Bibla Shqip

2 i Mbretėrve 23

2 i Mbretėrve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Gjatė mbretėrimit tė tij erdhi Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, dhe Jehojakimi u bė shėrbėtor i tij pėr tre vjet; pastaj ngriti krye kundėr tij.

2

Atėherė Zoti dėrgoi kundėr tij banda Kaldeasish, Sirėsh, Moabitėsh dhe Amonitėsh; i dėrgoi kundėr Judės pėr ta shkatėrruar, sipas fjalės qė Zoti kishte shqiptuar me anė tė shėrbėtorėve tė tij, profetėve.

3

Kjo ndodhi nė Judė vetėm me urdhėr tė Zotit, qė donte ta largonte nga prania e tij pėr shkak tė mėkateve tė Manasit, pėr tė gjitha ato qė kishte bėrė,

4

por edhe pėr shkak tė gjakut tė pafajshėm tė derdhur prej tij, sepse ai e kishte mbushur Jeruzalemin me gjak tė pafajshėm. Pėr kėtė arėsye Zoti nuk deshi ta falė.

5

Pjesa tjetėr e bėmave tė Jehojakimit dhe tėrė atė qė bėri a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

6

Kėshtu Jehojakimin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe nė vend tė tij mbretėroi i biri, Jehojakini.

7

Por mbreti i Egjiptit nuk doli mė nga vendi i tij, sepse e mbreti i Babilonisė kishte shtėnė nė dorė tėrė ato qė ishin pronė e mbretit tė Egjiptit, nga pėrroi i Egjiptit deri nė lumin Eufrat.

8

Jehojakini ishte tetėmbėdhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tre muaj nė Jeruzalem. E ėma quhej Nehushta, ishte bija e Elnathanit nga Jeruzalemi.

9

Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, nė tė gjitha, ashtu si kishte vepruar ati i tij.

10

Nė atė kohė shėrbėtorėt e Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, u vėrsulėn kundėr Jeruzalemit dhe qyteti mbeti i rrethuar.

11

Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, arriti para qytetit ndėrsa shėrbėtorėt e tij po e rrethonin.

12

Atėherė Jehojakini, mbret i Judės, i doli pėrpara mbretit tė Babilonisė bashkė me nėnėn e tij, me shėrbėtorėt, me krerėt dhe me eunikėt e tij. Kėshtu mbreti i Babilonisė e bėri rob vitin e tetė tė mbretrimit tė tij.

13

Pastaj, ashtu siē e kishte thėnė Zoti, mori qė andej tėrė thesaret e shtėpisė tė Zotit dhe thesaret e pallatit mbretėror, i bėri copė-copė tė gjitha veglat prej ari qė Salomoni, mbret i Izraelit, kishte bėrė pėr tempullin e Zotit.

14

Internoi pastaj tėrė Jeruzalemin, tėrė krerėt, tėrė njerėzit trima, gjithsej dhjetė mijė robėr, si dhe tė gjithė artizanėt dhe farkėtarėt; mbetėn vetėm njerėzit mė tė varfėr tė vendit.

15

Kėshtu ai internoi Jehojakinin nė Babiloni; ēoi gjithashtu nė robėri nga Jeruzalemi nė Babiloni nėnėn e mbretit, bashkėshortet e tija, eunukėt e tij dhe fisnikėt e vendit,

16

gjithė njerėzit e aftė qė ishin shtatė mijė veta, artizanėt dhe farkėtarėt, njė mijė veta, tėrė njerėzit trima dhe tė aftė pėr luftė. Mbreti i Babilonisė i internoi nė Babiloni.

17

Nė vendin e Jehojakinit, mbreti i Babilonisė, bėri mbret Mataniahun, ungjin e tij, tė cilit i ndėrroi emrin nė Sedekia.

18

Sedekia ishte njėzet e njė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe e mbajti fronin nė Jeruzalem njėmbėdhjetė vjet. E ėma quhej Hamutal, ishte bija e Jeremias nga Libnahu.

19

Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, nė tė gjitha, ashtu si kishte vepruar Jehojakimi.

20

Kjo ndodhi nė Jeruzalem dhe nė Judė pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit, i cili nė fund i dėboi nga prania e tij. Mė vonė Sedekia ngriti krye kundėr mbretit tė Babilonisė.

2 i Mbretėrve 25