Bibla Shqip

1 i Kronikave 17

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Mbas kėtyre ngjarjeve, Davidi mundi Filistejtė dhe i poshtėroi, duke u hequr nga dora Gathin dhe fshatrat pėrreth tij.

2

Ai mundi gjithashtu Moabitėt; dhe Moabitėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit.

3

Davidi mundi pėrveē tyre Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, deri nė Hamath, ndėrsa ai shkonte pėr tė vendosur sundimin e tij gjatė lumit Eufrat.

4

Davidi i mori njė mijė qerre, i kapi shtatė mijė kalorės dhe njėzet mijė kėmbėsorė. Davidi preu gjithashtu kėrcinjtė e tėrė kuajve, por kurseu mjaft pėr njėqind qerre.

5

Kur Sirėt e Damaskut erdhėn pėr tė ndihmuar Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, Davidi vrau njėzet e dy mijė Sirė.

6

Pastaj Davidi vendosi garnizone nė Sirinė e Damaskut, dhe Sirėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė ai shkonte.

7

Davidi mori mburojat e arta qė shėrbėtorėt e Hadarezerit kishin me vete dhe i ēoi nė Jeruzalem.

8

Davidi mori edhe njė sasi tė madhe bronzi nė Tibhath dhe nė Kun, qytete tė Hadarezerit. Me tė Salomoni ndėrtoi detin prej bronzi, shtyllat dhe veglat prej bronzi.

9

Kur Tou, mbret i Hamathit, mėsoi qė Davidi kishte mundur tėrė ushtrinė e Hadarezerit, mbretit tė Tsobahut,

10

i dėrgoi mbretit David Hadoramin, birin e tij, pėr ta pėrshėndetur dhe pėr ta bekuar, sepse kishte luftuar kundėr Hadarezerit dhe e kishte mundur (Hadarezeri ishte gjithnjė nė luftė me Toun); dhe Hadorami pruri me vete lloj-lloj enėsh ari, argjendi dhe bronzi.

11

Mbreti David ia shenjtėroi edhe kėto Zotit, ashtu si kishte bėrė me argjendin dhe me arin qė u kishte marrė tėrė kombeve, domethėnė Edomitėve, Moabitėve, Amonitėve, Filistejve dhe Amalekitėve.

12

Pėrveē kėsaj Abishai, bir i Tserujahut, mundi tetėmbėdhjetė mijė Edomitė nė luginėn e Kripės.

13

Vendosi garnizone edhe nė Idumea dhe tėrė Edomitėt u bėnė nėnshtetas tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė shkonte.

14

Kėshtu Davidi mbretėroi mbi tėrė Izraelin, duke shqiptuar gjykime dhe duke administruar drejtėsinė tėrė popullit tė tij.

15

Joabi, bir i Tserujahut, ishte komandant i ushtrisė; Jozafati, bir i Ahikudit, ishte arkivist;

16

Tsadoku, bir i Ahitubit, dhe Abimeleku, bir i Abiatharit, ishin priftėrinj; Shavsha ishte sekretar;

17

Benajahu, bir i Jehojadait, ishte kryetar i Kerethejve dhe i Pelethejve; bijtė e Davidit ishin tė parėt nė krah tė mbretit.

1 i Kronikave 19