Bibla Shqip

2 i Kronikave 19

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 20

1

Mbas kėtyreve ngjarjeve ndodhi qė bijtė e Moabit, bijtė e Amonit dhe tė tjerė me ta sė bashku me Amonitėt erdhėn tė luftojnė kundėr Jozafatit.

2

Kėshtu erdhėn disa tė informonin Jozafatin, duke thėnė: "Njė shumicė e madhe ėshtė nisur kundėr teje qė pėrtej detit, nga Siria; ja, tani ata janė nė Hatsatson-Thamar" (qė ėshtė En-Gedi).

3

Atėherė Jozafati u trėmb dhe filloi tė kėrkojė Zotin, dhe shpalli njė agjėrim nė gjithė Judėn.

4

Kėshtu ata tė Judės u mblodhėn pėr tė kėrkuar ndihmėn e Zotit, dhe nga tė gjitha qytetet e Judės vinin pėr tė kėrkuar Zotin.

5

Pastaj Jozafati u ngrit mė kėmbė nė mes tė asamblesė sė Judės dhe tė Jeruzalemit nė shtėpinė e Zotit pėrpara oborrit tė ri

6

dhe tha: "O Zot, Perėndia i etėrve tanė, a nuk je ti Perėndia qė ėshtė nė qiell? Po, ti sundon mbi tė gjitha mbretėritė e kombeve, nė duart e tua janė forca dhe fuqia dhe nuk ka njeri qė mund tė tė rezistojė.

7

A nuk ke qenė ti, Perėndia ynė, qė ke dėbuar banorėt e kėtij vendi pėrpara popullit tėnd tė Izraelit dhe ia ke dhėnė pėr gjithnjė pasardhėsve tė mikut tėnd Abraham?

8

Ata kanė banuar aty dhe kanė ndėrtuar njė shenjtėrore pėr emrin tėnd, duke thėnė:

9

"Nė rast se na godet njė fatkeqėsi, shpata, gjykimi apo murtaja ose zia e bukės, ne do tė paraqitemi pėrpara kėtij tempulli dhe pėrpara teje (sepse emri yt ėshtė nė kėtė tempull), do tė tė klithim ty nga fatkeqėsia jonė, ti do tė na dėgjosh dhe do tė na vish nė ndihmė".

10

Dhe ja, tani bijtė e Amonit, tė Moabit dhe ata tė malit Seir, nė territorin e tė cilėve nuk e lejove Izraelin tė hynte kur ata po dilnin nga Egjipti (prandaj ata qėndruan larg tyre dhe nuk i shkatėrruan),

11

dhe ja, tani ata na shpėrblejnė, duke ardhur tė na dėbojnė nga trashėgimia jote qė na ke dhėnė nė zotėrim.

12

O Perėndia ynė, a nuk do t`i dėnosh ata? Sepse ne jemi pa forcė pėrpara kėsaj shumice tė madhe qė vjen kundėr nesh; nuk dimė ēfarė tė bėjmė, por sytė tona janė drejtuar te ti".

13

Tani tėrė burrat e Judės, me fėmijėt, bashkėshortet dhe bijtė e tyre, rrinin mė kėmbė pėrpara Zotit.

14

Atėherė nė mes tė asamblesė Fryma e Zotit pėrfshiu Jahazielin, birin e Zakarias, bir i Benajahut, bir i Jejelit, bir i Mataniahut, njė Levit nga bijtė e Asafit.

15

Dhe ky tha: "Dėgjoni, ju tė gjithė nga Juda, ju banorė tė Jeruzalemit dhe ti, o mbret Jozafat! Kėshtu ju thotė Zoti: "Mos kini frikė, mos u tronditni pėr shkak tė kėsaj shumice tė madhe, sepse beteja nuk ėshtė juaja, por e Perėndisė.

16

Nesėr hidhuni kundėr tyre; ja, ata do tė ngjiten nėpėr tė pėrpjetėn e Tsitsit, dhe ju do t`i gjeni nė skajin e luginės pėrballė shkretėtirės sė Jeruelit.

17

Nuk do tė jeni ju qė do tė luftoni nė kėtė betejė; zini pozicion, qėndroni pa lėvizur dhe do tė shihni lirimin e Zotit, qė ėshtė me ju. O Judė, o Jeruzalem, mos kini frikė dhe mos u tronditni; nesėr do tė dilni kundėr tyre, sepse Zoti ėshtė me ju"".

18

Atėherė Jozafati uli pėr tokė fytyrėn e tij, dhe tėrė Juda dhe banorėt e Jeruzalemit ranė pėrmbys pėrpara Zotit dhe e adhuruan.

19

Pastaj Levitėt, bijtė e Kehathitėve dhe tė Korahitėve, u ngritėn pėr tė lėvduar me zė tė lartė Zotin, Perėndinė e Izraelit.

20

Mėngjesin vijues u ēuan shpejt dhe u nisėn pėr nė shkretėtirėn e Tekoas; ndėrsa po viheshin pėr rrugė, Jozafati, duke qėndruar nė kėmbė, tha: "Dėgjomėni, o Judė, dhe ju banorė tė Jeruzalemit! Besoni

21

Pastaj, pasi u kėshillua me popullin, caktoi ata qė duhet t`i kėndonin Zotit dhe duhet ta lėvdonin pėr shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij, ndėrsa ecnin pėrpara ushtrisė dhe thonin: "Kremtoni Zotin, sepse mirėsia e tij zgjat pėrjetė".

22

Kur ata filluan tė kėndojnė dhe tė lėvdojnė, Zoti ngriti njė pritė kundėr bijve tė Amonit dhe tė Moabit dhe atyre tė malit tė Seirit qė kishin ardhur kundėr Judės, dhe mbetėn tė mundur.

23

Bijtė e Amonit dhe tė Moabit u ngritėn kundėr banorėve tė malit tė Seirit pėr tė realizuar shfarosjen dhe shkatėrrimin e tyre; mbasi kryen shfarosjen e banorėve tė Seirit, ndihmuan njeri-tjetrin pėr tė shkatėrruar veten e tyre.

24

Kėshtu kur ata tė Judės arritėn nė lartėsinė prej nga mund tė kqyrej shkretėtira, u kthyen nga turma, dhe ja, nuk kishte veēse kufoma tė shtrira pėr tokė, asnjė nuk kishte shpėtuar.

25

Atėherė Jozafati dhe njerėzit e tij shkuan pėr tė marrė plaēkėn e luftės; midis tyre gjetėn njė sasi tė madhe pasurish mbi kufomat e tyre dhe sende me vlerė; morėn pėr vete mė tepėr se sa mund t`i mbartnin; iu deshėn tri ditė pėr tė marrė plaēkėn, aq e shumtė ishte ajo.

26

Ditėn e katėrt u mblodhėn nė Luginėn e Bekimit, ku bekuan Zotin; prandaj ky vend quhet Lugina e Bekimit edhe sot.

27

Pastaj tėrė njerėzit e Judės dhe tė Jeruzalemit, me Jozafatin nė krye, u nisėn me gėzim pėr t`u kthyer nė Jeruzalem, sepse Zoti u kishte dhėnė shkas tė gėzohen mbi armiqtė e tyre.

28

Kėshtu hynė nė Jeruzalem me harpa, me qeste dhe me bori dhe u drejtuan nga shtėpia e Zotit.

29

Tmerri i Zotit ra mbi tė gjitha mbretėritė e vendeve tė tjera, kur mėsuan qė Zoti kishte luftuar kundėr armiqve tė Izraelit.

30

Mbretėria e Jozafatit qe e qetė; Perėndia i tij i dha paqe rreth e qark.

31

Kėshtu Jozafati mbretėroi mbi Judė. Ai ishte tridhjetė e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njėzet e pesė vjet nė Jeruzalem; e ėma quhej Azubah dhe ishte bija e Shihlit.

32

Ai ndoqi kudo rrugėt e atit tė tij, Asa, dhe nuk u largua prej tyre, duke bėrė atė qė ishtė e drejtė nė sytė e Zotit.

33

Megjithatė vendet e larta nuk u hoqėn, sepse populli nuk e kishte akoma zemrėn tė kthyer nė mėnyrė tė qėndrueshme nga Perėndia i etėrve tė tyre.

34

Pjesa tjetėr e bėmave tė Jozafatit, nga e para deri nė atė tė fundit, janė tė shkruara nė analet e Jehut, birit tė Hananit, qė pėrfshihen nė librin e mbretėrve tė Izraelit.

35

Pas kėsaj Jozafati, mbret i Judės, u lidh me Ashaziahun, mbretin e Izraelit, qė vepronte me paudhėsi;

36

ai u lidh me tė pėr tė ndėrtuar anije qė tė shkonin nė Tarshish; i pajisėn anijet nė Etsion-Geber.

37

Atėherė Eliezeri, bir i Dodavahut nga Mareshah, profetizoi kundėr Jozafatit, duke thėnė: "Nga qė je bashkuar me Ashaziahun, Zoti ka shkatėrruar veprat e tua". Kėshtu anijet u shkatėrruan dhe nuk arritėn dot nė Tarshish.

2 i Kronikave 21