Bibla Shqip

2 i Kronikave 15

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Nė vitin e tridhjetė e gjashtė tė mbretėrisė sė Asas, Baasha, mbret i Izraelit, doli kundėr Judės dhe ndėrtoi Ramahun pėr tė penguar qė dikush tė hynte apo tė dilte nga Asa, mbret i Judės.

2

Atėherė Asa nxori nga thesaret e shtėpisė tė Zotit dhe tė pallatit mbretėror argjend dhe ar dhe ia dėrgoi Ben-Hadadit, mbretit tė Sirisė, qė banonte nė Damask, duke thėnė:

3

"Le tė ketė aleancė midis teje dhe meje, ashtu si kishte midis atit tim dhe atit tėnd. Ja, unė po tė dėrgoj argjend dhe ar: prandaj, prishe aleancėn me Baashan, mbretin e Izraelit me qėllim qė ai tė tėrhiqet nga unė".

4

Ben-Hadadi e dėgjoi mbretin Asa dhe dėrgoi komandantėt e ushtrisė sė tij kundėr qyteteve tė Izraelit. Kėta sulmuan Ijonin, Danin, Abel-Maimin dhe tė gjitha qytetet-depozitė tė Neftalit.

5

Kur Baasha e mėsoi kėtė, e ndėrpreu ndėrtimin e Ramahut dhe pezulloi punimet e tij.

6

Atėherė mbreti Asa mori tė gjithė ata tė Judės, qė morėn gurėt dhe lėndėn e drurit qė Baasha kishte pėrdorur pėr tė ndėrtuar Ramahun dhe me to ndėrtoi Geban dhe Mitspahun.

7

Nė atė kohė shikuesi Hanani shkoi tek Asa, mbret i Judės, dhe i tha: "Me qenė se u mbėshtete te mbreti i Sirisė dhe nuk u mbėshtete tek Zoti, Perėndia yt, ushtria e mbretit tė Sirisė tė shpėtoi nga dora.

8

A nuk ishin vallė Etiopasit dhe Libianėt njė ushtri e pamasė me njė numėr shumė tė madh qerresh dhe kalorėsish? Megjithatė, me qenė se ishe mbėshtetur tek Zoti ai i dha nė duart e tua.

9

Nė tė vėrtetė Zoti me sytė e tij shikon pėrpara dhe mbrapa tėrė dheun pėr tė treguar forcėn e tij ndaj atyre qė kanė njė zemėr tė ndershme ndaj tij. Nė kėtė ti ke vepruar si njė i pamend; prandaj tani e tutje do tė kesh luftėra".

10

Asa u indinjua dhe e futi nė burg, sepse ishte zemėruar me tė pėr kėto gjėra. Nė kėtė kohė Asa u suall egėrsisht edhe me disa njerėz nga populli.

11

Por ja, bėmat e Asait nga tė parat deri nė ato tė fundit, i gjejmė tė shkruara nė librin e mbretit tė Judės dhe tė Izraelit.

12

Nė vitin e tridhjetė e nėntė tė mbretėrimit tė tij Asa u sėmur nga kėmbėt, dhe sėmundja e tij ishte shumė e rėndė, por gjatė sėmundjes sė tij Ai nuk kėrkoi Zotin, por iu drejtua mjekėve.

13

Kėshtu Asa pushoi bashkė me etėrit e tij dhe vdiq nė vitin e dyzetenjėtė tė mbretėrisė sė tij.

14

E varrosėn nė varrin qė i kishte hapur vetes nė qytetin e Davidit, e vendosėn mbi njė shtrat plot me aroma dhe melheme tė ndryshme tė parfumuara, tė pėrgatitura sipas artit tė parfumierit, dhe dogjėn njė sasi tė madhe prej tyre pėr nder tė tij.

2 i Kronikave 17