Bibla Shqip

2 i Mbretėrve 8

2 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Atėherė profeti Eliseu thirri njė nga dishepujt e profetėve dhe i tha: "Ngjesh brezin, merr me vete kėtė enė tė vogėl me vaj dhe shko nė Ramoth tė Galaadit.

2

Kur tė arrish aty, kėrko tė takosh Jehun, birin e Jozafatit, qė ėshtė bir i Nimshit; hyrė nė dhomė, merre nga mesi i vėllezėrve tė tij dhe ēoje nė njė dhomė tė veēantė.

3

Do tė marrėsh pastaj enėn e vogėl me vaj dhė do ta derdhėsh mbi kokėn e tij, duke thėnė: Kėshtu thotė Zoti: "Unė tė vajos mbret tė Izraelit". Pastaj hape portėn dhe mbathja pa humbur kohė".

4

Atėherė i riu, shėrbėtori i profetit, u nis pėr nė Ramoth tė Galaadit.

5

Kur arriti aty, i gjeti kapitenėt e ushtarėt tė ulur bashkė dhe tha: "Kam njė kumtesė pėr ty, o kapiten". Jehu e pyeti: "Pėr cilin prej nesh?". Ai u pėrgjigj: "Pėr ty, kapiten".

6

Atėherė u ngrit dhe hyri nė shtėpi; i riu i derdhi vajin mbi kryet, duke i thėnė: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Unė tė vajos mbret tė popullit tė Zotit, tė Izraelit.

7

Ti do tė godasėsh shtėpinė e Ashabit, zotit sate, kėshtu do tė marr hak pėr gjakun qė kanė derdhur profetėt, shėrbėtorė tė mi, dhe pėr gjakun e tėrė shėrbėtorėve tė Zotit, qė ėshtė derdhur nga dora e Jezebelit.

8

Tėrė shtėpia e Ashabit do tė shuhet dhe unė do tė shfaros nga kjo shtėpi tėrė meshkujt, skllevėr apo tė lirė, qė janė nė Izrael.

9

Kėshtu do ta katandis shtėpinė e Ashabit si shtėpinė e Joreboamit, birit tė Nebatit, dhe si atė tė Baashas, birit tė Ahijahut.

10

Qentė do tė hanė Jezebelin nė fushėn e Jezreelit, dhe nuk do tė ketė njeri qė ta varrosė"". Pastaj i riu hapi portėn dhe iku me vrap.

11

Kur Jehu doli nga shėrbėtorėt e zotit tė tij, njė nga kėta e pyeti: "A shkon ēdo gjė mirė? Pse ai i marrė erdhi te ty?". Ai u pėrgjigj: "Ju e njihni njeriun dhe fjalėt e tij!".

12

Por ata thanė: "S`ėshtė e vėrtetė! Na e thuaj, pra!". Jehu u pėrgjigj: "Ai mė tha kėshtu e ashtu, duke deklaruar: Kėshtu thotė Zoti: "Unė tė vajos mbret tė Izraelit"".

13

Atėherė ata shpejtuan tė merrnin secili mantelin e tij dhe ta shtrijnė poshtė tij nė po ato shkallėza; pastaj i ranė borisė dhe thanė: "Jehu ėshtė mbret!".

14

Kėshtu Jehu, bir i Josafatit, qė ishte i biri i Nimshit, kurdisi njė komplot kundėr Joramit. (Por Jorami, me tėrė Izraelin, ishte duke mbrojtur Ramothin e Galaadit kundėr Hazaelit, mbretit tė Sirisė;

15

pastaj mbreti Joram ishte kthyer nga Jezreeli pėr tė shpėtuar plagėt qė i kishin shkaktuar Sirėt ndėrsa luftonte kundėr Hazaelit, mbretit tė Sirisė). Jehu tha: "Nė rast se mendoni nė tė njėjtėn mėnyrė, asnjeri tė mos dalė nga qyteti pėr tė njoftuar Jezreelin".

16

Pastaj Jehu hipi mbi njė qerre dhe u nis pėr nė Jezreel, sepse aty ndodhej i sėmurė Jorami, dhe Ashaziahu, mbret i Judės, kishte zbritur pėr tė vizituar Joramin.

17

Roja qė rrinte mbi kullėn e Jezreelit vuri re ushtrinė e madhe tė Jehut qė vinte dhe tha: "Shoh njė grumbull tė madh!". Jorami urdhėroi: "Merr njė kalorės dhe ēoje t`i takojė pėr t`i pyetur: "A sillni paqen?"".

18

Atėherė njė njeri i hipur mbi kalė u doli pėrpara dhe u tha: "Kėshtu pyet mbreti: "A sillni paqe?"". Jehu u pėrgjigj: "Ē`tė hyn nė punė paqja? Kalo prapa dhe ndiqmė". Roja njoftoi duke thėnė: "Lajmėtari arriti tek ata, por nuk po kthehet".

19

Atėherė Jorami dėrgoi njė kalorės tė dytė, i cili me tė arritur tek ata, tha: "Kėshtu pyet mbreti: "A sillni paqen?". Jehu u pėrgjigj: "Ē`tė hyn nė punė paqja? Kalo prapa dhe ndiqmė".

20

Roja njoftoi duke thėnė: "Lajmėtari ka arritur tek ata, por nuk po kthehet. Mėnyra e tė ngarit tė qerres ėshtė ajo e Jehut, birit tė Nimshit, sepse e nget si i ēmėndur".

21

Atėherė Jorami tha: "Pėrgatitni qerren!". Kėshtu i pėrgatitėn qerren. Pastaj Jorami, mbret i Izraelit dhe Ashaziahu, mbret i Judės, dolėn secili me qerren e vet pėr t`i dalė pėrpara Jehut dhe e gjetėn nė fushėn e Nabothit tė Jezreelit.

22

Kur Jorami pa Jehun, i tha: "A sjell paqen, Jehu?". Jehu u pėrgjigj: "Ē`paqe mund tė ketė deri sa vazhdojnė kurvėritė e nėnės sate Jezebel dhe magjitė e shumta tė saj?".

23

Atėherė Jorami e ktheu drejtimin e qerres dhe iku me vrap duke i thėnė Ashaziahut: "Tradhėti, Ashaziah!".

24

Por Jehu e ndau harkun me tė gjithė forcėn e tij dhe e goditi Joramin midis shpatullave; shigjeta i shpoi zemrėn dhe ai u plandos nė qerren e tij.

25

Pastaj Jehu i tha Bidkarit, ndihmėsit tė tij: "Merre dhe hidhe nė kampin e Nabothit tė Jezreelit sepse mė kujtohet, kur ti dhe unė shkonim me kalė bashkė me suitėn e Ashabit, atit tė tij, Zoti shqiptoi kundėr tij kėtė orakulli:

26

"Dje me siguri pashė gjakun e Nabothit dhe gjakun e bijve tė tij", thotė Zoti, "dhe unė do tė tė shpėrblej nė po kėtė fushė", thotė Zoti! Kape, pra, dhe hidhe nė fushė, sipas fjalės sė Zotit".

27

Duke parė kėtė, Ashaziahu, mbret i Judės, iku me vrap nėpėr rrugėn e shtėpisė me kopsht, por Jehu, iu ndjek prapa dhe tha: "Bjerini, edhe atij me qerre". Dhe e gjuajtėn nė tė pėrpjetėn e Gurit, qė ėshtė afėr Ibleamit. Por ai iku nė Megido, ku vdiq.

28

Atėherė shėrbėtorėt e tij e ēuan mbi njė qerre nė Jeruzalem dhe e varrosėn nė varrin e tij bashkė me etėrit e tij, nė qytetin e Davidit.

29

Ashaziahu kishte filluar tė mbretėronte mbi Judė, vitin e dymbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit.

30

Kur Jehu arriti nė Jezreel, Jezebeli e mori vesh. Atėherė filloi tė zbukurojė sytė, rregulloi flokėt e doli nė dritare pėr tė parė.

31

Ndėrsa Jehu po hynte nė portė, ajo i tha: "A sjell paqen, Zimri, vrasės i zotit sate?".

32

Jehu ngriti sytė nga dritarja dhe tha: "Kush ėshtė me mua? Kush?". Dy ose tre eunikė dolėn nė dritare duke shikuar nga ai.

33

Ai tha: "Hidheni poshtė!". Ata e hodhėn poshtė, dhe pak gjak i saj ra mbi murin dhe mbi kuajt; dhe Jehu kaloi mbi tė.

34

Pastaj hyri brenda, hėngri dhe piu; nė fund tha: "Shkoni tė shihni atė grua tė mallkuar dhe varroseni, sepse ėshtė bijė mbreti".

35

Shkuan, pra, ta varrosin, por gjetėn prej saj vetėm kafkėn, kėmbėt dhe pėllėmbėt e duarve.

36

U kthyen t`i tregonin gjendjen Jehut, qė tha: "Kjo ėshtė fjala e Zotit e shqiptuar me anė tė shėrbėtorit tė tij Elia, Tishbitit, kur tha: "Qentė kanė pėr tė ngrėnė mishin e Jezebelit nė fushėn e Jezreelit;

37

kufoma e Jezebelit do tė jetė nė fushėn e Jezreelit si pleh nė sipėrfaqen e tokės; kėshtu nuk do tė mundin tė thonė: Kėtu prehet Jezebeli"".

2 i Mbretėrve 10