jozafatit, mbret i Judės, filloi tė mbretėrojė mbi Judėn.

17

Ai ishte tridhjetė e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tetė vjet nė Jeruzalem.

18

Ndoqi rrugėn e mbretėrve tė Izraelit, ashtu si kishte bėrė shtėpia e Ashabit, sepse gruaja e tij ishte njė bijė e Ashabit, dhe bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit.

19

Megjithatė Zoti nuk deshi ta shkatėrronte Judėn, pėr hir tė dashurisė qė kishte pėr Davidin, shėrbėtorin e tij, sepse i kishte premtuar t`u jepte njė llambė pėr gjithnjė atij dhe bijve tė tij.

20

Gjatė ditėve tė mbretėrimit tė tij, Edomi ngriti krye kundėr pushtetit tė Judės dhe zgjodhi edhe njė mbret.

21

Atėherė Jorami shkoi nė Tsair me gjithė qerret e tij; pastaj natėn u ngrit dhe mundi Edomitėt qė e kishin rrethuar dhe kapitenėt e qerreve, ndėrsa njerėzit mundėn tė ikin nė ēadrat e tyre.

22

Kėshtu Edomi ka qenė i panėnshtruar ndaj pushtetit tė Judės deri mė ditėn e sotme. Nė atė kohė edhe Libnahu ngriti krye.

23

Pjesa tjetėr e bėmave tė Joramit dhe tė gjitha ato qė bėri a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

24

Kėshtu Joramin e zuri gjumi bashkė me etėrit e tij dhe u varros bashkė me ta nė qytetin e Davidit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ashaziahu.

25

Nė vitin e dymbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit, mbreti i Izraelit, filloi tė mbretėrojė Ashaziahu, bir i Jerohamit, si mbret i Judės.

26

Ashaziahu ishte njėzet e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njė vit nė Jeruzalem. E ėma quhej Athaliah, ishte mbesa e Omrit, mbretit tė Izraelit.

27

Ai vazhdoi rrugėn e shtėpisė sė Ashabit dhe bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, ashtu si shtėpia e Ashabit, sepse ishte i lidhur me marrėdhėnie krushqie me shtėpinė e Ashabit.

28

Me Joramin, birin e Ashabit, ai shkoi tė luftojė kundėr Hazaelit, mbretit tė Sirisė, nė Ramoth tė Galaadit; por Sirėt plagosėn Joramin;

29

atėherė mbreti Joram u kthye nė Jezreel pėr tė mjekuar plagėt qė kishte marrė nga Sirėt nė Ramah, kur luftonte kundėr Hazaelit, mbretit tė Sirisė. Dhe Ashaziahu, bir i Jerohamit mbret i Judės, zbriti nė Jezreel pėr tė parė Joramin, birin e Ashabit, sepse ky ishte i sėmurė.

2 i Mbretėrve 9