Bibla Shqip

1 i Kronikave 8

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Kėshtu tėrė Izraelitėt u regjistruan sipas gjenealogjive dhe u shkruan nė librin e mbretėrve tė Izraelit. Por Juda u internua nė Babiloni pėr shkak tė mosbesnikėrisė sė tij.

2

Tani banorėt e parė qė u vendosėn rishtas nė pronat e tyre, nė qytetet e tyre, ishin Izraelitėt, priftėrinj, Levitė dhe Nethinej.

3

Nė Jeruzalem u vendosėn disa nga bijtė e Judės, nga bijtė e Beniaminit dhe nga bijtė e Efraimit dhe tė Manasit:

4

Uthai, bir i Amihudit, bir i Omrit, bir i Imrit, bir i Banit nga pasardhėsit e Peretsit, birit tė Judės.

5

Nga Shilonitėt: Asajahu, djali i parė dhe bijtė e tij.

6

Nga bijtė e Zerahut: Jeueli dhe vėllezėrit e tij, gjithsej gjashtėqind e nėntėdhjetė veta.

7

Nga bijtė e Beniaminit: Salu, bir i Meshulamit, birit tė Hodavias, birit tė Hasenahit;

8

Ibnejahu, bir i Jerohamit, Elahu, bir i Uzit, birit tė Mikrit, dhe Meshulami, bir i Shefatiahut, birit tė Reuelit, qė ishte bir i Ibnijahut;

9

vėllezėrit e tyre, sipas brezave tė tyre, ishin nėntėqind e pesėdhjetė e gjashtė veta. Tėrė kėta ishin tė parė tė njė shtėpie atėrore nė shtėpitė e tyre atėrore.

10

Nga priftėrinjtė: Jedajahu, Jehojaribi dhe Jakini,

11

Azariahu, bir i Hilkiahut, bir i Meshullamit, bir i Tsadokut, bir i Merajothit, bir i Ahitubit, qė ishte oficer nė krye tė shtėpisė sė Perėndisė,

12

Adajahu, bir i Jerohamit, bir i Pashurit, bir i Malkijahut; Maasi, bir i Adielit, bir i Jahzerahut, bir i Meshulamit, bir i Meshillemithit, bir i Imerit;

13

dhe vėllezėrit e tyre tė parė tė shtėpive tė tyre atėrore, njė mijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė veta, njerėz shumė tė shkathėt nė shėrbim tė shtėpisė sė Perėndisė.

14

Nga Levitėt: Shemajahu, bir i Hasshubit, bir i Azrikamit, bir i Hashabiahut, tė bijve tė Merarit;

15

Bakbakari, Hereshi, Galali, Mataniahu, bir i Mikahut, bir i Zikrit, bir i Asafit;

16

Obadiahu, bir i Shemajahut, bir i Galalit, bir i Jeduthunit; Berakiahu, bir i Asas, bir i Elkanahut, qė banonte nė fshatrat e Netofathitėve.

17

Derėtarėt ishin Shallumi, Akubi, Talmoni, Ahimani dhe vėllezėrit e tyre; Shalumi ishte i pari i tyre.

18

Ata kanė mbetur deri tani derėtarė tė kampit tė bijve tė Levit nė portėn e mbretit, nė drejtim tė lindjes.

19

Shalumi, bir i Koreut, bir i Ebiasafit, bir i Korahut, dhe vėllezėrit e tij, Korahitėt, nga shtėpia e atit tė tij, ishin tė ngarkuar me punėn e shėrbimit, si derėtarė tė tabernakullit; etėrit e tyre ishin caktuar nė kampin e Zotit si derėtarė.

20

Finehasi, bir i Eleazarit, kishte qenė nė tė kaluarėn i pari i tyre; dhe Zotit ishte me tė.

21

Zakaria, bir i Meshelemiahut, ishte derėtar nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjeve.

22

Tėrė ata qė u zgjodhėn si derėtarė ishin dyqind e dymbėdhjetė veta; ata ishin tė regjistruar sipas gjenealogjive nė fshatrat e tyre. Davidin dhe Samuelin shikuesi i kishte vendosur nė zyrėn e tyre.

23

Ata dhe bijtė e tyre mbanin pėrgjegjėsinė e ruajtjes sė portave tė shtėpisė sė Zotit, domethėnė tė shtėpisė sė tabernakullit, si derėtarė.

24

Kishte derėtarė nė tė katėr pikat e horizontit: nė lindje, nė perėndim, nė veri dhe nė jug.

25

Vėllezėrit e tyre, qė banonin nė fshatrat e tyre, duhet tė vinin herė pas here pėr tė qėndruar me ta shtatė ditė,

26

sepse katėr derėtarėt kryesorė, qė ishin Levitė, ishin gjithnjė nė detyrė. Ata merreshin gjithashtu me mbikqyrjen e dhomave dhe tė thesarėve tė shtėpisė sė Perėndisė;

27

banonin nė afėrsitė e shtėpisė sė Perėndisė, sepse atyre u ishte besuar ruajtja e saj, si dhe hapja e saj ēdo mėngjes.

28

Disa prej tyre ishin pėrgjegjės pėr objektet qė pėrdoreshin nė shėrbimin e tempullit, dhe ata i numėronin kur i ēonin brenda dhe kur i ēonin jashtė.

29

Tė tjerė pėrkundrazi ishin ngarkuar me ruajtjen e mobiljeve, tė gjithė veglave, tė majės sė miellit, tė verės, tė vajit, tė temjanit dhe tė aromave.

30

Disa bij tė priftėrinjve pėrgatisnin melhemin e aromave.

31

Matithiahu, njė prej Levitėve, i parėlinduri i Shalumit, Korahiti, ishte pėrgjegjės pėr gjėrat qė gatuheshin nė tigane.

32

Disa nga vėllezėrit e tyre midis Kehathitėve ishin tė ngarkuar pėrkundrazi tė pėrgatisnin ēdo tė shtunė bukėt e paraqitjes.

33

Kėta ishin kėngėtarė, tė parė tė shtėpive atėrore tė Levitėve, qė banonin nė dhomat e tempullit; ata ishin tė pėrjashtuar nga ēdo shėrbim tjetėr, sepse ishin tė zėnė ditė e natė me punėn e tyre.

34

Kėta ishin tė parėt e shtėpive atėrore tė Levitėve, tė parė sipas brezave tė tyre; ata banonin nė Jeruzalem.

35

Nė Gabaon banonin Jejeli, ati i Gabaonit, gruaja e tė cilit quhej Maakah.

36

I parėlinduri i tij ishte Abdoni, pastaj erdhėn Tsuri, Kishi, Baali, Neri, Nadabi,

37

Gedori, Ahio, Zakaria dhe Miklothi.

38

Miklothit i lindi Shimeami. Edhe kėta banonin pėrballė vėllezėrve tė tyre nė Jeruzalem sė bashku me vėllezėrit e tyre.

39

Nerit i lindi Kishi, Kishit i lindi Sauli dhe Saulit i lindėn Jonathani, Malkishua, Abinadabi dhe Eshbaali.

40

Biri i Jonathanit ishte Merib-Baali dhe Merib-Baalit i lindi Mikahu.

41

Bijtė e Mikahut ishin Pitoni, Meleku, Tahrea dhe Ashazi.

42

Ashazit i lindi Jarahu; Jarahut i lindėn Alemethi, Azmavethi dhe Zimri, Zimrit i lindi Motsa.

43

Motsas i lindi Binea, bir i tė cilit ishte Refaihu, bir i tė cilit ishte Eleasahu, bir i tė cilit ishte Atseli.

44

Atseli pati gjashtė djem, dhe kėta ishin emrat e tyre: Azriksani, Bokeru, Ismaeli, Sheariahu, Obadiahu dhe Hanani. Kėta qenė bijtė e Atselit.

1 i Kronikave 10