Bibla Shqip

2 i Kronikave 14

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 15

1

Atėherė Fryma e Perėndisė erdhi mbi Azarisahun, birin i Odedit,

2

qė doli tė takojė Asan dhe i tha: "Asa, dhe ju tė gjithė nga Juda dhe nga Beniamini, mė dėgjoni! Zoti ėshtė me ju, kur ju jeni me tė. Nė rast se e kėrkoni, ai do tė vijė tek ju, por nė rast se e braktisni, edhe ai do t`ju braktisė.

3

Pėr njė kohė tė gjatė Izraeli ka qenė pa Perėndinė e vėrtetė, pa priftėrinj qė tė jepnin mėsim dhe pa ligj.

4

Por nė fatkeqėsinė e tyre ata u rikthyen tek Zoti, Perėndia i Izraelit, e kėrkuan dhe ai i la ta gjenin.

5

Nė atė kohė nuk kishte siguri pėr ata qė shkonin e vinin, sepse tė gjithė banorėt e vendeve ishin shumė tė shqetėsuar.

6

Njė komb shtypej nga njė tjetėr, njė qytet nga njė tjetėr, sepse Perėndia i hidhėronte me fatkeqėsira tė ēdo lloji.

7

Por ju jeni tė fortė dhe mos lini qė krahėt tuaja tė dobėsohen, sepse puna juaj do tė shpėrblehet.

8

Kur Asa dėgjoi kėto fjalė dhe profecinė e profetit Oded, mori zemėr dhe hodhi idhujt e neveritshėm nga tėrė vendi i Judės dhe i Beniaminit si dhe nga qytetet qė kishte pushtuar nė zonėn malore tė

9

Pastaj mblodhi tėrė Judėn dhe Beniaminin dhe ata tė Efraimit, tė Manasit dhe tė Simeonit qė banonin bashkė me ta; nė fakt kishin ardhur tek ai nė numėr tė madh nga Izraeli, kur kishin parė qė Zoti, Perėndia i tyre, ishte me tė.

10

Kėshtu u mblodhėn nė Jeruzalem nė muajin e tretė tė vitit tė pesėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Asas.

11

Nė atė kohė flijuan pėr Zotin plaēka qė kishin marrė, shtatėqind lopė dhe shtatė mijė dele.

12

Pastaj u zotuan me njė besėlidhje tė kėrkojnė Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirtin e tyre.

13

Kushdo qė nuk e kishte kėrkuar Zotin, Perėndinė e Izraelit, do tė dėnohej me vdekje, qoftė i madh apo i vogėl, burrė apo grua.

14

Pėrveē kėsaj iu betuan Zotit me zė tė lartė dhe me britma gėzimi, tė shoqėruar me boritė dhe brirėt.

15

Tėrė Juda u gėzua nga betimi, sepse ishin betuar me gjithė zemėr dhe kishin kėrkuar Zotin me gjithė vullnetin e tyre, dhe ai i kishte lėnė ta gjejnė. Kėshtu Zoti u dha paqe rreth e qark.

16

Ai hoqi nga pozita qė kishte si mbretėreshė edhe Maakahėn, nėnėn e mbretit Asa, sepse ajo kishte bėrė njė shėmbėlltyrė tė neveritshme tė Asherahut. Pastaj Asa e shkatėrroi shėmbėlltyrėn, e bėri copė-copė dhe e dogji pranė pėrroit Kidron.

17

Por vendet e larta nuk u zhdukėn nė Izrael, megjithėse zemra e Asas mbeti e ndershme gjatė gjithė jetės sė tij.

18

Ai bėri qė tė sillen nė shtėpinė e Perėndisė gjėrat e shenjtėruara nga i ati dhe gjėrat e shenjtėruara nga ai vetė: argjendin, arin dhe enėt.

19

Dhe nuk pati mė luftė deri nė vitin e tridhjetė e pestė tė mbretėrisė sė Asas.

2 i Kronikave 16