Bibla Shqip

1 i Kronikave 22

1 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

Davidi, tanimė i plakur dhe i velur me ditė, vendosi si mbret mbi Izraelin birin e tij Salomon.

2

Ai mblodhi tėrė krerėt e Izraelit sė bashku me priftėrinjtė dhe me Levitėt.

3

U llogaritėn Levitėt tridhjetė vjeē e lart; dhe numri i individėve ishte tridhjetė e tetė mijė.

4

Nga kėta, njėzet e katėr mijė u caktuan pėr tė drejtuar punimet nė shtėpinė e Zotit, gjashtė mijė ishin magjistratė dhe gjyqtarė,

5

katėr mijė ishin derėtarė dhe katėr mijė duhet tė lėvdonin Zotin me veglat qė Davidi kishte bėrė pėr ta kremtuar.

6

Davidi i ndau nė klasa, sipas bijve tė Levit: Gershomi, Kehathi dhe Merari.

7

Nga Gershonitėt: Ladani dhe Shimei.

8

Bijtė e Ladanit: Jejeli, i pari, Zethami dhe Joeli; tre gjithsej.

9

Bijtė e Shimeit: Shelomithi, Hazieli dhe Harani; gjithsej tre. Kėta ishin tė parėt e shtėpive atėrore tė Ladanit.

10

Bijtė e Shimeit: Jahathi, Zina, Jeushi dhe Beriahu. Kėta ishin katėr bijtė e Shimeit.

11

Jahathi ishte i pari, pas tij vinte Zina; Jeushi dhe Beriahu nuk patėn shumė fėmijė, prandaj nė regjistrimin pėrbėnin njė shtėpi tė vetme atėrore.

12

Bijtė e Kehathit: Amrami, Itshari, Hebroni dhe Uzieli; gjithsej katėr.

13

Bijtė e Amramit: Aaroni dhe Moisiu. Aaroni u nda veē pėr tė shenjtėruar gjėrat e shenjta, ai dhe bijtė e tij pėrjetė, pėr tė djegur temjan pėrpara Zotit, pėr t`i shėrbyer dhe pėr tė bekuar emrin e tij pėrjetė.

14

Sa pėr Moisiun, njeriun e Perėndisė, bijtė e tij u llogaritėn nė fisin e Levit.

15

Bijtė e Moisiut ishin Gershomi dhe Eliezeri.

16

Nga bijtė e Gershomit, Shebueli ishte i pari.

17

Nga bijtė e Eliezerit, Rehabiahu ishte i pari. Eliezeri nuk pati fėmijė tė tjerė, por bijtė e Rehabiahut ishin tė shumėt.

18

Nga bijtė e Itsharit, Shelomithi ishte i pari.

19

Nga bijtė e Hebroit, Jerijahu ishte i pari, Amariahu i dyti, Jahazieli i treti dhe Jekaneami i katėrti.

20

Nga bijtė e Uzielit, Mikahu ishte i pari dhe Ishshiahu i dyti.

21

Bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi. Bijtė e Mahlit ishin Eleazari dhe Kishi.

22

Eleazari vdiq dhe nuk la djem, por vetėm vajzat qė u martuan me bijtė e Kishit, vėllezėr tė tyre.

23

Bijtė e Mushit ishin Mahli, Ederi dhe Jeremothi; gjithsej tre.

24

Kėta ishin bijtė e Levit sipas shtėpisė tė tyre atėrore, tė parėt e shtėpive atėrore sipas regjistrimit tė popullsisė, qė u bė duke i numėruar emrat njė pėr njė. Kėta ishin tė ngarkuar me shėrbimin e shtėpisė tė Zotit njėzet vjeē e lart.

25

Sepse Davidi kishte thėnė: "Zoti, Perėndia i Izraelit, i ka dhėnė paqe popullit tė tij, nė mėnyrė qė ai tė mund tė banonte nė Jeruzalem pėrjetė.

26

Kėshtu Levitėt nuk do ta mbartin mė tabernakullin dhe tėrė objektet e shėrbimit tė tij".

27

sipas porosive tė fundit tė Davidit u bė regjistrimi i bijve tė Levit, njėzet vjeē e lart.

28

Sepse detyra e tyre ishte qė tė ndihmonin bijtė e Aaronit nė shėrbimin e shtėpisė sė Zotit nė oborret, nė dhomat, nė pastrimin e tė gjitha gjėrave tė shenjta, nė punėn e shėrbimit tė shtėpisė sė Perėndisė,

29

me bukėt e paraqitjes, me majėn e miellit pėr ofertėn e ushqimit, me kuleēėt e ndorme; me gjėrat qė gatuhen nė tigan, me atė qė ėshtė pėrzier me vaj dhe me tė gjitha masat dhe dimensionet.

30

Pėrveē kėsaj ata duhet tė paraqiteshin ēdo mėngjes pėr tė kremtuar dhe pėr tė lėvduar Zotin, dhe kėshtu edhe ēdo mbrėmje,

31

si dhe pėr tė ofruar vazhdimisht para Zotit tėrė olokaustet, sipas numrit tė caktuar nga ligji ditėt e shtuna, kur fillon hėna e re dhe nė festat solemne.

32

Ata duhet tė kryenin gjithashtu detyrat e ēadrės sė mbledhjeve dhe tė shenjtėrores, si dhe tė ndihmonin bijtė e Aaronit, vėllezėrit e tyre, nė shėrbimin e shtėpisė tė Zotit.

1 i Kronikave 24