Bibla Shqip

2 i Kronikave 20

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Pastaj Jozafati pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn me ta nė qytetin e Davidit. Nė vendin e tij mbretėroi i biri, Jehorami.

2

Ai kishte vėllezėr, bij tė Jozafatit: Azariahun, Jehielin, Zakarian, Azariahun, Mikaelin dhe Shefatiahun; tėrė kėta ishin bij tė Jozafatit, mbretit tė Izraelit.

3

I ati u bėri atyre dhurata tė mėdha prej argjendi, ari dhe sende tė ēmueshme, bashkė me qytete tė fortifikuara nė Judė, por ia dha mbretėrinė Jehoramit, sepse ishte i parėlinduri.

4

Por kur Jehorami shtiu nė dorė mbretėrinė e atit tė tij dhe u pėrforcua, vrau me shpatė tėrė vėllezėrit e tij dhe disa krerė tė Izraelit.

5

Jehorami ishte tridhjetė e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tetė vjet nė Jeruzalem.

6

Ai ndoqi rrugėn e mbretėrve tė Izraelit ashtu si kishte bėrė shtėpia e Ashabit, sepse gruaja e tij ishte njė bijė e Ashabit, dhe bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit.

7

Megjithatė Zoti nuk deshi ta shkatėrrojė shtėpinė e Davidit, pėr shkak tė besėlidhjes qė kishte bėrė me Davidin dhe sepse i kishte premtuar t`i jepte atij dhe bijve tė tij njė llambė pėrgjithmonė.

8

Gjatė ditėve tė mbretėrisė sė tij, Edomi ngriti krye kundėr pushtetit tė Judės dhe zgjodhi njė mbret.

9

Atėherė Jehorami u nis me komandantėt e tij dhe me tė gjitha qerret e tij; u ngrit, pra, natėn dhe i mundi Edomitėt, qė e kishin rrethuar atė dhe komandantėt e qerreve tė tij.

10

Kėshtu Edomi nuk iu nėnshtrua pushtetit tė Judės deri ditėn e sotme. Nė atė kohė edhe Libnahu ngriti krye kundėr pushtetit tė tij, sepse Jehorami kishte braktisur Zotin, Perėndinė e etėrve tė tij.

11

Edhe Jehorami ndėrtoi vende tė larta nė malet e Judės, i shtyu banorėt e Jeruzalemit nė rrugėn e kurvėrimit dhe largoi Judėn.

12

Atėherė i erdhi njė shkrim nga profeti Elia, nė tė cilėn thuhej: "Kėshtu i thotė Zoti, Perėndia i Davditi, atit tėnd: "Meqė nuk ke ndjekur rrugėt e Jozafatit, atit tėnd, dhe rrugėt e Asas, mbretit tė Judės,

13

por ke ndjekur rrugėt e mbretėrve tė Izraelit dhe ke shtyrė nė rrugėn e kurvėrimit Judėn dhe banorėt e Jeruzalemit, ashtu si ka vepruar shtėpia e Ashabit, dhe ke vrarė vėllezėrit e tu, vetė familjen e atit tėnd, qė ishin mė tė mirė se ti,

14

ja, Zoti do tė godasė me njė fatkeqėsi tė madhe popullin tėnd, fėmijėt e tu, bashkėshortet e tua dhe gjithēka qė ti zotėron;

15

ti vetė do tė goditesh nga sėmundje shumė tė rėnda, nga njė sėmundje e zorrėve qė do tė tė nxjerrė ēdo ditė pak e nga pak zorrėt"".

16

Pėrveē kėsaj Zoti zgjoi kundėr Jehoramit frymėn e Filistejve dhe tė Arabėve, qė banojnė pranė Etiopasve;

17

dhe kėta dolėn kundėr Judės, e pushtuan dhe morėn me vete tėrė pasuritė qė gjetėn nė pallatin mbretėror, duke pėrfshirė bijtė dhe gratė e tij; kėshtu nuk i mbeti asnjė bir pėrveē Jehoahazit, mė i vogli prej bijve tė tij.

18

Mbas tėrė kėsaj Zoti e goditi nė zorrėt me njė sėmundje tė pashėrueshme.

19

Kėshtu, me kalimin e kohės, nė fund tė vitit tė dytė, nga shkaku i sėmundjes, zorrėt i dolėn jashtė dhe vdiq duke hequr mundime tė tmerrshme. Populli i tij nuk dogji parfume pėr nder tė tij, ashtu si kishte bėrė pėr etėrit e tij.

20

Ai ishte tridhjetė e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tetė vjet nė Jeruzalem. Iku pa lėnė keqardhje; e varrosėn nė qytetin e Davidit, por jo nė varret e mbretėrve.

2 i Kronikave 22