Bibla Shqip

2 i Kronikave 3

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Pastaj bėri njė altar prej bronzi tė gjatė njėzet kubitė, tė gjerė njėzet kubitė dhe tė lartė dhjetė kubitė.

2

Bėri gjithashtu njė det prej metali tė shkrirė, nė formė rrethi, qė nga njė cep nė cepin tjetėr ishte dhjetė kubitė; lartėsia e tij ishte pesė kubitė dhe rrethi i tij tridhjetė kubitė.

3

Poshtė buzės kishte figura tė ngjashme me qetė, dhjetė pėr ēdo kubit, qė rrethonin detin nga ēdo anė. Qetė, tė vendosur nė dy radhė, ishin derdhur bashkė me detin.

4

Ky mbėshtetej mbi dymbėdhjetė qe, nga tė cilėt tre shikonin nga veriu, tre nga perėndimi, tre nga jugu dhe tre nga lindja. Deti ishte vendosur mbi ta dhe pjesėt e tyre tė pasme ishin kthyer nga ana e brendshme.

5

Ai kishte trashėsinė e njė pėllėmbe; buza e tij ishte bėrė si buza e njė kupe, si lulja e njė zambaku; deti mund tė pėrmbante deri tre mijė bate.

6

Bėri edhe dhjetė enė pėr pastrim dhe i vendosi pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė; nė to laheshin gjėrat qė i pėrkisnin olokaustit; nė det laheshin pėrkundrazi priftėrinjtė.

7

Bėri dhjetė shandane prej ari, sipas normave tė caktuara, dhe i vendosi nė tempull, pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė.

8

Bėri dhjetė tryeza dhe i vendosi nė tempull pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė. Bėri gjithashtu njėqind kupa prej ari.

9

Pastaj bėri oborrin e priftėrinjve dhe oborrin e madh me portat e tij tė veshura me bronz.

10

Pas kėsaj e vendosi detin nga krahu i djathtė, nė drejtim tė juglindjes.

11

Hirami bėri gjithashtu enėt, lopatėzat dhe legenėt e vegjėl. Kėshtu Hirami pėrfundoi punėn qė duhet tė bėnte pėr mbretin Salomon nė shtėpinė e Perėndisė;

12

dy shtyllat, dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave, dy rrjetėzat pėr tė mbuluar dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave,

13

katėrqind shegė pėr dy rrjetėzat (dy radhė shegėsh pėr ēdo rrjetėz me qėllim qė tė mbulohen dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave).

14

Bėri edhe qerrėzat dhe enėt e mėdha mbi qerrėzat,

15

detin, njė tė vetėm, dhe dymbėdhjetė qetė nėn detin,

16

si edhe enėt, lopatėzat, pirunėt dhe tė gjitha sendet e tyre, qė mjeshtri Hiram i bėri prej bronzi tė shndritshėm pėr mbretin Salomon, pėr shtėpinė e Zotit.

17

Mbreti i shkriu nė fushėn e Jordanit, nė njė tokė argjilore, midis Sukothit dhe Tseredahut.

18

Salomoni i bėri kėto vegla nė njė sasi kaq tė madhe, sa qė pesha e bronzit nuk u pėrcaktua dot.

19

Kėshtu Salomoni pėrgatiti tė gjitha orenditė pėr shtėpinė e Perėndisė; altarin prej ari dhe tryezat mbi tė cilat vendoseshin bukėt e paraqitjes,

20

shandanėt me llambat e tyre prej ari tė kulluar qė duhet tė ndizeshin sipas normės sė caktuar para shenjtėrores;

21

lulet, llambat dhe veglat nė formė gėrshėre prej ari; ishin prej ari shumė tė kulluar;

22

thikat, legenėt, kupat dhe mangallėt prej ari tė kulluar. Sa pėr hyrjen e tempullit, portat e brendshme qė tė ēonin nė vendin shumė tė shenjtė dhe portat qė tė futnin nė anijatėn e tempullit ishin prej ari.

2 i Kronikave 5