Bibla Shqip

2 i Kronikave 18

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Jozafati, mbret i Judės, u kthye shėndoshė e mirė nė shtėpinė e tij nė Jeruzalem.

2

Por shikuesi Jehu, bir i Hananit, i doli pėrpara dhe i tha mbretit Jozafat: "A duhet tė ndihmoje ti njė tė pafe dhe tė doje ata qė urrenin Zotin? Prandaj mėria e Zotit ėshtė mbi ty.

3

Megjithatė janė gjetur te ti gjėra tė mira, sepse ke hequr nga vendi Asherothėt dhe zemra jote ėshtė pėrpjekur pėr tė kėrkuar Perėndinė".

4

Kėshtu Jozafati banoi nė Jeruzalem; pastaj shkoi pėrsėri midis popullit, nga Beer-Sheba nė krahinėn malore tė Efraimit, dhe i solli ata pėrsėri te Zoti, Perėndia i etėrve tė tij.

5

Pastaj ai emėroi gjyqtarė nė vend, nė tė tėra qytetet e fortifikuara tė Judės, qytet pas qyteti,

6

dhe u tha gjyqtarėve: "Kini kujdes pėr atė qė bėni, sepse nuk gjykoni pėr njeriun por pėr Zotin, qė do tė jetė me ju kur do tė administroni drejtėsinė.

7

Prandaj tani frika e Zotit qoftė mbi ju. Tregoni kujdes pėr atė qė bėni, sepse tek Zoti, Perėndia ynė, nuk ka asnjė padrejtėsi, as anėsi, as pranim dhuratash.

8

Edhe nė Jeruzalem Jozafati vendosi disa Levitė priftėrinj dhe tė parė tė shtėpive atėrore tė Izraelit pėr gjykimin e Zotit dhe pėr grindjet e ndryshme; kėta banonin nė Jeruzalem.

9

I urdhėroi ata duke thėnė: "Ju do tė veproni duke pasur frikė nga Zoti, me besnikėri dhe me zemėr tė pastėr.

10

Nė ēdo grindje qė do t`ju parashtrohet para jush nga ana e vėllezėrve tuaj qė banojnė nė qytetet e tyre, qoftė pėr gjak tė derdhur ose pėr shkelje tė ligjit apo tė njė urdhėrimi, kundėr statuteve ose dekreteve, lajmėrojini qė tė mos bėhen fajtorė pėrpara Zotit, dhe zemėrimi tė mos bjerė mbi ju dhe mbi vėllezėrit tuaj. Veproni kėshtu dhe nuk do tė bėheni fajtorė.

11

Dhe ja, prifti mė i lartė Amariah do tė caktohet mbi ju pėr ēdo ēėshtje qė i pėrket Zotit, ndėrsa Zebadiahu, bir i Ismaelit, i pari i shtėpisė sė Judės, do tė jetė pėr ēdo ēėshtje qė ka tė bėjė me mbretin; edhe Levitėt do tė jenė nė dispozicionin tuaj si gjyqtarė. Tregohuni tė fortė dhe i hyni punės, dhe Zoti do tė jetė me njeriun e drejtė".

2 i Kronikave 20