Bibla Shqip

1 i Kronikave 5

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Bijtė e Levit ishin Gershomi, Kehathi dhe Merari.

2

Bijtė e Kehathit ishin Amrami, Itshari, Hebroni dhe Uzieli.

3

Bijtė e Amramit ishin Aaroni, Moisiu dhe Miriami. Bijtė e Aaronit ishin Nadabi, Abihu, Eleazari dhe Ithamari.

4

Eleazarit i lindi Finehasi; Finehasit i lindi Abishua;

5

Abishuas i lindi Buki; Bukit i lindi Uzi.

6

Uzit i lindi Zerahiahu; Zerahiahut i lindi Merajothi;

7

Merajothit i lindi Amariahu; Amariahut i lindi Ahitubi;

8

Ahitubit i lindi Tsadoku; Tsadokut i lindi Ahimaatsi.

9

Ahimaatsit i lindi Azariahu; Azariahut i lindi Johanani.

10

Johananit i lindi Azariahu (ai shėrbeu si prift nė tempullin qė Salomoni ndėrtoi nė Jeruzalem);

11

Azariahut i lindi Amariahu; Amariahut i lindi Ahitubi;

12

Ahitubit i lindi Tsadoku; Tsadokut i lindi Shalumi;

13

Shalumit i lindi Hilkiahu; Hilkiahut i lindi Azariahu;

14

Azariahut i lindi Serajahu; Serajahut i lindi Jehotsadaku;

15

Jehotsadaku shkoi nė mėrgim, kur Zoti ēoi nė robėri Judėn dhe Jeruzalemin me anė tė Nebukadnetsarit.

16

Bijtė e Levit ishin Gershomi, Kehathi dhe Merari.

17

Kėta janė emrat e bijve tė Gershomit: Libni dhe Shimei.

18

Bijtė e Kehathit ishin Amrami, Itshari, Hebroni dhe Uzieli.

19

Bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi. Kėto janė familjet e Levit, sipas etėrve tė tyre.

20

Gershomi pati si djalė Libnin, bir i tė cilit ishte Jahathi, bir i tė cilit ishte Zimahu,

21

bir i tė cilit ishte Joabi, bir i tė cilit ishte Ido, biri tė cilit ishte Zerahu, bir i tė cilit ishte Jeatherai.

22

Bijtė e Kehathit ishin Aminadabi, bir i tė cilit ishte Koreu, bir i tė cilit ishte Asiri,

23

bir i tė cilit ishte Elkanahu, bir i tė cilit ishte Ebiasaf, biri tė cilit ishte Asiri,

24

bir i tė cilit ishte Tahathi, bir i tė cilit ishte Uriel, biri tė cilit ishte Uziahu, bir i tė cilit ishte Shauli.

25

Bijtė e Elkanahut ishin Amasai dhe Ahimothi,

26

bir i tė cilit ishte Elkanah, bir i tė cilit ishte Cofaj, biri i tė cilit ishte Nahathi,

27

biri i tė cilit ishte Eliab, bir i tė cilit ishte Jerohami, bir i tė cilit ishte Elkanahu.

28

Bijtė e Samuelit ishin Joeli, i parėlinduri, dhe Abia, i dyti.

29

Bijtė e Merarit ishin Mahli, bir i tė cilit ishte Libni, bir i tė cilit ishte Shimei, bir i tė cilit ishte Uzahu,

30

bir i tė cilit ishte Shimea, bir i tė cilit ishte Haghiah, bir i tė cilit ishte Asajahu.

31

Kėta janė ata qė Davidi caktoi pėr shėrbimin e kėngės nė shtėpinė e Zotit, mbasi iu gjet njė vend prehjeje arkės.

32

Ata ushtruan shėrbimin e tyre me kėngė pėrpara tabernakullit tė ēadrės sė mbledhjes, deri sa Salomoni ndėrtoi shtėpinė e Zotit nė Jeruzalem; dhe shėrbenin sipas rregullores qė u ishte caktuar.

33

Kėta janė ata qė kryenin shėrbimin dhe kėta bijtė e tyre: Nga bijtė e Kehathitit ishte Hemani, kėngėtari, bir i Joelit, bir i Samuelit,

34

bir i Elkanahut, bir i Jerohamit, bir i Elielit, bir i Toahut,

35

bir i Tsufit, bir i Elkanahut, bir i Mahathit, bir i Amasait,

36

bir i Elkanahut, bir i Joelit, bir i Azariahut, bir i Sofonias,

37

bir i Tahathit, bir i Asirit, bir i Ebiasafit, bir i Koreut,

38

bir i Itsharit, bir i Kehathit, bir i Levit, bir i Izraelit.

39

Pastaj vinte i vėllai Asaf, qė rrinte nė tė djathtė tė tij; Asafi, bir i Berekiahut, bir i Shimeut,

40

bir i Mikaelit, bir i Baasejahut, bir i Malkijahut,

41

bir i Ethnit, bir i Zerahut, bir i Adajahut,

42

bir i Ethanit, bir i Zimahut, bir i Shimeit,

43

bir i Jahathit, bir i Ghershomit, bir i Levit.

44

Bijtė e Merarit, vėllezėrit e tyre, qėndronin nė tė majtė dhe ishin Ethsani, bir i Kishit, bir i Abdiut, bir i Mallukut,

45

bir i Hadshabiahut, bir i Amatsiahut, bir i Hilkiahut,

46

bir i Amtsit, bir i Banit, bir i Shemerit,

47

bir i Mahlit, bir i Mushit, bir i Merarit, bir i Levit.

48

Vėllezėrit e tyre, Levitėt, ishin caktuar pėr ēdo lloj shėrbimi nė tabernakullin e shtėpisė sė Perėndisė.

49

Por Aaroni dhe bijtė e tij ofronin flijime mbi altarin e olokausteve dhe mbi altarin e temjanit, duke e bėrė gjithė shėrbimin nė vendin shumė tė shenjtė, dhe pėr tė bėrė shlyerjen pėr Izraelin, sipas gjithė atyre qė kishte urdhėruar Moisiu, shėrbėtor i Perėndisė.

50

Kėta ishin bijtė e Aaronit: Eleazari, bir i tė cilit ishte Finehasi, bir i tė cilit ishte Abishua,

51

bir i tė cilit ishte Buki, bir i tė cilit ishte Uzi, bir i tė cilit ishte Zerahiah,

52

bir i tė cilit ishte Merajothi, bir i tė cilit ishte Amariahu, bir i tė cilit ishte Ahitubi,

53

bir i tė cilit ishte Tsadoku, bir i tė cilit ishte Ahimaatsi.

54

Kėto ishin vendet e banesave tė tyre, sipas ngulimeve tė tyre nė territoret e tyre, qė iu dhanė me short bijve tė Aaronit tė familjes sė Kehathitėve;

55

atyre iu dha Hebroni nė vendin e Judės me tokat pėrreth pėr tė kullotur;

56

por arat e qyteti dhe fshatrat e tij iu dhanė Kalebit, birit tė Jefunehut.

57

Bijve tė Aaronit iu dha Hebroni, njė ndėr qytetet e strehimit, Libnahu me tokat e tij pėr kullotė, Jatiri, Eshteoma me tokat e tij pėr kullotė,

58

Hileni me tokat e tij pėr kullotė, Debiri me tokat e tij pėr kullotė,

59

Ashani me tokat e tij pėr kullotė, Beth-Semeshu me tokat e tij pėr kullotė.

60

Nga fisi i Beniaminėve morėn Gebėn me tokat e tij pėr kullotė, Alemethin me tokat e tij pėr kullotė dhe Anathothin me tokat e tij pėr kullotė. Tė gjitha qytetet qė u ndanė midis familjeve tė tyre ishin gjithsej trembėdhjetė.

61

Pjesės tjetėr tė bijve tė Kehathit iu dhanė me short dhjetė qytete nga ana e familjes sė fisit, qė iu morėn gjysmės sė fisit, domethėnė nga gjysma e fisit tė Manasit.

62

Bijve tė Ghershomit, sipas familjeve tė tyre, iu dhanė trembėdhjetė qytete, qė iu morėn fisit tė Isakar, nga fisi i Asherit, fisit tė Neftalit dhe fisit tė Manasėt nė Bashanit.

63

Bijve tė Merarit, sipas familjeve tė tyre, iu dhanė me short dymbėdhjetė qytete, qė iu morėn fisit tė Rubenit, fisit tė Gadit dhe fisit tė Zabulonit.

64

Kėshtu bijtė e Izraelit u dhanė Levitėve kėto qytete bashkė me toket e tyre pėr kullotė.

65

Ata ua dhanė me short kėto qytete, qė janė pėrmėndur me emrin dhe qė u janė marrė fisit tė bijve tė Judės, fisit tė bijve tė Simeonit dhe fisit tė bijve tė Beniaminit.

66

Disa familje tė bijve tė Kehathit patėn qytete nė territorin qė iu caktua atyre dhe qė u morėn nga fisi i Efraimit.

67

Ata u dhanė atyre edhe Sikemin, njė ndėr qytetet e strehimit, me tokat e tij pėr kullotė nė krahinėn malore tė Efraimit, dhe Ghezerin me tokat e tij pėr kullotė,

68

Jokmeamin me tokat e tij pėr kullotė, Beth-Horonin me tokat e tij pėr kullotė,

69

Ajalonin me tokat e tij pėr kullotė, Gath-Rimonin me tokat e tij pėr kullotė.

70

Dhe nga gjysma e fisit tė Manasit, Anerin me tokat e tij pėr kullotė, Bileamin me tokat e tij pėr kullotė iu dha pjesės tjetėr sė familjes sė bijve tė Kehathit.

71

Bijve tė Gershonit iu dhanė, duke i marrė nga familja e gjysmės sė fisit tė Manasit, Golanin nė Bashan me tokat e tij pėr kullotė dhe Ashtarothin me tokat e tij pėr kullotė.

72

Nga fisi i Isakarit: Kedeshi me tokat e tij pėr kullotė, Daberathi me tokat e tij pėr kullotė,

73

Ramothi me tokat e tij pėr kullotė dhe Anemi me tokat e tij pėr kullotė.

74

Nga fisi i Asherit: Mashalin me tokat e tij pėr kullotė, Abdonin me tokat e tij pėr kullotė,

75

Hukokun me tokat e tij pėr kullotė dhe Rehobin me tokat e tij pėr kullotė.

76

Nga fisi i Neftalit: Kedeshin nė Galile me tokat e tij pėr kullotė, Hamonin me tokat e tij pėr kullotė dhe Kirjathaimin me tokat e tij pėr kullotė.

77

Bijve tė tjerė tė Merarit iu dhanė, nga fisi i Zabulonit, Rimonin me tokat e tij pėr kullotė dhe Taborin me tokat e tij pėr kullotė.

78

Matanė Jordanit, pranė Jerikos, nė lindje tė Jordanit, nga fisi i Rubenit: Betserin nė shkretėtirė me tokat e tij pėr kullotė dhe Jahatsahu me tokat e tij pėr kullotė,

79

Kedemothi me tokat e tij pėr kullotė dhe Mefaathi me tokat e tij pėr kullotė.

80

Nga fisi i Gadit: Ramothi nė Galaad me tokat e tij pėr kullotė, Mahanbim me tokat e tij pėr kullotė,

81

Heshboni me tokat e tij pėr kullotė dhe Jazeri me tokat e tij pėr kullotė.