Bibla Shqip

2 i Kronikave 26

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Jothami ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jerushah; ishte bija e Tsadokut.

2

Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, pikėrisht ashtu si kishte vepruar i ati, Uziahu; (megjithėse nuk hyri nė tempullin e Zotit), por populli i tij vazhdonte tė korruptohej.

3

Ai ndėrtoi portėn e sipėrme tė shtėpisė tė Zotit dhe bėri shumė punime nė muret e Ofelit.

4

Pėrveē kėsaj ndėrtoi qytete nė krahinėn malore tė Judės dhe kala dhe kulla ndėr pyje.

5

I shpalli gjithashtu luftė mbretit tė bijve tė Amonit dhe i mundi ata. Bijtė e Amonit i dhanė atė vit njėqind talenta argjendi, dhjetė mijė kore gruri dhe dhjetė mijė elbi. Po kjo sasi iu dorėzua nga bijtė e Amonit vitin e dytė dhe tė tretė.

6

Kėshtu Jothami u bė i fuqishėm, sepse rregulloi ecjen e tij pėrpara Zotit, Perėndisė tė tij.

7

Pjesa tjetėr e bėmave tė Jothamit, tėrė luftėrat dhe ndėrmarrjet e tij janė shkruar nė librin e mbretėrve tė Izraelit dhe tė Judės.

8

Ai ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem.

9

Pastaj Jothamin pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytetin e Davidit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ashazi.

2 i Kronikave 28