Bibla Shqip

1 i Kronikave 16

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Ndodhi qė Davidi, mbasi u vendos nė shtėpinė e vet, i tha profetit Nathan: "Ja, unė banoj nė njė shtėpi prej kedri, ndėrsa arka e besėlidhjes tė Zotit ndodhet nėn njė ēadėr".

2

Nathani iu pėrgjegj Davidit: "Bėj tė gjitha ato qė ke nė zemėr, sepse Perėndia ėshtė me ty".

3

Por po atė natė fjala e Perėndisė iu drejtua Nathanit, duke i thėnė:

4

"Shko t`i thuash shėrbėtorit tim David: "Kėshtu thotė Zoti: Nuk do tė jesh ti ai qė do tė mė ndėrtojė njė shtėpi nė tė cilėn unė tė mund tė banoj.

5

Nė fakt nuk kam banuar kurrė nė njė shtėpi nga dita qė kam nxjerrė Izraelin nga Egjipti deri mė sot; por kam shkuar nga njė ēadėr te tjetra dhe nga njė banesė te tjetra.

6

Kudo kam shkuar me gjithė Izraelin, a i kam folur vallė ndonjerit prej gjyqtarėve tė Izraelit, tė cilėt i kisha urdhėruar tė ushqenin popullin tim, duke thėnė: "Pse nuk mė ndėrtoni njė shtėpi me dru kedri?".

7

Tani do t`i flasėsh kėshtu shėrbėtorit tim David: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė tė mora nga vatha, kur po shkoje pas deleve, dhe tė bėra princ mbi popullin tim, Izraelin.

8

kam qenė me ty kudo ku ke vajtur, kam shfarosur pėrpara teje tėrė armiqtė e tu dhe e kam bėrė emrin tėnd si atė tė njerėzve tė mėdhenj qė janė mbi dhe.

9

Pėrveē kėsaj do t`i jap popullit tim tė Izraelit njė vend ku tė banojė nė shtėpinė e tij dhe tė mos e lėvizin mė, dhe tė kėqijtė tė mos vazhdojnė ta shkretojnė si mė parė,

10

qysh prej kohės qė kam vendosur gjyqtarėt mbi popullin tim tė Izraelit. Do tė poshtėroj edhe tėrė armiqtė e tu. Tė njoftoj gjithashtu qė Zoti do tė tė ndėrtojė njė shtėpi.

11

Kur tė mbushen ditėt e tua dhe tė shkosh tė bashkohesh me etėrit e tu, unė do tė nxjerrė njė pasardhėsin tėnd, qė do tė jetė njė nga bijtė e tu, dhe do ta konsolidoj mbretėrinė e tij.

12

Ai do tė mė ndėrtojė njė shtėpi dhe unė do ta bėj tė qėndrueshėm fronin e tij pėrgjithnjė.

13

Unė do tė jem pėr tė njė atė dhe ai pėr mua njė bir; dhe nuk do t`ia heq pėrkrahjen time ashtu siē ia kam hequr atij qė tė ka paraprirė.

14

Unė do ta bėj tė qėndrueshėm pėr gjithnjė nė shtėpinė time dhe nė mbretėrinė time, dhe froni i tij do tė jetė i qėndrueshėm gjithnjė"".

15

Nathani i foli Davidit duke pėrdorur tėrė kėto fjalė dhe sipas gjithė vizionit tė tij.

16

Atėherė mbreti David hyri, u ul pėrballė Zotit dhe tha: "Kush jam unė, o Zot Perėndi, ē`ėshtė shtėpia ime, qė ti mė bėre tė arrij deri kėtu?

17

Megjithatė kjo t`u duk njė gjė e vogėl para syve tė tu, o Perėndi; ti fole edhe pėr shtėpinė e shėrbėtorit tėnd pėr njė tė ardhme tė largėt dhe mė konsiderove sikur tė isha njė njeri i rangut tė lartė, o Zot Perėndi.

18

Ēfarė mund tė thotė akoma Davidi pėr nderin qė i ke bėrė shėrbėtorit tėnd? Ti e njeh nė tė vėrtetė shėrbėtorin tėnd.

19

O Zot, pėr dashurinė e shėrbėtorit tėnd dhe sipas zemrės sate, ti ke kryer gjithė kėto vepra tė fuqishme pėr t`i bėrė tė njohura tėrė kėto gjėra tė mėdha.

20

O Zot, askush nuk ėshtė i ngjashėm me ty dhe nuk ka tjetėr Perėndi veē teje, sipas tėrė ato qė kemi dėgjuar me veshėt tona.

21

Dhe kush ėshtė si populli yt i Izraelit, i vetmi komb mbi tokė qė Perėndia erdhi pėr ta ēliruar dhe pėr ta bėrė popullin e tij, pėr tė tė dhėnė njė emėr me gjėra tė mėdha dhe tė tmerrshme, duke i dėbuar kombet pėrpara popullit tėnd qė ti ke ēliruar nga Egjipti?

22

Ti e ke bėrė popullin e Izraelit popullin tėnd pėr gjithnjė; dhe ti, o Zot, je bėrė Perėndia i tyre.

23

Prandaj fjala qė ke shqiptuar, o Zot, pėrsa i pėrket shėrbėtorit tėnd dhe shtėpisė sė tij, tė ruajė vlerėn e saj pėr gjithnjė! Bėj siē ke thėnė!

24

Po, tė mbetet e vlefshme, me qėllim qė emri yt tė shkėlqejė pėr gjithnjė dhe tė kemi mundėsinė tė themi: "Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, ėshtė me tė vėrtetė Perėndia pėr Izraelin"; dhe shtėpia e shėrbėtorit tėnd David u bėftė e qėndrueshme para teje!

25

Ti vetė, o Perėndia im, i ke treguar shėrbėtorit tėnd se do t`i ndėrtoje njė shtėpi. Prandaj shėrbėtori yt pati guximin tė lutet nė praninė tėnde.

26

Dhe tani, o Zot, ti je Perėndia dhe i ke premtuar kėtė tė mirė shėrbėtorit tėnd.

27

Ndėrkaq le tė tė pėlqejė tė bekosh shtėpinė e shėrbėtorit tėnd, me qėllim qė ajo tė qėndrojė gjithnjė para teje, sepse atė qė bekon ti, o Zot, ėshtė e bekuar pėr gjithnjė".

1 i Kronikave 18