Bibla Shqip

1 i Kronikave 29

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Salomoni, bir i Davidit, u forcua shumė nė mbretėrinė e tij, dhe Zoti, Perėndia i tij, qe me tė dhe e bėri jashtėzakonisht tė madh.

2

Salomoni i foli tėrė Izraelit, komandantėve tė mijesheve dhe tė qindsheve, gjyqtarėve, tėrė princave tė tė gjithė Izraelit, tė parėve tė shtėpive atėrore.

3

Pastaj Salomoni bashkė me tėrė asamblenė shkoi nė vendin e lartė, qė ishte nė Gabaon, sepse aty ndodhej ēadra e mbledhjes sė Perėndisė qė Moisiu, shėrbėtori i Zotit, kishte ndėrtuar nė shkretėtirė.

4

Arkėn e Perėndisė, pėrkundrazi, Davidi e kishte mbartur nga Kirjath-Jearimi nė vendin qė kishte pėrgatitur pėr tė; nė tė vėretė ai kishte ngritur pėr tė njė ēadėr nė Jeruzalem.

5

Altarin prej bronzi, qė e kishte bėrė Betsaleeli, bir i Urit, qė ishte bir i Urit, e vendosi pėrpara tabernakullit tė Zotit. Salomoni dhe asambleja shkuan pėr tė kėrkuar Zotin.

6

Atje Salomoni u ngjit nė altarin prej bronzi pėrpara Zotit, qė ishte nė ēadrėn e mbledhjes, dhe mbi tė ofroi njė mijė olokauste.

7

Atė natė Perėndia iu shfaq Salomonit dhe i tha: "Mė kėrko atė qė do dhe unė do tė ta jap".

8

Salomoni iu pėrgjigj Perėndisė: "Ti je treguar shumė dashamirės me Davidin, atin tim, dhe mė ke bėrė mua tė mbretėroj nė vend tė tij.

9

Tani, o Zot Perėndi, u realizoftė premtimi yt qė i ke bėrė Davidit, atit tim, sepse ti me ke bėrė mbret mbi njė popull tė madh si pluhuri i tokės!

10

Mė jep, pra, dituri dhe zgjuarsi, qė tė mund tė hyj dhe tė dal para kėtij populli, sepse kush mund ta qeverisė, vallė, kėtė popull tė madh tėndin?".

11

Perėndia i tha Salomonit: "Me qenė se kjo ishte gjėja qė kishe nė zemėr dhe nuk mė ke kėrkuar as pasuri, as mall, as lavdi, as jetėn e armiqve tė tu dhe as jetė tė gjatė, por kėrkove pėr vete diturin dhe zgjuarsin qė tė mund tė qeverisėsh popullin tim mbi tė cilin tė vura mbret,

12

dituria dhe zgjuarsia tė janė dhėnė. Pėrveē tyre do tė tė jap pasuri, mall dhe lavdi, tė cilat nuk i ka pasur asnjė mbret para teje dhe nuk do t`i ketė asnjė pas teje".

13

Salomoni u kthye pastaj nga vendi i lartė qė ishte nė Gabaon, nga ēadra e mbledhjes, nė Jeruzalem, dhe mbretėroi mbi Izraelin.

14

Salomoni grumbulloi qerre dhe kalorės, dhe pati njė mijė e katėrqind qerre dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, tė cilėt i vendosi nė qytetet e qerreve dhe pranė mbretit nė Jeruzalem.

15

Mbreti veproi gjithashtu nė mėnyrė tė tillė qė nė Jeruzalem argjendi dhe ari tė ishin tė rėndomtė si gurėt, dhe kedrat tė bollshėm si fiku i Egjiptit nė fushė.

16

Kuajt e Salomonit importoheshin nga Egjipti dhe nga Kue; tregtarėt e mbretit shkonin t`i merrnin nė Kue me njė ēmim tė caktuar.

17

Ata sillnin dhe importonin nga Egjipti njė qerre pėr gjashtėqind sikla argjendi dhe njė kalė pėr njėqind e pesėdhjetė. Kėshtu, me anė tė kėtyre tregtarėve, ua eksportonin tėrė mbretėrve tė Hitejve dhe tė Sirisė.

2 i Kronikave 2