Bibla Shqip

1 i Kronikave 1

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Kėta qenė bijtė e Izraelit: Rubeni, Simeoni, Levi, Juda, Isakari, Zabuloni,

2

Dani, Jozefi, Beniamini, Neftali, Gadi dhe Asheri.

3

Bijtė e Judės ishin Eri, Onani dhe Shelahu; kėta tė tre i lindi e bija e Shuas, Kananeasja. Eri, i parėlinduri i Judės, ishte i keq nė sytė e Zotit, i cili e bėri tė vdesė.

4

Tamara, nusja e tė birit, i lindi Peretsin dhe Zerahun. Juda pati gjithsej pesė bij.

5

Hetsroni dhe Hamuli ishin bijtė e Peretsit.

6

Zimri, Ethani, Hemani, Kalkoli dhe Dara ishin bijtė e Zerahut; gjithsej pesė.

7

I biri i Karmit, Akani, vuri nė rrezik Izraelin, duke kryer njė shkelje rreth gjėrave tė caktuara tė zhdukeshin.

8

Ethanit i lindi Arariahu.

9

Bijtė qė i lindėn Hetsronit quheshin Jerahmeel, Ram dhe Kelubai.

10

Ramit i lindi Aminadabi, Aminadabit i lindi Nahshoni, princi i bijve tė Judės;

11

Nahshonit i lindi Salma; Salmas i lindi Boazi, Boazit i lindi Obedi.

12

Obedit i lindi Isai.

13

Isait i lindi Eliabi, i parėlinduri i tij, Abinadabi i dyti, Shemiahu i treti,

14

Nethaneeli, i katėrti, Radai i pesti,

15

Otsemi i gjashti, dhe Davidi i shtati.

16

Motrat e tyre ishin Tserujah dhe Abigail. Abishai, Joabi dhe Asaheli ishin bij tė Tserujahės; gjithsej tre.

17

Abigaili lindi Amasan, atė i tė cilit ishte Jetheri, Ismaeliti.

18

Kalebi, bir i Hetsronit, pati fėmijė nga gruaja e tij Azubah dhe nga Jeriotha. Bijtė e saj quheshin Jesher, Shobab dhe Ardon.

19

Pas vdekjes sė Azabahut, Kalebi u martua me Efrathin qė i lindi Hurin.

20

Hurit i lindi Uri dhe Urit i lindi Betsaleeli.

21

Pastaj Hetsroni hyri tek e bija e Makirit, atit tė Galaadit, me tė cilėn qė martuar kur ishte shtatėdhjetė vjeē; dhe ajo i lindi Segubin.

22

Segubit i lindi Jairi, tė cilit do t`i pėrkisnin njėzet e tre qytete nė vendin e Galaadit.

23

(Geshuri dhe Arami u morėn atyre fshatrat e Jairit, Kenathin dhe fshatrat pėrreth, gjashėdhjetė qytete). Tėrė kėto ishin pronė e bijve tė Makirit, atit tė Galaadit.

24

Mbas vdekjes sė Hetsronit nė Kaleb-Efrathah, Abiah, gruaja e Hetsronit i lindi Ashurin, atin e Tekoas.

25

Bijtė e Jerahmeelit, tė parėlindurit tė Hetsronit, ishin Rami, i parėlinduri, Bunahu, Oreni, Otsemi dhe Ahijahu.

26

Jerahmeeli pati njė grua tjetėr, qė quhej Atarah, qė u bė nėna e Onamit.

27

Bijtė e Ramit, tė parėlindurit tė Jerahmeelit, qenė Maatsi, Jamini dhe Ekeri.

28

Bijtė e Onamit ishin Shamai dhe Jada. Bijtė e Shamait ishin Nadabi dhe Abishuri.

29

Gruaja e Abishurit quhej Abihail dhe i lindi Ahbanin dhe Molidin.

30

Bijtė e Nadabit ishin Seledi dhe Apaimi. Seledi vdiq pa lėnė fėmijė.

31

I biri i Apaimit ishte Ishi; i biri i Ishit ishte Sheshani; i biri i Sheshanit ishte Ahlai.

32

Bijtė e Jadait, vėllait tė Shamait, ishin Jetheri dhe Jonathani. Jetheri vdiq pa lėnė fėmijė.

33

Pelethi dhe Zaza ishin bijtė e Jonathanit. Kėta ishin bijtė e Jerahmeelit.

34

Seshani nuk pati djem por vetėm vajza. Por Seshani kishte njė skllav egjiptas tė quajturt Jarha.

35

Seshani e martoi tė bijėn me Jarhėn, skllavin e tij, dhe ajo i lindi Atain.

36

Atait i lindi Nathani dhe Nathanit i lindi Zabadi.

37

Zabadit i lindi Eflali; Eflalit i lindi Obedi;

38

Obedit i lindi Jehu; Jehut i lindi Azariahu;

39

Azariahut i lindi Heletsi; Heletsit i lindi Eleasahu;

40

Eleasahut i lindi Sismai; Sismait i lindi Shallumi;

41

Shallumit i lindi Jekamiahu dhe Jekamiahut i lindi Elishama.

42

Bijtė e Kalebit, vėllait tė Jerahmeelit, ishin Mesha, i parėlinduri qė ishte ati i Zifit, dhe bijtė e Mareshahut, ati i Hebronit.

43

Bijtė e Hebronit ishin Korahu, Tapuahu, Rekemi dhe Shema.

44

Shemas i lindi Rahami, ati i Jorkeamit, dhe Rekemit i lindi Shamai.

45

Shamai pati si djalė Maonin, i cili ishte ati i Beth-Tsurit.

46

Efah, konkubina e Kalebit, lindi Haranin, Motsan dhe Gazezin. Haranit i lindi Gazezin.

47

Bijtė e Jahdait ishin Regemi, Jothami, Geshani, Peleti, Efahu dhe Shaafi.

48

Maakah, konkubina e Kalebit, lindi Sheberin dhe Tirhanahun.

49

Ajo lindi Shaafin, atin e Madmanahut, Shevan, atin e Makbenės dhe tė Gibeut. Vajza e Kalebit quhej Aksaha.

50

Kėta qenė bijtė e Kalebit: i biri i Hurit, tė parėlindurit tė Efratahut, Shobali, ati i Kirjath-Jearimit.

51

Salma, ati i Betlemit, dhe Harefi, ati i Beth-Gaderit.

52

Shobali, ati i Kirjath-Jearimit, pati si fėmijė: Haroehin dhe gjysmėn e Memuhothit.

53

Familjet e Kirjath-Jearimit ishin Ithrejtė, Puthejtė, Sumathejtė dhe Misharaejtė; prej tyre rrjedhin Tsorathitėt dhe Eshtaolitėt.

54

Bijtė e Salmės ishin Betlemi dhe Netofathei, Atroth-Beth-Joabi, gjysme e Menathejve, Tsorejtė,

55

dhe familjet e shkruesve qė banonin nė Jabets ishin Tirathejtė, Shimeathejtė dhe Sukathejtė. Kėta ishin Kenejtė qė rrjedhin nga Hamathi, ati i shtėpisė sė Rekabit.

1 i Kronikave 3