Bibla Shqip

1 i Kronikave 19

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 20

1

Me fillimin e vitit tė ri, nė kohėn kur mbretėrit shkojnė tė luftojnė, Joabi u vu nė krye tė njė ushtrie tė fuqishme dhe shkretoi vendin e bijve tė Amonit; pastaj shkoi tė rrethojė Rabahun, ndėrsa

2

Atėherė Davidi i hoqi kurorėn nga koka e mbretit tė tyre dhe pa qė ajo peshonte njė talent ari, dhe nė tė kishte gurė tė ēmuar; ajo pastaj u vu mbi kryet e Davidit. Pėrveē kėsaj nga ai qytet ai mori njė plaēkė shumė tė madhe.

3

I nxori banorėt qė ishin nė qytet dhe i vuri tė punojnė me sharra, me lesa prej hekuri dhe me sėpata. Kėshtu veproi Davidi nė tė gjitha qytetet e bijve tė Amonit. Pastaj Davidi u kthye nė Jeruzalem me tėrė popullin.

4

Mbas kėtyre ngjarjeve u bė nė Gezer njė betejė me Filistejtė; atėherė Sibekai nga Hushahu vrau Sipain, njė nga pasardhėsit e gjigantėve, dhe kėshtu Filistejtė u poshtėruan.

5

U bė njė betejė tjetėr me Filistejtė; Elhanani, bir i Jairit, vrau Lahmin, vėllanė e Goliathit nga Gathi, qė e kishte shtizėn sa njė shul endėsi.

6

U bė edhe njė beteje tjetėr nė Gath, ku kishte njė njeri me shtat tė madh, me gjashtė gishtėrinj nė secilėn dorė dhe gjashtė gishtėrinj nė secilėn kėmbė, gjithsej njėzet e katėr gishtėrinj; edhe ai ishte njė pasardhės i gjigantėve.

7

Ai e fyu Izraelin dhe Jonathani, bir i Shimeahut dhe vėlla i Davidit, e vrau.

8

Kėta kishin lindur nga gjigantėt e Gathit. Ata i zhduku dora e Davidit dhe ajo e shėrbėtorėve tė tij.

1 i Kronikave 21