Bibla Shqip

2 i Kronikave 16

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Nė vend tė tij mbretėroi i biri Jozafat, qė u fortifikua kundėr Izraelit.

2

Ai vendosi trupa nė tėrė qytetet e fortifikuara tė Judės dhe garnizone nė vendin e Judės dhe nė qytetin e Efraimit, qė ati i tij kishte pushtuar.

3

Zoti ishte me Jozafatin, sepse ai eci nė rrugėt e para tė Davidit, atit tė tij. Ai nuk kėrkoi Baalin,

4

por kėrkoi Perėndinė e atit tė tij dhe eci sipas urdhėrimeve tė tij dhe jo sipas bėmave tė Izraelit.

5

Prandaj Zoti e pėrforcoi mbretėrinė nė duart e tij. Tėrė Juda i ēonte dhurata Jozafatit, dhe ai pati me shumicė pasuri dhe lavdi.

6

Zemra e tij u forcua nė rrugėt e Zotit dhe ai hoqi pėrsėri vendet e larta dhe Asherimėt nga Juda.

7

Vitin e tretė tė mbretėrisė sė tij ai i dėrgoi krerėt e tij Ben-Hail, Abdia, Zakaria, Nethaneel dhe Mikajaht qė tė jepnin mėsime nė qytetin e Judės;

8

dhe me ta dėrgoi Levitėt Shemajah, Nethanjah, Zebadjah, Asahel, Shemiramoth, Jonathan, Adonijah, Tobijah dhe Tobadonijah, dhe bashkė me kėta edhe priftėrinjtė Elishama dhe Jehoram.

9

Kėshtu ata dhanė mėsime nė Judė, duke pasur me vete librin e ligjit tė Zotit; ata kaluan nėpėr tėrė qytetet e Judės, duke e mėsuar popullin.

10

Tmerri i Zotit zuri tė gjitha mbretėritė e vendeve qė ishin rreth e qark Judės, dhe kėshtu ato nuk i shpallėn luftė Jozafatit.

11

Disa nga Filistejtė i ēuan Jozafatit dhurata dhe njė haraē nė argjend; edhe Arabėt i sollėn bagėti tė imta: shtatė mijė e shtatėqind desh dhe shtatė mijė e shtatėqind cjepė.

12

Kėshtu Jozafati u bė gjithnjė e mė i madh dhe ndėrtoi nė Judė fortesa dhe qytete-depozitė.

13

Kreu shumė punime nė qytetet e Judės, dhe nė Jeruzalem mbante luftėtarė, burra tė fortė dhe trima.

14

Ky ėshtė regjistrimi i tyre, sipas shtėpive tė tyre atėrore. Nga Juda, komandantėt e mijėshėve ishin Adnahu, si prijės, dhe bashkė me tė treqind mijė burra tė fortė dhe trima;

15

pas tij vinin Jehohanani, siprijės, me dyqind e tetėdhjetė mijė burra;

16

pas tij ishte Amasiahu, bir i Zikrit, qė i ishte kushtuar vullnetarisht Zotit, dhe me tė dyqind mijė burra tė fortė dhe trima.

17

Nga Beniamini ishte Eliada, burrė i fortė dhe trim, dhe me tė dyqind mijė burra tė armatosur me harqe dhe me mburoja;

18

pas tij vinte Jehozabadi, dhe me tė njėqind e shtatėdhjetė mijė burra gati pėr tė marrė pjesė nė luftė.

19

Tėrė kėta ishin nė shėrbim tė mbretit, pėrveē atyre qė ai kishte vendosur nė qytetet e fortifikuara tė tė gjithė Judės.

2 i Kronikave 18