Bibla Shqip

2 i Kronikave 8

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Kur mbretėresha e Shebės dėgjoi tė flitet pėr famėn e Salomonit, ajo vajti nė Jeruzalem pėr ta vėnė nė provė Salomonin me pyetje tė vėshtira, e shoqėruar nga shumė njerėz, me deve tė ngarkuara me

2

Salomoni iu pėrgjigj tė gjitha pyetjeve tė saj, dhe nuk pati asnjė gjė tė fshehur pėr Salomonin qė ai nuk dinte ta shpjegonte.

3

Kur mbretėresha e Shebės pa diturinė e Salomonit dhe shtėpinė qė kishte ndėrtuar,

4

gjellėrat e tryezės sė tij, banesat e shėrbėtorėve tė tij, shėrbimin e kamerierėve tė tij dhe rrobat e tyre, kupėmbajtėsit e tij dhe rrobat e tyre, si dhe olokaustet qė ai ofronte nė shtėpinė e Zotit, ajo mbeti e mahnitur.

5

Pastaj i tha mbretit: "Ishte, pra, e vėrtetė ajo qė kisha dėgjuar nė vendin tim pėrsa u pėrket fjalėve tė tua dhe diturisė sate.

6

Por nuk u besova kėtyre gjėrave deri sa erdha vetė dhe i pashė me sytė e mi; e mirė, pra, nuk mė kishin thėnė as gjysmėn e vėllimit tė diturisė sate. Ti e kalon famėn qė kisha dėgjuar tė flitet.

7

Lum njerėzit e tu, lum kėta shėrbėtorė tė tu qė rrinė gjithnjė para teje dhe dėgjojnė diturinė tėnde!

8

Qoftė i bekuar Zoti, Perėndia yt, qė tė deshi, dhe tė vuri mbi fronin e tij si mbret pėr Zotin, Perėndinė tėnd! Duke qenė se Perėndia yt e do Izraelin dhe do ta bėjė tė qėndrueshėm pėrjetė, tė ka vendosur si mbret mbi tė qė tė ushtrosh gjykime dhe drejtėsi".

9

Pastaj ajo i fali mbretit njėqind e njėzet talenta ari dhe njė sasi tė madhe aromash dhe gurėsh tė ēmuar. Nuk pati kurrė mė aroma si ato qė mbretėresha e Shebės i dha mbretit Salomon.

10

Shėrbėtorėt e Hiramit dhe shėrbėtorėt e Salomonit qė mbartnin ar nga Ofiri, suallėn edhe dru santali dhe gurė tė ēmuar;

11

me drurin e santalit mbreti bėri shkallė pėr shtėpinė e Zotit dhe pėr pallatin mbretėror tė tij; ai bėri gjithashtu qeste dhe harpa pėr kėngėtarėt. Asnjė vegėl si kėto nuk ishte parė mė pėrpara nė vendin e Judės.

12

Mbreti Salomon i dha mbretėreshės sė Shebas tė gjithė gjėrat e dėshiruara qė ajo kėrkoi, shumė mė tepėr nga ato qė ajo i kishte sjellė mbretit. Pastaj ajo u kthye, duke shkuar me shėrbėtorėt e saj nė vendin e vet.

13

Pesha e arit qė Salomoni merrte ēdo vit ishte gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė talenta ari,

14

pėrveē atij qė merrte nga tregtarėt; edhe tėrė mbretėrit e Arabisė dhe qeveritarėt e vendit i sillnin Salomonit ar dhe argjend.

15

Mbreti Salomon urdhėroi tė bėhen dyqind mburoja tė mėdha prej ari tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilėn prej tyre gjashtėqind sikla ari tė rrahur,

16

dhe treqind mburoja prej ari tė rrahur, pėr secilėn prej tyre pėrdori treqind sikla ari; pastaj mbreti i vendosi nė pallatin e pyllit tė Libanit.

17

Mbreti bėri gjithashtu njė fron tė madh prej fildishi, qė e veshi me ar tė kulluar.

18

Froni kishte shtatė shkallėza dhe njė stol prej ari, qė ishin tė lidhura me fronin; kishte krahė nė anėt e fronit dhe dy luanė rrinin pranė krahėve.

19

Dymbėdhjetė luanė rrinin nė tė dy anėt e skajeve tė gjashtė shkallėzave. Asgjė e tillė nuk ishte bėrė nė njė mbretėri tjetėr.

20

Tė gjitha kupat pėr pijet e mbretit Salomon ishin prej ari, madje edhe ato tė pallatit tė pyllit tė Libanit ishin prej ari tė kulluar. Nė kohėn e Salomonit argjendi nė tė vėrtetė nuk kishte asnjė vlerė.

21

Sepse anijet e mbretit shkonin nė Tarshish me shėrbėtorėt e Hiramit; dhe njė herė ēdo tre vjet vinin anijet e Tarshishit, duke sjellė ar, argjend, fildish, majmunė dhe pallonj.

22

Kėshtu mbreti Salomon ua kaloi pėr pasuri dhe dituri tėrė mbretėrve tė dheut.

23

Tėrė mbretėrit e dheut kėrkonin praninė e Salomonit pėr tė dėgjuar diturinė qė Perėndia i kishte vėnė nė zemėr.

24

Secili prej tyre i ēonte dhuratėn e vet: sende argjendi, sende ari, rroba, armė, aroma, kuaj dhe mushka, njė sasi tė caktuar ēdo vit.

25

Salomoni kishte katėr mijė stalla pėr kuajt dhe pėr qerret dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, qė i shpėrndau nė qytetet pėr qerret dhe nė Jeruzalem pranė tij.

26

Kėshtu ai sundoi mbi tėrė mbretėrit nga Lumi deri nė vendin e Filistejve dhe nė kufi me Egjiptin.

27

Mbreti veproi nė mėnyrė tė tillė qė nė Jeruzalem argjendi tė ishte i rėndomtė si gurėt dhe kedrat tė bollshėm si fiku i Egjiptit nė fusha.

28

Salomonit i sillnin kuaj nga Egjipti dhe nga tė gjitha vendet.

29

Pjesa tjetėr e bėmave tė Salomonit, nga tė parat deri nė tė fundit, a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Nathanit, profetit, nė profecinė e Ahijahut nga Shilohu dhe nė vegimet e Idos, shikuesit, mbi Jeroboamin, birin e Nebatit?

30

Salomoni mbretėroi nė Jeruzalem mbi tėrė Izraelin dyzet vjet.

31

Pastaj Salomoni pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytetin e Davidit, atit tė tij. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Roboami.

2 i Kronikave 10